bugün

keşke...
- facebook olmayaydı iyiydi.
an itibariyle ergenliğe adım atmış 99'lu yazarlar ve onlardan 1 ile 2 yaş büyük abi-ablaları derslerinde daha başarılı olacaklardı.
faccebook olmadan önce msnde oyalanılıyordu. yine öyle olurdu bence daha iyi olurdu. internet belki eglence aracı olmaz. bilgi aracı olurdu.
daha samimi olabilirdi her şey.

şöyle ki;
iletişimi facebook'dan kurarlar,
tüm sosyalliklerini orada yaşarlar,
o beni beğendi ben şunu falan,
sabah okula gelip eklediğim video nasıldı, ya fotoğrafıma niye öyle yorum yazdın.

velhasıl kelam;
çoğu kişinin facebook olmasa konuşacağı, edeceği yok.

not: amacına uygun kullananlar hariç.***
insanlar daha az fotoğraf çekerdi.
bir kişinin 20 tane kardeşi olmazdı sanırsam. doğu'da bile yok o kadar kardeş lan.
ergenlerin giyinip kuşanarak poz verip "beğen lütfen" gibi saçma hareketlerle birbirleriyle yarışmazdı.

(bkz: hayat daha güzel olurdu) *
''facebook kullanmıyorum'' dendiğinde uzaylıymışsın gibi davranan insanlar olmazdı.
örneğin facebook olmasaydı, gurbette olan eski arkadaşlar, yıllar sonra birgün memleketlerinde yada herhangi bir yerde karşılaştıklarında birbirlerini tanıyamayacaklardı. ( belkide o, -aaa sen ilkokul arkadaşım falanca değil misin?... diye başlayan, o eşsiz heyecan, mutluluk vs..gibi duyguları yaşatan bu karşılaşma ve akabindeki ayaküstü başlayan hasbuhal sahnelerini yaşatmayacağı için bazan facebook olmasaydı diyebiliriz).
-eski arkadaşlarımızı bulamazdık ve doğal olarak onlarla iletişime geçemezdik. ve sonuç olarak artık değiştiğimizi ve eskisi kadar iyi anlaşamadığımızı fark edip 'keşke onu bulmasaydım' demezdik.
-eski arkadaşlardan fayda yok bari yeni biriyle konuşayım deyip tanımadığımız insanlarla saatlerce muhabbet edemezdik.
-her şeyden önemlisi facebook olmasaydı oyun istekleri yüzünden çıldırmamış bir nesil olabilirdik.
popüler olup kendini pazarlamaya çalışan sürtükler sokağın kenarında oturup gitar çalarak, şarkı söylereyek, vb.. eylemlerle bunu başarmaya çalışırdı. ne var ki bunda anormal bir durum yok, gayet sosyal bir ortamda insanların ilgisini yeteneğinle çekiyorsun sen. alkışlanası bir durum.

"başkalarının sözlerini kopyala yapıştır metoduyla "bak ben de söylüyorum bunu akıllı olun lan" diye pazarlayan insanlar bunları profillerine yayınlamazlardı."

zaten senin olmayan bir cümleyi senin olmayan bir yerden çalıp bunu artizlik malzemesi olarak kullanırsan g.tümle gülerim böyle işe.

milleti anlamsız şekilde manipüle etmek için laçka sayfalar açılmazdı.

"Apo'yu seven 10000 kişi varsa Ata'mı seven bir milyon kişi bulurum"
"biz kürt değiliz memeleketimizi vermeyeceğiz"
"ben ....'yı seven 10000 kişi bulurum"

lan olum bütün cihan beğense ne olur senin sayfanı, bir milyon kişi beğenirse egonu tatmin mi edeceksin sen ey kitapsız? açacaksan sayfanı adam akıllı bir hedefin olsun değil mi? orda seni beğendiler diye kimin cebine para girdiği belli değil. hem beğenince ne oluyor, onu da anlayabilmiş değilim.

zırf zevk için biriyle "ilişkisi var" 2 saat sonra "ilişkisi yok" 2 dakika sonra "ilişki durumu karmaşık" gibi mantıksız hareketler yapılmazdı.

insanlar sırf facebook profilinde görünsün diye aynadan yansıyan 1000 tane kendi fotoğrafından çekmezdi. o telefon kamerası aynada görünecek yoksa tatmin olunmuyor.

en önemlisi de insanların dışarı çıkmak için bir bahanesi olurdu. şimdi her şey evden minakoyim.
dışarıda miting var: "olsun tvden izleriz."
arkadaşlarıma ihtiyacım var: "facebooktan yazışırsınız"
bakkaldan domates alıcam: "senin farmvilledeki domates tarlana ne oldu?"

(bkz: yok artık ebeyin amı)
yonja yada hi5 daha uzun ömürlü olurdu.
insanların daha fazla boş zamanı olacağından kitaplar raflarda çürümezdi.
http://www.youtube.com/watch?v=BwU4m-Ge5NU&feature=share
etrafta 'durumlarımı beğenir misin kanka' diyen ergenlerin dolaşamayacağı daha huzurlu, neşeli günleri hayal eden bireyin zıçtığı düşünce.
vatanı kurtaramazdık. hele TC'yi hiç kurtaramazdık. bugün türkiye cumhuriyeti ayaktaysa bilin ki facebook'ta isminin

başına TC ekleyenler sayesindedir. teşekkürler facebook teşekkürler Mark Zuckerberg
-google olmasaydı olabilecekler listesindedir.
hi5 e netloga talim eder dururduk doğal olarak pek bir fark olmazdı.
msn kapanma noktasına gelmezdi.
(bkz: baban kimdi bilemezdin şerefsiz)
EĞER BU cumhuriyet ayaktaysa isminin başına T.C yazan sanal kahramanlarımız sayesinde ayaktadır. ve ülkemiz muasır medeniyetler seviyesine iSMiN BAŞINA t.c YAZARAK ULAŞMIŞTIR.

EDiT:GÜLMEYiN OLUM.
duygularını sanal ortamda ifade edemediği, gösteriş ve beğenilme arzusunu tatmin edemediği için depresyona girecek ilgi pıtırcıklarının toplu intihar girişimlerini görmemize vesile olabilecek durumdur.
35'inden sonra facebook'u keşfeden, filozof kesilip aforizmalar ve şiirler paylaşan, anasayfamızın içine eden, her yorumun altına memur gülüşü yapan ablalarımızı göremezdik.
mark karın tokluğuna inşaatlarda amelelik yapardı.