bugün

"ef" klavye diye okunmaması gereken klavye çeşidi.
11 yıl q klavye kullandıktan sonra anca 1 ayda zar zor alışılan klavye.burda tecrübe konuşuyor. (bkz: babam sağolsun)
q türkçe klavte olarak bilinen, q klavyenin sağına türkçe harferin monte edilmiş olduğu sisteme göre türkçe'de harflerin kullanım sıklığına daha uyumlu bir dizilime sahip ve dolayısıyla 10 parmak kullanımda daha hızlı yazılabilen harf dizilimidir.

biz q klavye ile büyüyenlere ilk başta zor gelir ama q klavye bırakın sonradan adapte edildiği türkçe'yi ingilizce için bile düzgün bir dizilim içermez. sanki hızlı yazmayı yavaşlatmak için hazırlanmış gibidir. mesela, her latin alfabeli dilde en sık kullanılan harflerden olan a harfi sol serçe parmağınıza e harfi ise sol orta parmağınıza düşer. en sık kullanılan harfler kesinlikle işaret parmaklarında yer almaz.
alışıldığı zaman, türkçe için hızlı ve rahat kullanımı ile bilinen, q kullanıcıları için saçma gelen ancak kullandıktan sonra vazgeçilemeyen, harf diziliminden oluşan tuş takımı. mac kullanıcılarının çoğunluğu f klavye kullanır genellemesi doğrudur. warcraft ta q dizilimine göre çalıştığından q bilmeyenlere ve şaşıranlara zorluk çıkartır, level geriliğine sebep olur.
bir ameliyat nedeniyle bir süre yatağa bağlı kalınca klavyesi f olan pc'den uzaklaşıp, zorunlu olarak dizüstüne geçiyorsunuz ve insanın karşısına devasa bir sorun gibi çıkıyor. Çünkü dizüstülerde f klavye bulunmuyordu. türlü seçenekler tartışıldı:

1. bunu satın alın, teknik servise gönderelim ve tüm harfleri f klavyeye göre değiştirsinler. ancak sonradan çıkabilecek kimi sorunları üstlenemeyiz.
2. bu operasyon, f klavyenin tüm harflerini kapsam içine alamayabilir.
3. daha basit bir yol da var: tuşlarınızın üstüne f klavye harflerinin hemen altına f dizilimine uygun olarak şu harfleri yapıştırın. sonra ayarlardan f klavyeyi seçin. aynıca da ekran altına minik bir sanal düğme yaptırın. yani siteyen hemen q ile yazabilsin, isteyen de f'e dönebilsin. burada da bir iki az kullanılan harf değil ama karakterin yeri ile ilgili sorun çıkabilir ama o da istenirse sonradan çözülebilir.

ne mi oldu?

dizüstü bilgisayarı aldım, f klavyenin kağıttan harflerini güzelce tuşların alt kısımlara yapıştırdım. ayarlardan ayarladım, bir arkadaşım da sağ alt tarafta duran bir düğmecik oluşturdu, bir klavye resmi, üstüne basınca q ya da f seçeneğine geçişi sunuyor, isteyen istediğiyle yazabiliyor yani.

1,5 yıl oldu, harflerimin bazıları -çok kullanılanlar- (u,i,e,a,t,k,m,n,r,l,y) biraz silinmeye başladı gibi ama onarılabilir; sistem işliyor, ben mutluyum, arasıra q kullanmak isteyen ev halkından birileri de isterlerse mutlu olabiliyorlar.

f yazarken hızlıyım, düşünme hızıma uygun bir klavye çünkü; bir internet kafede q yazmak zorundaysam çocuklaşıyorum istemeden; geçmişte sözlüğe yazdığım alttaki yazıda olduğu gibi keşke f klavyeyi koruma ve geliştirme şansımız olabilseydi ve yeni kuşaklar bundan uzak durmasalardı.

(bkz: f klavye/#1130851)

işin ayrıntılı öyküsü için de ilginç bir yazı buldum:
http://www.izmirguncel.co...e=viewtopic&p=201#201
Türkçe konusunda hemen hemen herkesin mangalda kül bırakmayan yazılarına ilaveten ben de mr nobody arkadaşımızın bulduğu bir yazı okumuştum. durdum düşündüm neden?
bence çok önemli bir konu. konuşmak kadar, dilimizi yabancı kelimelerden korumak kadar önemli bir olay olduğunu düşünüyorum. ve acilen F klavye için çalışmalara başladım. Hatta o kadar acele ettim ki, yeni bir klavye almak için zaman bile kaybetmeden ilgili yazıları okuduktan sonra hemen klavyenin tuşlarını söküp F klavye düzenine çevirdim :P
Nasıl Pardus'u duyar duymaz, işletim sistemimi değiştirdiğim gibi...
(bkz: onparmak klavye kullanmak)
Tamamen TÜRKÇE için düzenlenmiş, 10 parmak yazılabilen müthiş bir avantaj sağlayan aynı zamanda daktilo karşısında da tecrübe kazandıran klavyedir. Yazması çok zevklidir.

Zabıt katipliği sınavına girenlerde daha kullanımı yaygındır. Yazmayı beceremeyenlerin aşağıladığı klavyedir.

zabıt katipliği sınavı için başladım 6 yılı geçti bırakmadım asla bırakmam.. bakmadan bu kadar hızlı yazmak Q klavyede kesinlikle mümkün değildir.

1 yıl boyunca Q klavye kullanmış kişi = 2 ay F klavye kullanmış kişi
basin sektorunde yaygin olarak kullanilan, harf diziliminin turkceye daha uygun oldugu iddia edilen, genelde iki parmaktan oteye gecilemedigi icin bu iddianin kolayca curutulebilecegi, sirf alismam gerektigi icin eve de bir tane aldirdigim, kalbim kadar temiz bu sayfaya su an bu satirlari yazdigim klavyedir.
latin harfleri ile lisan farketmeksizin en hızlı yazı yazılabilirliği su götürmeyen klavye dizilimidir.

1965 yılında fransa'da yapılan uluslararası çapta daktilografi ve hızlı yazım yarışmasından birincilikle* dönmüş, o günden bu zamana 50 yılda yapılan her yarışmada mutlak bir birincilik sahibi olmanın yanında 50 yılda 27 kez rekor kırılmış klavye düzenidir.

öyle ki 2008 yılında roma'da düzenlenen yarışmada dakikada 151 kelime(!) gibi ulaşılması bırakın zor, imkansız gibi bir derece elde ederek dünya tarihine geçmiştir.

bu yıl da "uçan parmaklar" çin'de düzenlenen yarışma için 11 kişilik ekip olarak f klavye'nin gücünü her zaman olduğu gibi dünyaya göstermek adına yola çıktılar.
q klavyeye alışmış biri olarak ilk başlarda kişiye çok zor geliyor gerçekten. hele hele harflerin yerlerine ellerinizin kendiliğinden gittiği bir kavyeden f klavyeye geçince sanki ilk kez bilgisayar kullanıyormuş gibi, işaret parmağıyla tek tek, yavaş yavaş basıyorsunuz tuşlara. ama zaman geçtikçe bu kez f klavyeye alışıyorsunuz ve o q klavyede su gibi akıp giden parmaklar bu kez tökezliyor. geçen sefer internet cafede q klavyeye denk gelince bunu gördüm. sonuç, f klavyeye alıştım ama parmaklarım q klavyedeki gibi akıp gitmiyor. q klavyede de çuvalladık zaten. yani ortada kaldık. eskiden en azından bir tanesinde çok iyiydim. şimdi hiçbirinde ...
kanser yapıcıdır.
uzun süre gazetecilik yapmış kişilerin hala kullandığı klavyedir. eskiden gazetelerde kullanılan daktiloların etkisi, bunu kullanmalarındaki en büyük etkendir. böylece daha hızlı yazabilirler.
şu an kullanmaya çalıştığım ama .. harfini bi türlü bulamadığım klavye.
hangi harf diye sormayın zira bulamadım.
okullardaki klavye çeşidi.bir tek müdür müdür yardımcıları ve memurun q klavyesi vardır.
ilk kullanılan daktiloda da düzenlenmiş olan klavye sistemi. En üst, soldaki ilk harfi f olduğu için f klavye denilir. ilk kez kullanıldığı dönemlerde, daktilografların çok seri yazmaları nedeniyle daktilolarda arıza oluşturması; bu klavye dizilişinin değiştirilmesine neden olmuştur. Buradan da anlaşılacağı üzere q klavye daktilografların daha yavaş yazmalarını sağlamak için düşünülmüş klavye şeklidir.

F klavyeyi öğrenmek birkaç saati almasına rağmen; istenilen hızda yazmaya yol açacağı için; bu kolay, rahat klavye dizilişi kimsenin kabusu olmamalıdır.
doğrusunu söylemek gerekirse.

qodumun klavyesinden daha kullanışlı olan fevkelade klavye.

ama ilk bilgisayara elimizi attığımızdan beri q klavye gördüğümüz için zor geliyor.
q klavyeye göre türkçe yazım esnasında kat be kat performans sağlayan klavye. f ile yazıyorum ve çok mutluyum.
okulların bilgisayar odalarında bululnur.
pekin'de düzenlenen dünya bilgisayar klavye şampiyonasında türkiyenin 57. rekorunu kırmasını sağlamış * klavye türüdür. ha unutmadan, 3. ve 4.'de türk milli takımından çıkmıştır. halen daha beğenmeyenlere duyurulur.
yaklaşık 10-12 yaşlarındayken bilgisayarcıdan klavye alıp eve geldiğimde tuşların yerlerinin değiştirilmiş olduğunu görüp bilgisayarcıya götürmeme bu klavye bozuk tuşlarının yeri değişmiş dememe ve bilgisayarcının ilk önce dediğimden birşey anlamamsına ve anladıktan sonrada benimle taşşak geçmelerine vesile olan klavye çeşidi.
Milliyetçi klavyedir. Milli Eğitim Bakanlığı zaman zaman yazılar çıkarır. Tüm okul ve kurumlarımızda f klavye kullanılacak diye. Yani yasaktır aslında q klavye Milli Eğitim'de. Bir de ingilizce'yi de Milli ingilizce yapsalar. Anladınız siz onu.
ticari kaygılar ve duyarsızlığa yenik düşmüş klavyedir. türkçe yazımın süper rahat yapıldığı, hatta nedense sembol yerleşimin bile çok ama çok rahat geldiği klavyedir. malum, 1950'lerde ciddi bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış bir eserdir ama, kim değerini anlayabilmiştir o muamma tabii.
bilinçli bilgisayar kullanıcısı için adeta dalgalanan al sancak olması gerekirken, ne pc parçası satan yerlerde, ne laptop lar üzerinde yerleşimi yapılmamış klavyedir. her türlü klavyede opsiyonel paket olarak sunulduğunu görebileceğimiz günlerin yakın olmasını umuyorum. kullanın , kullandırın.
değerini anlayacak zeka seviyesine gelmemiş soydaşlarımın anlayamayıp halâ Q klavye kullanmalarına neden olan klavye.
milli eğitim bakanlığının f kullanalım genelgesiyle yeniden gündeme gelen konu.

haber şöyle: "Milli Eğitim Bakanlığı'nın, bilgisayarlarda Türk tipi F klavye kullanılmasını teşvik etmek için hazırladığı genelgeye rağmen okulların Q'da ısrar etmesi, öğrencileri zor durumda bırakıyor.

Okullar, bilgisayarları hayırseverlerin bağışladığını, yapabilecek fazla bir şeyleri olmadığını savunuyor. Zaman'da yer alan habere göre, bakanlık, Türkçeye en yatkın klavyenin F olduğunu, diğerinin ise hantal yapısı yüzünden tamamen kaldırılması gerektiğini söylüyor. Klavye yarışmalarında Türklerin 56, ABD'nin ise sadece bir şampiyonluğu olduğuna dikkat çeken F klavyenin mucidi, eğitmen ihsan Yener ise ısrarla Q klavye kullananları bilinçsizce sigara içenlere benzetiyor.

Ticaret meslek lisesi öğrencisi Arda Gün, okullarında birkaç tane F klavye olduğunu fakat çoğunlukla Q'yu kullandıklarını anlatıyor. Öğretmenlerin kendilerini yönlendirdiğini belirten Gün, Türkçe öğretmenlerinin F, bilgisayar öğretmenlerinin ise Q klavyeyi tavsiye ettiğini ifade ediyor. Arkadaşı Canan Yıldız da kafalarının karıştığına dikkat çekiyor: "Genelge var deniyor ama önce öğretmenler çiğniyor." isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı okul müdürleri ise bilgisayarları hayırseverler bağışladığı için klavyelerinin değiştirilmesinin mümkün olmadığını savunuyor: "Bakanlık bilgisayar vermediği gibi hayırseverin getirdiği klavyeyi de değiştirmemizi istiyor. Sanki ödeneğimiz var da biz değiştirmiyoruz. Bağış almak da yasak. Gelin işin içinden çıkın."