bugün

Maalesef dogrudur. Oturdugum yerde adam basina 5 cami dusuyor, mahalle cami mezarligi resmen. Bir ezan okunuyor, zannedersin spor salonunda 1960lardan kalan megafonla birisi japonca konusuyor, o derece yani, sesler birbirine girmis, igrenc anlasilmaz, ecis bucus bir sey olmus...

Her neyse, demeye calistigim su ki, ezan sesi bir kisi okusa idare edilir, ki ona da gerek yok. Kur alarmini ezan saatine, tak kulakligini dinle ezanini, isin bitince cikar isine don, reklamin amaci yok... Ha illa reklam, illa propoganda ypacaksna, 100 kisi 20m^2 alan icinde ezan okuyacagina, bari bir kisi okusun...
eviniz cami ile komşu ise normaldir.

(bkz: camiler şehir dışına yapılmalı)

günler sonrası gelen edit: yuh gün aşırı eksi yağıyor buradan. silmiyorum ulan, yağdırın eksileri. benim vücudum benim kararım!
--spoiler--
o ezanlar ki şehadetleri dinin temeli,
ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli...
--spoiler--

(bkz: istiklal marşı)
(bkz: beğenmeyen siktirsin gitsin)
laik türkiye cumhuriyetini beğenmediği halde siktir olup gitmeyenlerin yediremediği durumdur.
Yanlış önermedir. 5 vakit namaz kılmayan birisi, çoğu zaman 2 dk süren ve sadece başındaki 10 saniyesini duyar. Caminin 20 metre yanında oturuyorum. Ezan sesi insanları namaza çağrıdır saygı duymak gerekir 3-5 dakika okunsa ne zararı var. Sadece götten uydurma rahatsızlıktır. Atalarımız boşuna söylememiş " namazda gözü olmayanın, ezanda kulağı olmaz"
küçücük mahalleye ikinci bir cami yaptırılıyorsa ve ezan saatinde her ikiside koro halinde allahu ekber diyorsa, gelinde rahatsız olmayın. hele sabah ezanında yatağınızdan zıplarkenki o adrenalin, yaşanmaya değer..
Konu rahatsız olma değil kaşınma durumudur, hatta nereye sürtüneceğini şaşırma durumudur.
bir kafirin haykırışıdır.

kime neye göre? madem rahatsız ediyor buyur siktir git.
ezan ki; namaza çağırır, sabahları uykudan hayırlı, gündüzleri işten güçten hayırlıdır der, ezan ki; kulak pası siler, kimilerini rahatsız eder. Rahatsız olanlar vatikana gider çan sesi dinler.
madem ezandan rahatsız olan yazarlarımız var, o zaman ezan okunduğunda açsın müziklerini dinlesinler, normalde ezan okunurken müzik vs. olguların ezan sesini duymayacak kadar açılması saygısızlık kabul edilsede, zaten girmiş oldukları entrylerle, saygı kavramından çok çok uzakda oldukları aşikardır.
şer'i osmanlı devletini yıkıp laik cumhuriyeti kurup bi de utanmadan laikliği beğenmeyenlere siktir çalan ibnelerin derdidir. bizi bağlamaz.
yanlış önermedir, ezan makamlı okunursa rahatsız edici bir şey değildir. ezana rahatsız edici diyenler aslında dini rahatsız edici bulmakta bunu farklı yollarla dile getirmektedirler. ezan sesine hasret binlerce insan varken bazıları çamur atıyorlar allah bu insanları ıslah etsin ...
Türkiye'nin çok küçük bir kısmına rahatsızlık veren durumdur. Belki biraz daha kısık sesle okutulabilir. Çoğu kişi de ezanda huzur bulur.
bir gerçektir. ancak beethoven'ın 9. senfonisine rahatsız edici diyenlerin kulağına hoş gelir.
saygısız insanların inanmadıkları değerleri yerle bir etme çabası kadar rahatsız edici değildir, hatta hiç değildir. sabah ezanını kolunda minatalarla çıktığı mekandan zar zor duyan insanların bunu söylemesi gayet normaldir. sabah ezanı bu dünya da huzur veren ender şeylerden biridir.
insanların laikliği yada çağdaşlığı yada ateizmi artık her ne derseniz sadece islamafobi olarak görmesi ve buna göre davranması. Tam tersini söylemek daha doğru olur. islamafobik insanların bu kelimeyi yeni öğrendim bunu dine inanmamak olduğunu sanması yada mantıklı açıklamalarla çürüttüğünü sandığı dini tezlerin bir yanılsaması olarak nitelendirilen islama karşı duyduğu antipatinin ta kendisidir. Sadece şunu duymak istiyorum. Kilise çanı ne kadar gereksiz? Yahudilerin ağlama duvarındaki sesleri ne kadar rahatsız edici ? Ben bunu diyen ne ateist gördüm, nede laik. Bilakis ezanın güzel okunması gerektiğini bende savunuyorum. Fakat rahatsız edici diyeceksen kardeşim bunu laikliğe yada ateisliğinden süregelen bir önerme olduğunu savunma bana ki bende seni anlayayım. Sende beni anla. islama karşı bir nefret duyuyorsanda bu tahammülsüzlüğünü bu mecralarda dile getirip şov yapma barim. Kalite düşürür. Saygılanz.
konser alanının yakınında oturan mahalle sakininin son ses müzikten rahatsız olmasıyla aynı şeydir.
ha yapılması gereken nedir peki?
müslüman olmayan kişi, doğal olarak o sesten rahatsız olacaktır.
müslüman kimsenin ise namazın tam vaktini bilmek hakkıdır.
yine de hak olarak bakarsak sanırım birincisi ağır basıyor çünkü günümüzde saat diye bir şey var namaz vaktini insan oradan da takip edebilir. nasıl lys de zamanla alakalı bir bilgi verilmiyorsa, ama her sınıfa saat asılıyorsa, müslümanların da namaz vaktini saatle bulması gayet adil olacaktır. lakin bu halk böyle olduğu sürece ezanın kalkması imkansızdır. napalım burası türkiye.
asıl garip olanson ses saatlerce yabamcı müzik dinlerken rahatsız olmuyorda dışarda ezan okununca mı rahatsız oluyor. ezan sesi kulağa hoş gelir ama bazıları artık bu dini yaşamadığı için rahatsız duyar. kalabalık olan yerlerde camiler de yakın oluyor. ama şunu bilsin ki ezan sesinden daha çok rahatsız edici araba, insan, atolye, gibi gürültülü yerler de var sen bunlara alıştıysan bu ilahi ses seni rahatsız etmez. ediyorsa avrupaya gidersin orda çan sesi var belki senfoni sanarsın.
nüfus cüzdanında ki "dini: islam" ibaresinden utanması gereken deyuzların söylemidir.
evini cami karşısından almış ezana laf ediyor. o zaman git şehir dışına bilader.
ezan okuyan hocanın sesi çirkinse ve makamında okuyamıyorsa rahatsız edici olabilir.
müezzinin ezanı nasıl okuduğuna bağlı olarak değişen önermedir. mesela bizim caminin müezzini güzel okuyor.
öneri sahibine kötü haber: ne yazik ki bilimsel olarak aksi ispatlanmıştır. özellikle sabah ezanı bünyeyi uçurur. dinlemek için sabahın beşinde ayağa diker adamı.

tabi hocanın hoca olması şarttır.
müslümanlık okumalarının dışında,objektif ve ses üzerine bir incelemede bulunulduğu zaman makamlar ezan sesinin özkimliğini oluşturduğu,inici-çıkıcı ve her 5 vakitte ayrı okunma biçimiyle icra edildiği,duyulduğu değil,dinlendiği zaman anlam kazandığı,kalbindeki fluğlukla ve derinlikle birleşildiği zaman doğu maneviyatında yatan tözsel bir vücuda tekabül ettiği göz ardı edilmemelidir.E tabi her sikime muhalefet olan moron entelektüel ve diğerleride ezanda neymiş canım hahahahahaha çok kaba bir dil demekten alıkoymaz kendini.a be yarrağam bu olay rasyonel bir çerçevede değerlendirilmez,hissi bir çerçevede hayat bulur.ayrıca en sevdiğim ezan sabah ezanı saba makamıdır.
bazı camilerin müezzinleri için geçerli olan durumdur. ancak malum yaz aylarındayız, pencereler açık oluyor gece okunan o ezandan nasıl korktuğumu anlatamam. namaza değilde ölüme çağırıyorlar sanki. yorganda yok ki altına girip kendimi koruyayım. * *
üsküdar'da kulaklari tirmayalan gercekliktir. adim basi cami olup her camiiden 1 saniye arayla ayni hece yukselir
mi yahu? agiz birligi edinde bare senfonik bir sey olsun.