bugün

kıs. exchangeable image file

değişebilir resim formatı demektir türkçe olarak.fotoğrafın bilgilerini fotoğrafın altına girer. yani bir anlamda gördüğümüz fotoğrafı okumamızı sağlar. flaş kullanılmış mı , hangi odak uzaklığında çekilmiş diyaframı, enstantanesini,fotoğraf makinasını ve modelini gösterir.hangi programa girmiş çıkmış vs.. bunları gibi daha birçok teknik bilginin,meta data'nın işlenmesine olanak tanır.

ayrıca ;

(bkz: meta data)
artık cep telefonlarıyla çekilmiş fotoğraflarda bile görülebilen bir özelliktir.
bilgisayarda exif'e ulaşmak için örnek vermek gerekirse;
(windows xp'de)
bilgisayarınızda acdsee isimli program varsa fotoğraf ekranda açıkken sağ tıklayıp özelliklere giriyoruz, exif & meta data altında detaylar yer alıyor.
eğer acdsee ya da bunun gibi bir görüntüleyici program bulunmuyorsa;
dosyanın özelliklerine gireriz (properties), sağ üstte özet bölümüne geçeriz (summary), gelişmiş kısmına tıklarız (advanced)
fotoğrafın çekim değerleri silinmemişse, burada bir çok detaya ulaşmak mümkün olabilmektedir.

ayrıca, exif varken hala fotoğrafın üzerine tarih atma fonksiyonunu kullanan zihniyeti şiddetle kınıyorum!!!11
çektiğiniz fotoğrafların bilgilerinin fotoğraf içine gömüldüğünü bilmeyen ne de çok yazar varmış? bazıları da "sözlük bizi takip ediyooo" diye başlık açmışlar.
(#36756568)
(#36750856)

gece gece acı acı güldüm. keşke insanlar kendilerinden akıllı telefonları kullanmasalar. sen o fotoğrafı paylaşma sorumluluğunu alıyorsan o fotoğrafın bilgilerine de herkesin ulaşma hakkının olduğunu bileceksin. ben şimdi o söz konusu entry de ki fotoğrafı buraya atıp tüm bilgileri çıkartabilirim, bunun hukuken hiçbir engeli yok çünkü o fotoğrafı internete atan herkes bunun bilincinde olduğunu kabul eder. ama yapmıyorum.

exif ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. http://www.turknikon.com/...r-nasil-goruntulenir-2298 *