bugün

Stres atmak isterseniz kedinin canını yakmamak kaydıyla mıncıklayabilirsiniz. Ama bakın canını yakmayın. Satanizme girer bu durum. Bir de ayak altında ceylan gibi seke seke, tavuk gibi götunü kabarta kabarta gezmese iyi.
dünyanın en güzel hislerinden biridir kedi beslemek.

yavru olarak alacaksan kesinlikle hiç yaş mamaya alıştırma derim. kuru mamadan devam et hep. zaten veteriner de o şekilde tavsiye edecektir.

kedi beslemek, köpek beslemeye göre daha kolaydır. sabahları ve akşamları tuvalete çıkartma gibi derdin yok. kumuna pisler, onu da kuma gömer. topaklaşan pisliği de alman için pet shoplarda aparatlar var 3-5 lira hepsi bu. gündelik kumunu şöyle bir karıştırsan ona yeter. pis ortamı sevmez kediler.

eğer sürekli evde ilgilenebilme imkanın olacaksa mama kabından ziyade avucundan yedirmeye alıştırabilirsin; çok güzel oluyor. zaten kedi ne istediğini belli eder. miyavlayarak sana sürtünüyorsa ya doyur beni demek istiyordur ya da ilgi istiyordur. tabi hasta olduğunda da miyavlar ama onu hissedersin yüz ifadesinden zamanlar.

kesinlikle bol bol oyna. seninle eğlenebiliyor olsun. kediler genel olarak ayak baş parmaklarına bayılırlar. yatağında yatarken birden ayağına atlar, oynar, çok keyiflidir. sen ona binlerce oyuncak da alsan favori bir oyuncağı olur. onla istediğini yaptırabilirsin. ama asla şunu unutma, ona alacağın ne kadar çok oyuncak olursa olsun, en iyi arkadaşı sensin. seninle oynamak, senin göğsünde uyumak onun sahip olmak isteyeceği en güzel şey.

kedi, yatacağı yeri kendi seçer. evimde 3 tane kedi evi var. saçma sapan yerlerde yatıp uyuyor. sabahları eğer kapın açıksa bir güzel uyandırır. onun eğitimini vermen en az 1-2 haftanı alır ama alışınca güzel oluyor. belli saat geldiğinde seninle uğraşmaya başlar.

tırmalama tahtası al, ama evin bir köşesinde olmasın. senin de içinde bulunduğun, evin içinde en çok zaman geçirdiğin yerde olsun. yoksa koltukların bir kaç ay sonra mahvolur.

sorumluluk alacağın için, evde ne besliyor olursan ol, olgunlaşmanı sağlar. cidden bir kaç yaş birden büyürsün, bunu hissedersin. eğer işe gidiyorsan, eve dönmek için sabırsızlanırsın.

kediler acıyı da, üzüntüyü de, sevgiyi de hissederler. bir kedi seni ağlarken görünce yanına gelip yüzünü yalar, gözyaşını siler. aynı kedi onu sevmediğini düşündüğü zaman da acı çeker.

o yüzden o sorumluluğu almadan önce çok iyi düşün. 2 gün sonra sıkılacağına inanıyorsan veya o sorumluluğu almak, içinde bulunduğun hayatında zor gelebiliyorsa bence yapma.

ayrıca sormak istediğin şeyler olursa, özelden ulaşabilirsin.

görsel

edit: o değil de böyle bir entry'ye eksi doluşturacak kadar nefret duyacak ne yaşadınız be. neymiş efendim kedi duymak istemiyorlarmış. siktirin gidin kendi ergen başlıklarınızda birbirinizi becerdiğiniz başlıklarda sürttürün birbirinize. bulaşmayın bu taraflara. ömründe kendi sorumluluğu dahil, hiçbir sorumluluk almamış angutlar gelmiş, sıkıldık muhabbetinizden diyor. sanane. bak evladım orda donuz diye bir şey var. ona tıklarsan görmezsin yazdıklarımı. ben bir çoğunuzu öyle yapıyorum mesela.
Anahtar kilitte dönmeye başlar başlamaz miyavlayan sizi görünce de yerde yuvarlanan bir hayvanı sevmektir.
görsel

benimkinde şoförlükte var
Guzeldir hayvanlari kendimden cok severim kedilerede hastayim 7 yasindan beri kedim vardi amma velakin kedi kadar evin icine sican bir canli daha yok. Evde saglam camasir sepeti kalmadi be arkadas sokak kedisiydi 2 defa 5.kattan atladi bisey olmadi her seferinde geri geldi ama basedemedim artik bi avm ye birakmak zorunda kaldim.
evren üstündeki en güzel şeylerden bir tanesidir.

beyaz kedileri, siyah kedilerden daha çok seven insanlara kırgınım.
Sorumluluktur. Mamasıydı kumuydu suyuydu. Bir yere gittiğinizde 3 4 günden fazla kalmamaya çalışırsınız. Aklınız sürekli onda kalır. Markette alışveriş yaparken lan şu ibineye de yaş mama aliyim de sevinsin diye hatırlamaktır. Gece sizinle battaniyenin altında yatmasıdır. Gelip kafasını sürtmesidir. Fırsatını bulduğunda kucağınıza çöreklenip keyif çatmasıdır. Her tonbalıklı salata yaptığınızda o da ziyafet çekerken mutlu olmaktır. Kışın hep en sıcak yerleri itinayla keşfedip sahiplenerek sizi kendi evinizde misafir yapmalarıdır. Hep yaramazlık peşindedirler ve günde 25 saat uyurlar.
bunu mu demek istediniz;
(bkz: kedilerinbabasi57 essy aşkı)
Hep istemişimdir ama bir türlü gereken şartları bir araya getiremedim.

Eğer seçme şansım olursa bir siyam kedisi isterim. Hayvan oğlu hayvan tepeden tırnağa karizma. Bir arkadaş bakıyordu siyam kedisine, kim sahip, kim kedi belli değil. Canı isterse sevdirir, canı istemezse elletmez, gel dersin gelmez, git dersin gitmez. Bir çok insanda yok öyle karkter.
gayet rahattır. 4 tane kedim var biri nefret dolu olduğundan diğerleri ona yaklaşmıyor. çok ta güzel bakılıyor valla.
sokağa,avmlere bırakmak çözüm değildir. kediye işkence etmişsiniz, tebrikler.
Kedi ile bir evi paylasmak doyasiya eglencelidir. Kendileri benim dis fircama talip yalamakla mesgul su siralar. Sipa kizamiyor da insan, kizmis gibi yapip diger odaya gecip kahkaha atiyorum dengesiz demesin diye.
barınaktan dün kedi sahiplendim. sadece bir gün dayanabildim bahçesi olmayıp 3-5 yıl bu kedinin kahrını çekene helal olsun.
eee yatarken ben bunu başka odaya koyuyorum 'maavvv mavvv' diye ağlıyor, kendi odama alınca rahat durmuyor yatağın üstüne çıkıyor eee çıktın be amıcık neden yüzümü tırmalıyorsun ?
bende gittim geri verdim kediyi. bahçeniz yoksa bulaşmayın. bulaştırmayın hele ki erkek hiç almayın
anca bengal kedisi olursa yapabileceğim iş.
görsel

bak şuna. ortalığı kıla boğdu. kıl yumağı kusuyorum resmen. suratsız da bi şey valla nefret ettim. ya ben köpeklere alıştım ya da kediler cins.
Sağlıksız olan durum. Ancak yine de bebek sahibi olmak yerine kedi beslemek tercih edilebilir. Ağlayarak bağırarak kafa sikmiyorlar neticede.
kediler gerçekten cins hayvanlar. daha demin biri tasmasını nasıl becerdi bilmiyorum çenesine sıkıştırmış ortalıkta heeh hehhh köpek gibi geziniyor yanına da yaklaştırmıyor, sal da kurtarayım işte seni, yok. neyse halletti bir şekilde nasıl yaptıysa. bahçeye çıktıkları için çınçınlı tasmaları var ne tasması kediye diyecek olanlara.
aslında kedinin sizi beslemesi.

bunlar öyle hayvanlar, size sizin evinizde besleme gibi hissettiriler.
Mutluluk kaynağıdır ve size yataktan kalkmak için her gün bir neden verir.

Benim kedim acıkınca çelik mama kabına vurarak ses çıkarıyor. Uyanmama ihtimaliniz yok.
4 yaşında bir kedim var. Tecrübelerimi yazayım, belki işinize yarar.

Biz kedimizi çok küçükken aldık, besledik ve büyüttük Allah'a şükür. Cinsinin karma yada soke olması lazım. Bugüne kadar hiç yıkamadık. Kendi kendini yalayarak temizler öyle. Biz almadan önce de öyle miydi yoksa değil miydi ? Bilmiyorum. Ama bizim kedi tuvaletini hep kumuna yapar. Halıya falan yaptığını çok nadir görürüz.

Kötü yanlarını sayacak olursam, biz neredeysek yanımıza gelmek istiyor. Mutfakta yemek yerken, kapının arkasından bağırıyor ve açtığımız zaman hemen içeri fırlıyor. Bu konuda çok inatçı. Ayrıca biraz hırçın, uğraşmaya başladığınız zaman hemen ısırıyor, çırmalıyor falan filan.
2 ayda bir ve 3 ayda bir olmak üzere iç ve dış parazit aşılarını düzenli olarak yaptırmanız gerekiyor. Bu 2 tip aşı dışında karma aşı kuduz ve lösemi de var ama onlar sene de 2 defa olarak 6 ayda 1 yapılıyor.

Malt ve vitamin kullanmanız gerekiyor. 100 gr Gimcat marka malt 75 lira vitamin 75 lira. Normalde leblebi kadar vermek gerekiyor her gün ama benim kedim bütün tüpü istediği için biraz daha fazla veriyorum. Bu nedenle şu kadar gider diyemem.

Kum öyle çok pahalı değil 10 kilosu 25-30 lira. Aşıların da her biri 75 lira civarı.

Esas gider kalemi mama. Envayi çeşit mama var. Premium olanlar aşırı pahalı. 35 liradan 50 liraya kadar çıkıyor. Bu fiyatlar dolar 4.85 düzeyindeyken geçerliydi.

Kilosu 7 liraya da sözde premium mamalar var. Bunlar kuru mama. Yaş mama olayı apayrı bir olay.
Uyuz insan eylemi.
Bir kedi sahibi olarak avantajlarını söylemek gerekirse kesinlikle evin ruh halini değiştirdiğini düşünüyorum insan psikolojisine iyi geliyor, biraz duygusal bir kedi halden anlıyor üzülünce gelip sokuluyor ya da bazen söylediklerinize cevap bile verebiliyor kısacası evin bir bireyi haline geliyor.

Dezavantajlarına gelirsek evet insanı çok bağlıyor şehir dışına çıkacak olursanız daha çıkmadan bi süre önce kime bırakacağım soruları başlıyor bile.Meraklı bir kediyse ve yalnız kalmayı da sevmiyorsa çok uğraştırıcı oluyor.Cinsine göre de tüy dökme sorunları da var tabi...
aramızda kimsenin anlayamayacağı diyaloglar geçiyor sürekli

-miyav
-ne miyavı
-miyav
-tamam geliyorum

(hayır şizofren degilim)
evde kedi besleyemezsin o senin yemeğine ortak olur.

ben bu kadar özgürlük sevdası olan canlı görmedim.

öyle alıp seveyim diyorsanız hiç almayın ha, zaten istediğiniz zaman sevemiyosunuz genelde o istediği zaman sevdiriyor.

ya da bizim evde öyle.
kedinin iyi özelliklerinin hepsi kendiyle alakalı, kötü özellikleri de komple kedinin halt yemesi.

terbiyesiz kedi. halbuki külfet olmasa, bi de bulaşıkları yıkasa, kiraya da ortak olursa süper olur.
görsel
size kapının nasıl açılacağını öğretebilecek kadar akıllıdırlar.