bugün

En kısa ve net tabiriyle cinayettir. Aksini iddia eden dingilin önde gidenidir.

Edit: Eksilerinize sağlık. Hiçbir şey ifade etmeyen eksi butonunu kullanacağınıza bir mesajla hoş bir tartışma ortamı da yaratabilirdiniz. ama siz düşünmeden eleştirmeyi seçtiniz.
Dana etinin kilosu 45 liraya ulaşmışken gerçekleştirilmesi zor eylem. Şehir çöplüğünde kutu tuzağı kurarak martı yakalanabilir.

Edit: fiyat istanbul da ortalama kasap fiyatıdır. Et ve balık kurumunda 38 tl civarındadır, yaşasın devletçi ekonomi...
Ülkemizde fazla yoğun olduğunu düşünmüyorum zira kilosu altın ayarına ulaşabiliyor bazı zamanlar.
Ama yine de doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde sıkça tüketildiği oluyor.
ab ortalamasının altındadır türkiye'de.Çünkü tarım ve hayvancılık çok masraflı olduğu için üretim azalmakta.bunun yanında beyaz et tüketimi artmakta sebebi kırmızı ete göre daha ucuz.dört tarafı denizlerle çevrili ülkemizde malesef balık tüketimi çok az.doğru düzgün bir tarım politikası yok ki ülkede.bu pahalılıkta tabi millet ekmeğe yüklenir,şişman olur.
insanlar hayvanları yiyince barbekü, bir hayvan insan yiyince katliam oluyor. Bu nedenle ben bir pesketeryanım. (bkz: pesketeryan) yani kırmızı et ve tavuk eti yemiyorum.
ab ortalamasının altındadır türkiye'de.Çünkü tarım ve hayvancılık çok masraflı olduğu için üretim azalmakta.bunun yanında beyaz et tüketimi artmakta sebebi kırmızı ete göre daha ucuz.dört tarafı denizlerle çevrili ülkemizde malesef balık tüketimi çok az.doğru düzgün bir tarım politikası yok ki ülkede.bu pahalılıkta tabi millet ekmeğe yüklenir,şişman olur.
insanı vahşileştirdiği kaçınılmaz gerçektir.hatta müslümanlıkta 40 gün ara verilmesi gerektir.
evrimin büyük hatasıdır , amk evrimi bitkiler kadar olamadık.
insanın sadece ve sadece alışkanlığıdır. insan aslında etobur da değildir zaten. türcü zihniyet, hayvanları bir birey olarak değil, avlanacak, yenilecek, deney yapılacak bir 'mal' olarak gördüğü için et tüketimi ile alakalı olarak konuşmamız gerekirken, sadece fiyatından dert yanıyoruz...

söyler misiniz, size bir hayvanı öldürme, kesme, sonra satma, en sonunda da yeme hakkını kim verdi?

nereden kendimizde bu hakkı gördük? mö 2000 yılından itibaren yerleşik yaşamın başladığı söylenir, demek ki 4000 bin yıldır et yemememiz gerekiyordu. yerleşik yaşama geçen insanın, et tüketimine de ihtiyacı yoktu, tarımı öğrendi çünkü.

ama vitamin, ama protein, ama yoşomok zorondoyoz diyenler var elbette. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın öncüleri. birçok bitkide etten ve hayvansal her türlü üründen elde ettiğiniz her şey var. araştırırsanız, öğrenirsiniz. öğrenmek gibi bir derdiniz varsa.

mesela sen bugün öğlen et yediğin için bir hayvan daha öldürüldü, bugün! sen et yerken bir hayvanı daha boğazladılar!

mesela sen bugün süt içtiğin için, bir annenin bebeği çaldılar ondan. süt içmesi gereken bir buzağıyı annesinden koparıp aldılar. o buzağının içeceği, içmesi gereken sütü sana satmak için, yavrusundan ayırdılar. anne esir ellerinde, buzağı kesilip satılacak sana...

tek bir kez olsun kendinize ve kendi çocuklarınıza bunların yapıldığını düşünebilir misiniz? bir kez olsun kendinizi bir hayvanın yerine koyabilir misiniz?

mezbahalarda o hayvanların çektikleri işkenceleri bir kez olsun düşünmek ister misiniz? yürüyüp zayıflamasın diye ayakları kesilen tavuklardan haberiniz var mı mesela?

et yemek cinayettir, cinayete ortak olmaktır.

lütfen sadece köpekleri öldürenlere değil, bütün hayvanları öldürenlere aynı tepkiyi gösterin. lütfen sadece domuz etine haram demeyin, bütün etlere haram deyin.

çünkü bu gezegen sadece bizler için değil. çünkü bu gezegende yaşam hakkına sahip olan tek canlı bizler değiliz.

(bitkilerin de canı var, onları da yemeyelim o zaman diyecek ilk şanslı kişinin hediyesi de burada. görsel )
kırmızı olanın yanına yaklaşılamadığıdır belki de yıllardır tadını unutanlar bile vardır asgari ücretliye biraz lüks tüketim gibidir bu yüzden tavuk eti daha gözdedir kurban bayramında da kesenlerin etleri ayırıp kemikleri konuya komşuya yollaması gibi abuk bir durum vardır.
Sıradaki haritamızda hangi ülkede hangi et en çok tüketiliyor bilgisini yansıtan bir harita var. Kırmızılar büyükbaş, hardal rengi olanlar kümes hayvanları, açık pembeler domuz, mavi ve türevleri çeşitli balıklar. Kahverengiler küçükbaş. Bizim ülkemiz tavuk eti kategorisinde. işin ilginç yanı ABD ile Kanada da tavuk eti. Deli dana hastalığı tüketim alışkanlıklarını bayağı değiştirmiş.
Kuzey Kore ise koyu pembe. Bu renk diğer et olarak geçiyor. insan eti mi diye sormadan edemiyorsunuz bir an. Muhtemelen kedi köpek eti.

https://pbs.twimg.com/med...DhGVbOaX0AAO6rJ.jpg:large