bugün

tam olarak hor görme değil ama bir ezikleme, bir tür 'sizler insanların hatalı üretim kısmını oluşturuyorunuz' gibisinden bir tavırdır.

etraftan duyduklarım;

'bembeyaz teni var. aynı süt gibi çok güzel, esmer değil yani'

'esmermi ıyy o nedir öyle yaa'

'bebeği bir görsen çok tatlı ama biraz siyah gibi' (buda esmer deme özürlülerden)

bu tarz konuşanların benim gözümde tribünlerde zenciler için maymun sesi çıkartıp, muz kabuğu atmasından farkı yok. esmer lan işte, beyaz tenlinin biraz koyu renklisi. ama bu önyargıda sanırım doğulu ve roman vatandaşların etkisi büyük.

kadıköyde boğa heykelinin az aşağısında banka kuyruğunda bekliyorum. bir teyze (en beyazından) pazar poşetleri ile önümde bekliyor. sıra kendisine geldi ama cüzdanı ortalıkta yok.

- ne oldu teyze bir sorun mu var?
- cüzdanım yok, gitti paralarım.
- iyi bak teyze ceplerine, çantana bir daha bak.
- yok yok az önce esmer bi çocuk vardı kesin o almıştır. zaten şüphelendim ben ondan vahvaaah.
- teyze poşetin içindeki siyah şey acaba cüzdanın olabilir mi? hani şu az önce esmer çocuğun çaldığı?
- kem küm şey sağol yavrum.

bu durum genel bir durum mu yoksa sadece ben mi rastlıyorum bilmiyorum ama insanlığa hiç yakışmayacak bir durum olduğu kesin.

edit: niye eksiliyorsunuz onu anlayamadım. ben esmerim ve başımdan geçenleri yazdım. nasıl ters geliyorsa artık..
şöförsen bas gaza esmersen vur saza . diye düşündüren şey.
bu durum sadece ve sadece görgüsüz bir millet olan türklerde görülmektedir.
(bkz: yeter ki beyaz tenli olsun isterse boka benzesin)

edit: amerikalıları taklit etmek adına, ülkede siyah derili bulunmadığından esmerlere tavır almış öküz halk.
(bkz: esmerlerin kendilerini hor görmesi)
21 yaşında ve esmerim ve şuna ana kadar bu yüzden hiç hor filan görülmedim.aksine çukulata renkli arkadaş olarak nitelendirildim... o bembeyaz tenli insanların güneşin altında tavuk döner gibi olduğunu gördükçe kıs kıs güldüm içimden hep... kim neden böyle bir tespit yapmıştır bilinmez ama bunda bir hata olduğu kesin. ayrıca nedense renkli gözlü insanlara da bir güven eksikliğim vardır her zaman...
esmerlerin hor görülmesi diye birşey yok. ama esmerlerin saçını ille de sarıya döndürme çalışmalarından nefret etmek var. doğal olmayan hiç bir şey ne göze ne gönle hoş görünmez.
nooolur saçınızı sarıya boyamayın isterseniz bitter çikolata gibi olun. kabul. ama sarı saç hevesini bırakın.
(bkz: okumak cehaleti alır eşeklik baki kalır)
geceleri daha da depreşen gerçek.

(bkz: esmerlerin zor görülmesi)
tamamen saçmalıktır efendiler. esmerler asla hor görülmezler, kaldı ki madem beyaz tenli insanlar bunları hor görüyor o zaman niye her denize gittiklerinde güneşin önünde malak gibi yatıyor bu beyaz insanlar. (cümle yapısı çok saçma olabilir, anladınız ama siz)

ayrıca hayatım boyunca tanıdığım bütün beyaz tenli insanlar sürekli, "ay çikolata gibi tenin var ne güzel" ya da "hacı esmer olmak ne süper bişeydir yaa" demiştir.

kızların esmer tenli erkeklerden (genellikle) hoşlandığını zaten biliyoruz. öyleyse bu hor görülme olayı tamamen bembeyaz tenli, hafif amele yanıklı, vücutları ya öküz gibi kıllı ya da hiç kılsız ezik erkeklerin ortaya çıkarttığı birşey.

evet beyaz tenli sözlük yazarları, ezikliğinizi böyle klavye başından ortalığa çok belli etmeyin. esmer olamamak kötü birşey değil, kendiziden utanmayın. yazıktır size de.
(bkz: esmerler iddalı olur)
sarışınların salak olduğunu söyleyen esmerin başına gelendir.
selim somçağ bir makalesinde abdde beraber gittiği türk esmer(Zenci ya da hintli,çingene kıvamında değil bildiğin esmer) arkadaşına kötü muamele yapıldığını halbuki kendisine insanların gayet iyi davrandığını anlatmıştı.
(bkz: denedin ama olmadı)
(bkz: ne hor görmesi la)
sevgili konusunda dengesiz olmama rağmen, istikrar sağladığım tek konu, sevgililerimin esmer olmasıdır. eski sevgililerimde esmerdir. esmerler hiç hor görülür mü yahu..
gülay özdem gibi bir güzelliği görmeyen insanların yapabileceği önerme.
hayatında esmer güzeli görmemiş insanların esmerleri hor görmesidir.
(bkz: sarışının adı esmerin tadı)
(bkz: esmerleri zenci sanan amerikalı) tipleri de vardır efendim. Hayır, araplar zenci değildir.
Türkiyede yaşayan yurttaşlarımızınyüzde doksanının esmer olduğunu düşünürsek,bu kendimize yapılan haksızlıktır.