bugün

(bkz: hesap oderken blof yapan kız)
(bkz: yazılı olmayan kurallar)
teamüller gereğince yapılması zorunlu olan davranış.
(bkz: hesabi erkek oder)
olmadı;
(bkz: erkek adam kadina hesap odetmez kurali)
eski dönemlerde, aksi durumunun raconu bozacağı düşünülen, şimdilerde ise "kime geçirsem" kardır mantığıyla, beraber yemek yiyen çiftten bayan olanın daha atik davranıp hesabı erkek tarafına kitlemesi sonrası oluşan acı durum.
erkeklerin sandığı gibi kadınların hayrına olmayan durum. adabı muaşeret bi yere bi vakte kadar. ben ödeyeceğim, hayır ben ödeyeceğim kavgası ilgilierin önünde hoş olmasa da hal çaresine bakılması gerekir. yemeği sen öde tatlıyı ben gibi:) pahalı olanı erkekler ödeyebilir. okadarına itirazım yok
sadece türkler değil birçok toplumda esas olan,erkeğin centilmenlik yapmak üzere bayan kişinin hesabını ödemesini gerektiren davranış...almanya'da geçerli değildir.

(bkz: alman hesabı)
en azından ilk bir iki buluşmada centilmenlik gereği erkeğin ödemesini gerektiren kuraldır. ancak her seferinde erkeğin ödemesini bekleyip de, öylece duran bir kız da sanki erkeği kullanıyormuş hissi yaratır ki fena bir durumdur o.
ilk buluşmada evet ama sonrasında bayan elini cebine sokmasını bilmeli... herzamanda erkek olmaz yahu. hele birde öğrenciyseniz.
sevgili ile buluşmadan önce anne babadan eşşek kadar olmaya rağmen para isteme zorunluluğunda kalmak. o da olmadı "kanka" die tabir edilen insanlardan yalvar yakar borç para istemek ki onlar da sevgilileri ile buluşucakları için para koparması zordur. ve en sonunda güzelim * kızlardan istemek * *. hiç çekinmeden varlarını yoklarını verirler saolsunlar. ve sıra yemek anına geldi, yediniz ve bitti, kızın ödemeyeceği halde "ay yok olurmu, yok benim de vermem lazım, asla olmaz" gibi yalanca saçma cümleler kurması insanın canını sıksa da, insan bir an için "lan ödetiyim şuna aklı başına gelsin" demekten alamıyor kendini. kızda bunu anlayınca tamam ama bidaha olmicak gibi yine saçma şeyler kurar ve onca çaba sonuçlanır. erkek adam kadına hesap ödetmemiş olur. egosunu tatmin eder*
ne zaman bir kızın ağzından duysam ağzına yüzüne çarpıp mekanı terketmeme sebebiyet veren cümledir. ondan sonra başlar vik vik "kadın erkek eşit" diye. afedersiniz ama yarrama eşit kadın erkek.
memleketsel bir olay bizde bu kaide ola gelmektedir. samimi çiftlerde hesap ayrımı olmaz.
bir derecesi ve samimiyet ölçüsü vardır. günümüz şartlarında artık kadında erkek kadar rahat bir şekilde iş yerlerinde çalışıyor ve kendi kazancını kazanabiliyor. bundan yola çıkılırsa erkeğin ya da kadının tamamen birbirlerinin üzerinden geçinmesindense karşılıklı yapılacak bir durumdur.
öğrenci adamın makarna ile olan aşkı için ayrı bir sebep...
ilk bulusma için gerekli, fakat sonrasında devamlıya bağladıysa er kişiyi keriz durumuna düşürecek kural.
bazı kadınlar tarafından suistimal edilen, erkeklerin çoğuna dayatma gibi gelen kuraldır.

her türlü ilişkide olduğu gibi, günümüzde kadın erkek ilişkileri de çıkara dayalı olduğundan bu kural geçerliliğini yitiriyor. erkek günübirlik ilişkiler yaşadığı için kadının hesabını ödemeyi enayilik olarak görüyor, kadın ise "ne kadar sömürsem kardır" mantığıyla yaklaşıyor. bu bir kısım insanın tutumu.

diğer bir kısıma gelince. bu kuralı yaşatmaya çalışan bir kesim erkek var. onlar da bu durumu erkeklik meselesi olarak görüyorlar. bir vazife, belki bir sorumluluk. bazı kadınlar ise kariyer sahibi olduklarından ötürü ve biraz da feminist yaklaşımla "kendi hesabımızı kendimiz öderiz" tutumu sergiliyorlar.

işte böyle ucuz hesaplar peşinde koşarken aşk arada kaynıyor.
şu feodal sistem içinde kadının işine gelen tek tük kurallardandır. ödeyiverin yahu, bu kadarında da gözünüz olmasın, yarın bir gün evlenir, temizlik, ütü, çorapların yeri derken fazlasıyla alırsınız bedelini.
para yoksa bile bulunur bir şekilde ne zıkkım yenip içildiyse ödenir.Evede yürüyerek döner bizim eşek.Böyle saçma bir şeydir işte.
Erkeklerin kendi koydugu, kizlarinda bu kurala uymasi sonucu bizi batiriyorsunuz dedikleri olaydir. Onemlidir malum kizin yaninda elini cebine atmayanlari da mevcuttur.
biraz esnetilebilir bir kuraldır. bazı kızlar sırf bu durum nedeniyle yanlarında para bile getirmezler. hayır canım yani ya benim cebimde para olmasa ya da yetmezse? dimdizlak kalicaz ya orada. neyse efenim sonuç olarak yıl olmuş 2017 hala geçerlidir. bir erkek olarak hesap öderken sizden isteyeceğimiz tek şey şu.eyvallah biz ödeyeceğiz ama o el o Çantaya gidecek!

arkasindankonusulanadam
genellikle doğru olan kural.
hatun illa ben ödeyeceğim derse de ısrar etmem öder.
kadının yediği içtiği şeyin parasını ben niye ödüyorum enayi miyim.
erkek adam kadına hesap ödetir ama evde ödetir.
Kim demiş

ödetiriz demeyelim de onlar öderler zaten.
Öyle bir film yok.
Hani eşitlik öyle deniyordu.