bugün

karadenizin artvinli büyük üstadıdır.medya maymunu olmamakla beraber sürekli karadenizli genclerin elinden tutup biyerlere getirme çabası içindedir.
hapishane adlı türküsüyle bunalım sınırlarını zorlayan karadenizli sanatçı, diğer sanatçılar kadar fazla ön planda değildir...
karadenizli sanatçıların en çok beste,güfte yapanıdır. eserleri çok zaman davut güloğlu, sinan özen tarafından söylenmiştir. yanık bir sesi vardır. aslen artvin'li olmakla birlikte trabzon'da doğup büyümüştür. ağlatan türden şarkıları mevcuttur.

ezanlar bizim için okunuyor sevgilim şarkısı herşeyiyle onundur. asıl piyasada bir dönemlerde moda olan nataşa isimli şarkısıyla yer bulmuştur.
avlaskani cuneli adlı lazca parcayı harika yorumlamıs olan karadenizli sanatcıdır. ses tellerinden oldugu ameliyattan sonra eserlerini daha güzel yorumlamaktadır.
karadeniz türkülerinin kamil sönmez ile birlikte babası sayılır. artvin lidır.
karadeniz müziginin tartışmasız bir numarasıdır. (bu kategoriye kazım koyuncu'yu koymuyorum. cünkü o bambaşka apayrı bir sanatcı)
ezanlar bizim icin okunuyor sevgilim, hapishane icinde volta vuramiyorum en güzel şarkılarıdır...
kartal devlet hastanesinde yasam mucadelesi veren karadenizli abimiz. maalesef karadenizin belası olan kansere yakalanmıs ve durumu kotuymus. *
pankrea kanseri olduğunu canlı yayında söyleyen karadenizli sanatçı.
(bkz: ezanlar bizim için okunuyor sevgilim)
http://www.haber61.net/news_detail.php?id=6239
2007 deki görüntülerine bakınca en az 15 kilo birden verdiğini gördüğüm sanatçı. kazım sonrasında erkan abi. allah şifa versin.
allah rahmet eylesin.
kanser olduğu bildiğimiz sanatçı.
Vefat edildiği söyleniyor.
Allah rahmet eylesin.
20 dk önce tvlerden alt yazı ile öldüğü haberi verileen karadeniz müziğine yıllarını adamış büyük isim. ölümüyle karadeniz müziğinde bir sayfa kapanmıştır. allah şimdilik taksiratını affetsin, mezara konduktan sonra da gani gani rahmet eylesin.
kazım koyuncu gibi adam gibi yaşamış ve eserler vermiş ve ölümüyle sevenlerini üzmüş karadeniz delikanlısı. allah gani gani rahmet eylesin.
karadeniz, kanser ve ölüm.
(bkz: çernobil faciası)
öldüğünü söylemek zor. şarkı söylemeyi bıraktı diyelim. duyduğumda cok üzüldüm. zor günler geçirdiğim zamanlarda az dinlemedim kendisini. hatırası var parçasını yorumlamasını mı dersin, ezanlar bizim için okunuyor sevgilimimi dersin az bagrıma vurdurmadı. rip :/
karadeniz'in ve karadenizli'nin erkan abisi, erkan babası. artık yok. bıraktığı eserler onu ölümsüzleştirse de o artık bize eserler armağan edemeyecek.

söylediği kolbastı ile arafilini, farozunu coşturmaya devam edecek, düğünlerde onun eserleriyle hoptek atacağız ama o bir daha bu eseri seslendiremeyecek. ezanlar bizim için okunuyor diyeceğiz sevdiğimize ama bu erkan abimiz için okunmuş sela'nın verdiği acıyı hafifletemeyecek. gavur kızı nataşa bizleri yoldan çıkarmaya devam edecek ama erkan abi'miz artık yoldan çıkanlara yeni şarkılar armağan edemeyecek.

maçka'nın dereleri erkan'ım diye akmaya devam edecek. bizler erkan abimizi hiç unutmayacağız... maçkanın dereleri aktığı sürece erkan abimiz damarlarımızdaki kanla birlikte akacak. mısırı kurutacağız, ambarda durutacağız, nenemizin çarık giydiğini unutacağız ama erkan abimizi unutmayacağız.

ruhun şad, mekanın cennet olsun aziz abimiz...
karadeniz türküleri yetim kalmıştır. allah rahmet eylesin.
(bkz: ocagımız söndü)

allah gani gani rahmet eylesin. karadeniz muziğinin büyük sanatçılarındandı.
ezanlar bizim iiçin okunuyor sevgilim adlı sarkının evimizde calınmasının sebebidir.....
mezarında rahat uyu baba..
kırk sene türkü dedim
en sonunda duruldum
düştüm hastaneye
yüregimden vuruldum
doktorlar kanser dedi
yüregimden vuruldum

kömürlan mi yazilmiş
babam benum kaderum
sende birakup gittun
ben şimdi ne ederum

doktor kesti karnımı
yarısını boşalttı
önce yaradan mevlam
sonra doktor yaşattı
doçent doktor necmi kurt
ocaklıyı yaşattı

kömürlan mi yazilmiş
babam benim kaderum
sende birakup gittun
ben şimdi ne ederum

hastane kapısı
doldu sevenler doldu
sevenlerin duası
beni yaşatan oldu

kömürlan mi yazilmiş
babam benim kaderum
sende birakup gittun
ben şimdi ne ederum

düştüm karasevdaya
yanmadan çıkılır mı
kanseri yenen erkan
sevdadan yıkılır mı

kömürlan mı yazilmiş
babam benim kaderum
sende birakup gittun
ben şimdi ne ederum

erkan ocaklı türküleriyle adlı albümde rahmetlinin mükemmel yorumladıgı türküdür. mekanın cennet olsun.
trabzonspor'un birinci lige çıktığı zamanlarda parlamaya başlamış, trabzonspor'un zirvede olduğu yıllarda popüler olmuş, trabzonspor'un düşüşe geçmesiyle unutulmaya yüz tutmuş, bir anlamda trabzonspor'la özdeşleşmiş biriydi. uzun yıllar sonra ilk defa trabzonspor şampiyonluğa oynuyor fakat erkan ocaklı artık yok. mekanı cennet olsun.
vefatından bir gün sonra albümü çıkmıştır.albümde ismail türüt, cengiz kurtoğlu, volkan konak , zeynep başkan, davut güloğlu, hakan altun, zihni cinan, cimilli ibo,yasemin yıldız,ayhan alptekin,mehmet akyıldız,ilknur yakupoğlu,ibrahim can,kamil sönmez ve şükrü güler, erkan ocaklı'nın unutulmaz şaheserlerini seslendirmişlerdir. albümde son parçayı, * ocaklı baba kendisi seslendirmiştir.
albümde bulunan parçalar:
kurtların sofrası - ismail türüt
tara saçını tara - cengiz kurtoğlu
yatma yeşil çimene - volkan konak
geçtim evin basından - zeynep başkan
hapishane içinde - davut güloğlu
maçka yolları taşlı- hakan altun
ezanlar bizim için-zihni cinan
mısırı kuruttun mi - cimilli ibo
bir yolun kenarına - yasemin yıldız
gülşeni ardeşeni - ayhan alptekin
hastahane yoluna - mehmet akyıldız
ha bu yalan dunyayı - ilknur yakupoğlu
oy emine - ibrahim can
bizim yayla düz gibi - kamil sönmez
almanya acı vatan - şükrü güler
yalancı dünya- ismail türüt
kanser - erkan ocaklı
Cenaze törenini ulusal bazda yayın yapan üç televizyon kanalı canlı olarak yayınlamıştır. Bu da rahmetlinin karadeniz'de ne kadar sevildiğinin bir göstergesi olarak tarihe geçmiştir.
Erkan Ocaklı 1949 Trabzon Maçka doğumludur. 1970 yılında istanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olmuştur. Müzik hayatına bağlama çalarak başlayan Erkan Ocaklı Unkapanı'nda harika plak tarafından keşfedilmiş ve geleneksel Karadeniz müziğini saza yorumlamanın ötesinde özgün besteleriyle kendi tarzını yaratmıştır. 1970'li yıllarda gurbete çıkan Karadenizlilerin sesi ve sembolü olmayı başarmış ülke çapında büyük popülarite kazanmıştır. Toplam 40 tane albüm, 350 tane beste üreten sanatçı 1980li yıllarda Arabesk ve taverna müziğin yükselişe geçmesiyle yöresel çizgisini değiştirmitir. 2007 yılında pankreas kanseri teşhisi konulup ameliyat olan sanatçı adına hayranları 2 Aralık 2007'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda bir vefa gecesi düzenlemiştir.

Erkan Ocaklı, pankreas kanseri tedavisi gördüğü Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 16 Kasım 2008 pazar günü hayatını kaybetti.

albümleri ;

Eminem, Ağlama sevgilim, Aşkı kim icat etti ,Beyaz mendil ,Çocukluk arkadaşım ,EzanlarBizim için ,Git güle güle ,Gündüzlere kinim var ,Kördüğüm ,Minik kuşum Sevmişler seni ,Susmana sebep nedir ,Yaş günü ,Haram olasın haram ,Atmacayı vurdular Avcı dayı tulum ,Ben Of'luyum ,Bitirdiler yarımı ,Elindeki satırı ,iki yüzük bir nişan ,Kol bastı ,Küçük bir çocuktum ,Lahana disco oyun havası ,Mısır disco
Niyazi disco oyun havası ,Yaylalar ,Karadenizde kar var ,Ay vuranda ,Fındık balı ,Hamsi Burger ,Karadeniz'de kar var ,Liveralim ,Niyazi'nin karısı ,Ocaklı havası ,Uykuda mısın? ,Ümidimi kesmedim.

sinema filimleri ;

Oy emine (1975)
Dam üstüne un serelim (1975)
Fiyakalı enişte (1986)
Tabancamın sapını (1987)
Ula ula niyazi (1991)