bugün

kendisini de, rahmetli cemil abiyi de çok severiz. nostalji denince akla ilk gelenlerden.
akplidir.
düne kadar akp seçim müziği yapan kişi iken, bugün şunu demiş kişidir;

"Sayın Kültür Bakanım. Bütün müzisyenlere, MSG, MESAM, Miyor 1(Müzik Yorumcuları Meslek Birliği) ve diğer kurumlar üzerinden mesaj göndermişsin. Demişsiniz ki bir proje kapsamında bize video gönderin, biz de size para verelim. Dilenin demişsiniz yani. Canım Bakanım, sen bana bir video gönder ben sana 1000 lira göndereyim. "40 YILDIR MÜZiĞE HiZMET EDiYORUM" insanların aç yaşadığı bir ülkede sanatı ayakta tutmaya çalışan insanları dilenci yerine koyamazsınız. Bu arada MSG, MESAM, Miyor 1 siz nasıl temsilcisiniz. Beni dilenci yerine koyacaksınız. Ben 40 yıldır müziğe hizmet ediyorum. Atanmış bir insanın beni dilenci konumuna koymasına izin vermiyorum. Biz toplayıp para gönderelim, zaten halktan para toplamayı biliyorsunuz. Müzisyenlerin 83 milyon için canı kurban, sizler gibi değiliz biz. "
adını görünce direkt kulağıma gelen şarkı

"güller açtı baaaak sahillerde".
Kendisini severim, ya da eskiden severdim bilmiyorum. Ayna grubu'nun pik yaptığı 90'lar sonu ve 2000'lerin ortalarına kadarki dönemde muhteşem işlere imza atmıştır rahmetli cemil özeren (bilinen tabirle aynadaki kel adam) ile birlikte. Daha sonra araları bozuldu, gruba cemil abisiz devam etti. Cemil abi zor durumlardan geçti, kendisi hiç yardım etmedi ve görüşmedi kendisiyle. Vefat ettiğinde ise cenazesine gelip durmadan ağladı sonra. Giden gittikten sonra ne yapsan çok geç ama erhan abi. Daha sonra da kendisi tek devam etti şarkılara. Zamanla da popülaritesi azaldı. Hâlâ kaliteli bir müzik adamı da olsa, eskisi gibi değil. Hep 90'lar, 2000'lerin başları dendiğinde nostaljik olarak akla gelen ilk şeylerden biri olarak kalacak ayna grubu. Eski parçaları hep dinlenecek.
döne döne akabe yancısına dönen mimar sinanlı balıkçı.
Doparla bıraqma kendini... Sen yandaşsın.
Şuan ki kariyeri hakkında hiç bir bilgi sahibi olmamakla beraber zamanının şarkılarını ne zaman dinlersen dinle sesine aşık olunan adam. Müziği, şarkıları ve sesi. Başka türlü bir harika. Sesi biter mi bilmem ama şarkılarının devri dönemi bitmez.
Hatirlamisken bir de Erhan Güleryüz gecesi yapmayalım mi? Yapalım.
Çok kilo almış ve eski sesini yitirmiş Ayna solisti. Menajeri sayesinde de çok yanlış kariyer çiziyor şu sıralar.
görsel
ayna grubunun solisti. ayna grubunun söylediği bütün şarkılar şiirlerinden devşirmedir ki zaten genelde şarkı arasında bir parça şiir mutlaka okur. anlatmalıymışım meğer şarkısında okuduğu şiir;

Artık çıkmıyorum istiklale
Sabah fatma hanım uyandırıyor
Helva ekmek çay bana onlar bakıyor
Odanın hali perişan ben perişan
Kimse yok işime karışan
Ara sıra balkona çıkıyorum
Fesleğenler kuruduğunda ocaktı
Ben baharı bekliyorum
Ne olduğunu bilemedim
Bir umudum var hala
Gözüm şişelere takılyor
Becerebilseydim ne ala
Bu günlerde böyleyim ben
Yas denen şiirdeyim
Bir köşede gülüşün var
Sırtımda kanlı bıçağın
Hiç bir zaman duyamayacağın
Duysanda anlayamayacağın.
Ayna gurubunu birlikte kurdukları cemil özerenin hastalık haberini öğrendiği günlerde yaptığı kısa bir röportajını izlemiştim çok üzülmüştüm. 10 numara 5 yıldız şarkılara birlikte imza atmışlardır. Hissettiklerimizi ve duygularımızı usta bir tercüman misali bu kadar güzel parçalar yaparak yansıtan bu değerli sanatçı erhan güleryüzden bahsederken ayna ve ekip arkadaşı cemil özerenden bahsetmesem olmaz eksik kalır ayıp olurdu.
bir dönemin meçhul şarkıcı'sı. pek kimse bilmez ama zamanın meçhul şarkıcısı bu adamdır.
görsel

onunla ilk bakıştığımız fotodur. *
Erhan Güleryüz, benim anlamım. Benim onunla bağım, çocukluğuma dayanır. Çocukken Kral Tv'den başka program bilmezdim. 4 yaşındaydım, Tv karşısında oturuyorum.Yeşil siyah tonları bir mekan. iki gözlüklü adam. Biri kel, biri siyah saçlı.Klibi izlerken şu kanaate varıyorum: ''Siyah saçlı olan çok yakışıklı.'' diyorum. ilk görüşte aşk. Şarkının adı da ''Çayımın Şekeri''. Dilime pelesenk oluyor. Sonra Ahu Gözlüm klibinde rastlaşma.
6 yaşındayım. Babam Bostancı Durağı isimli albümü satın alıp eve geliyor. Aşk bende perçinleşiyor.
2005 yılı ve solo albüm çıkıyor... Cancazım isimli şarkı. Aaa bu Ayna'daki adam diyorum. Aşkım büyümeye başlıyor.
2012, Cemil abimin ölümü. Üzülüyorum ve Erhan'a şefkat verme isteğim artıyor. Onunla tanışmayı kafama koyduğum senedir bu sene ve aynı zamanda onu Twitter'dan takip ettiğim.
Söz Müzik Erhan Güleryüz'ü de dinlemeye başlamıştım o vakitler. Sürekli istek yapar onun dikkatini çekerdim. Bana özel şarkı da paylaşırdı. Hatta adımı söylerdi. -ahenkle-
Yıl 2014... 5 Temmuz. Bursa'ya geldi Erhan. Ben de onun konserine gittim. En önden izledim onu. Şarkılarına danslarla eşlik ettim, bağıra bağıra söyledim onunla şarkıları. Bari sen unutma beni'de şiir kısmına ondan evvel girdim, bana şöyle güzel bir baktı ve birlikte o şiir kısmını söyledik. Bir güzel an daha var o konserle ilgili:
Can Güney, dişleri ile gitar çalıyordu ve Erhan da bize sordu: ''Can ne yapıyor?'' dedi. Ben de :

''Gitarıyla bütünleşiyor'' dedim ve gülümseyerek bana baktı. Üstelik gözlerini görmüştüm. Bana da çok güzel poz verdi kerata. <3

Keşke gidip tanışabilseydim onunla konser çıkışı. Lakin hasta idi ve iğnelerle ayakta durdu.
Instagram'dan beni takip edip sonra unf yapması beni üzdü ama olsun. Onunla inşallah tanışacağım. inşallah.
ölmeyen ayna.
Yaz kış güneş gözlüğü gözünde olan yazar.

Edit : ne yazarı. Şarkıcı.
kendi jenerasyonunun en iyi bestecilerindendir (belki de en iyisi).
Artık aklıma davutoğlu ahmet hocadan başka bir şey getirmiyor. Girmeseydin keşke hiç siyasete.
gündemde kalmak için bir şeyler yapmaya çalışan şarkıcı.
önce meçhul şarkıcı adıyla çıktı tutmadı, sonra ayna grubu adı altında geldiler güneş gözlükleri takarak kendi çaplarında bir imaj yaptılar eh işte öyle böyle epey gitti sonra cemil ile yollar ayrıldı cemil vefat etti erhan kendisi yoluna devam etti. en sonda okuduğuma göre akp yandaşı olup çıkmış hele birde ahmet hoca "bir yiğit adam" diye bir şarkı yapmış ki eğer dinledikten sonra hala yüzü kızarmıyorsa ben onu vicdanıyla başbaşa bırakıyorum.
şiirleri ve şarkıları ile çocukken tanıştığım ilk şarkıcı unvanına sahiptir. o günden bu güne severek takip ederim, ayrıca memleketlimdir.
(bkz: adana)
(bkz: biz akdenizliyiz).
çıkar şu amk gözlüklerini artık.
ak parti için ilk oyum ilk heyecan diye gençlere yönelik bir şarkı yapmış. geçmişte hiçbir siyasi görüşün sesi olmak istemem derken şimdi yardırıyor. nihayetinde müzikal olarak beğendim şarkıyı.
Ruhumuza Ayna imiş pehpehpeh
Ata nın izinde imiş heyheyhey
Meğer herşey yalan imiş
Satan kim, çalan kim, yıkan kim, yalan kim
Kimkimkim

Bizim adam oldu madam pehpehpeh
Paraya ilah diye tapan heyheyhey
Sanatına haram katan
Satan kim, çalan kim, yıkan kim, yalan kim
Kim kim kim

Diye mırıldanmamı sağlayan canlı...
çizgisini bozmadığı yalandır. her zaman ülkücü camia tarafından sevilmiş, sahip çıkılmış bir sanatçıydı.

yolundan döndü. bundan sonra istese de oraya ait olamaz.

yazık etti. ülkücü camiayla ilişkisine değil, sevenlerinin ellerinde patlayan samimiyetine.

oysa ki helva, ekmek, çay baktı yıllarca bize. ne gereği vardı yanlamanın...