bugün

elazığ doğumlu müzisyen.

--spoiler--
Müzik bir adamın kurtuluşu ya da felaketi olabilir. Bu yol ayrımındaki asıl köşe taşı, sürekli bahsedildiği gibi iyi veya kötü müzik yapmak değil, doğru veya yanlış tarafta yer almaktır. iyi müzisyenler söylenmesi gerekeni yani hakikati konu edinirken, kötü müzisyenler bir sınıfın, bir hakimin, bir iktidarın söylemesini ve üretmesini emrettiklerini zikrederler.

Yetişkin biri olduğumda müzikle alakalı fark ettiğim ilk dalavere; tarih boyunca ve günümüzde bize üstatlar olarak tanıtılan tabulaşmış kişilerin, bir avuç yetenekli saray soytarısı olduğunu anlamaktan ibaretti. Dede Efendi dinlerken huşu içinde gözlerini kapayan birisinden hakikaten tiksinirim.

Müziğin yaşanılan zamana dair tarihe bırakılmış en çıplak vesika ve yaşanılan zamanı inşa etmenin bir aracı olduğuna inanıyor, kolaylıkla sayısız kayıtlı esere ulaşabilme ihtimaline sahip olduğumuz şu günlerde, iyi ve kötü ayrımının hiç olmadığı kadar zorlaştığını düşünüyorum. Müzik endüstrisi, bilirkişiler ve kalabalıkların reyi adına üretenler tarafından bulandırılmış zihinlerimiz, belki de hiç olmadığı kadar tuhaf bir sınavla karşı karşıya.

Bu sınav dahilinde doğru yerde olup olmadığıma emin değilim. Ama doğru yerde durmaya çalıştığıma eminim. Bu yüzden de ürettiğim vesikaları başkalarıyla paylaşmakta bir sakınca görmüyorum. Bu kimilerince ucuz, romantik, bayağı ve elbette aptalca olarak nitelendirilebilir. Lakin tarih sadece komutanları, hükümdarları ve başkanları yargılamaz. Çalgıcıları da yargılar.

Dadaloğlu zamanında padişah kimdi, hatırlıyor musunuz?

Kalkıştığım bu sesleri takip macerasının bitiminde elde etmek istediğim yegane şey torunlarımızın mezarıma tükürmek istememesidir. Ve bunun için yapmam gereken ilk hareketin, sıradan musiki anlayışına sağlam bir sağ direkt çıkarıp, dinleyiciye 'kafi miktarda kumar ihtiva eden'' müziğin de yapılabileceğini göstermek olduğuna inanıyorum.

Bu kalkışmamın sonuçlarını tahmin etmem mümkün değil ama bunu yaparken kendimi; ''iyi'' ve daha da önemlisi; ''doğru'' hissediyorum. Bir adam muhtemel felaketinden daha ne kadar uzakta durabilir ki.

Kurtuluş mu?

O da bir ihtimal.

Zaten ihtimaller delirtir.
--spoiler--
menzil şarkısıyla gönlümde taht kuran sanatçı.
yolun açık olsun kardeşim. umarım hep şu an olduğun gibi kalırsın.