bugün

çok doğru bir söylemdir. kıçını entellektüel olmak için yırtan tiplerin örnek alması gerekir. bazıları bu yolda şebeğe benzediğinin farkında bile değil. *
(bkz: anasının karnından ansiklopediyle çıkan insan)
statükocu elit kesimin iç dünyasını en iyi anlatan söz. Demek istiyor ki;

siz nekadar okursanız okuyun oğlum; köylüsünüz ama biz var ya beyaz türk'üz , nişantaşında doğduğumuz için ayrıcalıklıyız, operalarımızı,sinemalarımızı size bırakmayacağız onlar yalnızca bizim... sanattan siyasetten her bir boktan yalnıza biz anlarız...
niye? çünkü biz cihangir'de oturup cool bi şekilde içkimizi içip fularımızı taktıkmıydı tamamdır; siz ise köylüsünüz, taşralısınız ... entellektüellik dediğimiz şey okumakla , fikir üretmekle olmaz ; one night stand takılacağın arkadaşların olacak, içki içeceksin, milletin değer yargılarına söveceksin, efendim e söyliyim açılışlara katılacaksın havalı pozlar verceksin böyle daktilo başında yazarken ağzında sigarayla filan(düşünen adam ayaklarında)... işte entellektüellik budur oğlum...

ne diyim...
(bkz: adam haklı beyler)
(bkz: helal) demeliyim öncelikle.

birilerine kendini kanıtlamak için saçma ideolojilere kendini kaptırmış kişileri özetleyebilecek güzel söz.popülerite nin getirdiği saçmalık mı dersiniz ergenlik mi dersiniz yoksa gerçekten gerizekalılar mı bilmek isterim.aklını kullan arkadaşım madem doğru olduğunu düşünüyorsun medyatik hareketlerde bulunup slogan siyaseti yapmamalısın.

kemal başbakan olleeyy.. (bkz: lan siktir git)
entellektuel doğulmaz, intellektuel olunur, bir kez intellectuality seviyesine ulaştıktan sonra da "entellektualizm yan gelip yatma yeri olmadığından" okuma ve incelemeler bırakıldıktan sonra, ölür ölmez cesedin çürümeye başlaması gibi, entellektuality de çürümeye başlar, o yüzden entellektuel olduktan sonra okuma ve incelemelere devam etmek "entellektuel olmaya devam edebilmek için şarttır" ...
diye karşılık verebileceğim bir önerme.
entellektügel olmak o ruhu taşımaktır .
senin düşünce yapının o olmasıdır.

ben entellektuel bi insanım diyenden hayır beklemeyın.
nereden bakılırsa bakılsın, doğru cümledir.
(bkz: entelektuel yobaz)
entelektüel doğulmaz, elit doğulur.

bahsi geçen önerme 19. yüzyıl ve önceki zamanlar için geçerlidir. elit ailenin, elit doğan çocuklarının aldığı eğitim sonucu olurdu, haliyle entelektüel doğulur kavramı içine giriyorlardı.

diyorsanız, biz modern zamana ayak uyduramadık, hala geride kaldık, entelektüel, elit ayrımı yapamayacak bilgiye ve zekaya sahip değiliz, önermeniz doğrudur, fakat gerçek değildir.
bana bir an beşiktaşlı olunmaz beşiktaşlı doğulur beşiktaşlı olanlar ...... çocuğudur. diye galatasaray taraftarının özünde beşiktaş taraftarı olmayan kişilere karşı yaptığı göndermeli tezahurattı.
ana rahminde kitap okuyanların doğru bulduğu söylem.
entelektüel olmaya çaba harcayan insanların, bunu her ne için yapıyorlarsa devam etmeleri önerisinde bulunurum.

ister cool olup karşı cinsi etkilemek istesin, ister toplumda saygı, ama entelektüel olmak için çaba harcayan insan kendini geliştirir ve bu ülke zeka-bilgi ortalamasını arttırır. b
çok doğru bir önermedir. bu konu hakkında bir atasözü vardır.

atasözü: ''ne entelektüeller gördüm üzerinde röpteşembır yok, ne röpteşembırlar gördüm içinde entelektüel yok.''

not: atasözü bana ait.
dense ki, doğuştan olunamayacak şey nedir? işte! o entelektüelliktir.

çünkü o,

- ciddi anlamda bir bilgi dağarcığı ve sentezleme kabiliyeti,
- azımsanmayacak düzeyde bir genel kültür birikimi,
- daima gündemi takip etme ve hatta gerektiğinde gündem olabilme yeteneği,
- ve karşısındaki kişiyi bu donanımı ile ince ince ezme, rezil kepaze etme cesareti,

gerektirir ve bunların hiç biri doğuştan var olan şeyler değildir.