bugün

sümer'de göklerin ve yeryüzünün efendisi.

(bkz: gilgamis destani)
sumer mitolojisi'nde belum adiyla da bilinir. Yeryuzune hakim olan ve onu yoneten tanridir.
Anu ve Nintu'nun oğlu, hava ve tarım tanrısıdır. Anu ile beraber Tanrıların efendisi olmuştur.
Enlil takvimimize de girmiştir. EYLÜL->ENLiL
Ayrıca takvimimizdeki bir diğer Sümer tanrısı için... (bkz: temmuz)

enlil; gür sakalla, elinde kazmayla ve başında boynuzlu tacıyla tasvir edilir.
yanında genellikle tenasül tanrıçası nin-lil bulunur.
enlil yanında böylesine bir tanrıçayla tasvir edilme onuruna nail olurken işini bilirliği cümle aleme resm olur.

(bkz: tenasül)
EN-LIL, ILLIL :50, En-lil :elli(50)sayısı
tanrı Enlil e verilen sayı.

EN-LiL: yel ve hava tanrısı, yel piri demektir. Bu sözcükteki LiL Türk dilindeki yel sözüyle bir anlamdadır. EN sözcüğü ise büyük tanrıların adı ile gelmektedir. Bu sözcük Delitzsch in açıklamasına göre yüksek, iye, pir, ağa anlamlarına gelmektedir, ENU ve ENNA şekillerinde yazılarak gök, koruyucu, saklayan, ruhani gibi anlamlara gelmektedir.
Buradaki dikkatimizi Türkmencedeki iNNE-MEK ve yainde-mek (himaye etmek, sahip çıkmak, örneğin zayıf ve hasta bir çocuğun bakımı ile ilgili olarakbunu kim inneyecek denmektedir) sözcügüne yöneltmek mümkündür.

http://www.turkmenhost.com/documents/Gerey/5000.htm
sümer panteonunun baş tanrısı.
Enlil - Ninlil.

görsel
o bir anunnaki, anunnaku yahut anunni yani göklerden gelen ilah.

yani 12.gezegen, marduk, nibiru' den gelen bizi elleri ile nil nehri kenarında habeşistan' da insan ırkını yaratarak, onlarla çiftleşen enteresan ilahlardır.
(bkz: enki)
Ben bana emek veren Toprak Anayı seviyorum. Çünkü o mahsul vermedeydi karnım aç kalacaktı.