bugün

en iyi arkadas bildiginiz kisi bile insani yari yolda birakabilir. en iyi arkadasiniz degildir, olmayacaktir.
(bkz: yok böyle biri)*
en iyi arkadaş sen ağlamadan senin ağlayacağını anlayan ve sana peçete uzatan kiidir.
en iyi arkadaş sen olabilendir.
fedakar olan,senin için hiç çekinmeden canını verebilendir.
insana mastürbasyon yapmasını öğretendir.
kendisinden önce seni düşünen.
kötü gününde değil; iyi gününde güzel gününde yanında olabilecek kadar seni seven arkadaştır. kötü gününde düşmandan çok kimse yanında olmaz, çünkü hepsi senin o gününü görmek için yaşar.
(bkz: cino)
(bkz: esrar)
tercih sırasının en üstünde yer aldığın kişidir.
inanılmaz özlenen, uzaklarda olandır.
sizden kilometrelerce uzakta da olsa, ruh halinizi anlayan; yardımına ya da yanında olmasına ihtiyacınız olduğunu, siz söylemeden anlayıp yanınızda oluveren kişidir. sizin mutluluğunuzu kıskanmayıp, onu kendi mutluluğu sayabilen kişideir de aynı zamanda.
siz de onun için aynı derecede iyi arkadaşsanız dostsunuz demektir.
(bkz: kitap)
sizi sizden iyi tanıyandır.
bazı zamanlarda en çok özlenendir.

hele de, o "en iyi" "en güzel" günleriniz çok ama çok geride kalmış ve bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, benzeri bile olamayacaksa. o ayrı, siz apayrı yollara, hayatlara, çevrelere yelken açmış ve epeyce ilerlemişseniz. en sevdiğiniz renk, en sevdiğiniz şarkı, en sevdiğiniz yemek bile değişeli çok olmuşsa. siz değişmişseniz. geri dönüş olmadığını biliyorsanız. boğazınızda düğüm olur.

feysbuk denen salak oluşumuda görürsünüz onu, hey gidi feysbuk hey, sen nelere kadirsin? ekleyemezsiniz. çünkü araya zamanlar, insanlar, kararlar, birbirinden apayrı hayatlar girmiştir. ekleseniz ne konuşacaksınız ki? onun artık başka başka güzel arkadaşları vardır hem, sizi napsın? arada koacaman bir boşluk var. doldurmak ne mümkün. yabancısınız artık, öyle kalın. oysa bir zamanlar hiçbir şey ayıramaz gibiydi sizi değil mi? kardeş gibiydiniz, paylaşmadığınız şey yoktu? aslında o en iyi arkadaş değil de, hayatının en güzel yıllarının en süper insanıydı değil mi? sadece sizin bildiğiniz ve götünüzden uydurduğunuz hitap şekilleriniz, şifreli konuşmalarınız vardı? doğum gününü asla unutmadınız ve unutamazsınız değil mi?*

aslında o özlem, geçmişe olan özlemdir esasen. zaten geçmiş her zaman özlenir nedense.
birkaç yıl sonra da bugün geçmiş olacak ve biliyorum, bu günü özleyeceğiz. çok hayret varlıklarız biz insanlar vesselam.
yalnızlıktır. kimseden hayır yok biz mazlum kullara...
(bkz: sol el)
(bkz: karanlık)
yok amk yok işte en iyi arkadaş yoktur...

en iyi siken arkadaş vardır.
en iyi sömüren arkadaş vardır.
en yavşak arkadaş vardır.
en iyi satan arkadaş fazlasıyla.
en çok arkadan konuşan arkadaş vardır.

kız arkadaşına yazan en iyi arkadaş vardır.
paran için en iyi arkadaş vardır.
iyi günde zaten çok arkadaş vardır.
seni kullanan arkadaş vardır.
etrafında çok kız varsa kankan çoktur.

tecrübeyle sabit...

evet herkesin bir tane en iyi diyebildiği arkadaş vardır. fakat senin için en iyidir, sen onun için nesindir ki.

dedemden bir aforizmayla en iyi arkadaşın tanımını çok rahat yapabilirim gene tecrübeyle sabit ;

alem adamın iki işini tam yapar *;

1. karısını
2. parasını

bu ikisine sahip değilsen arkadaşın yoktur sik anasını!
sıkıntılarınızı değil. mutlu anlarınızı anlatmak için can attığınız kimse.
ne kendinden önce beni düşünür,ne de nereye sorusunu neden'den önce kullanır.
hayır,bu içten pazarlıkçı ya da çıkarcı bi pezevenk olduğundan değil; karakter icabı o kadar saftirik bir görüntü benimsemez çoğu ondandır. ha içten öyle midir öyledir ama gerisi traştır.
en iyi arkadaş gay şakası yapılabilen arkadaştır. tabi abartmamak koşuluyla...

+ abi benim kızdan ayrıldım, aşk acısı çekiyorum.
- ne acısı lan? manyak mısın?
+ ne biliym abi alışmıştım sonuçta...
- gel ben verrim sana, alırım üzüntünü *
+ tsihehe...

+ laan! evi temizlemişsin, yemek yapmışsın...
- ne sandın olm?
+ olm alcam seni! elini sıcak sudan soğuk suya sokmiycam, kadınım olacaksın...
- s.ktir lan!

+ .mna koyim, bu ne soğuk lan!
- arkana kalın bişeyler veriym mi? ehe...
+ olm espri yapma, götüm dondu amnski !
- gel ben seni ısıtırım yavrum !
+ eheh.. yürü git lan.

+ laaan!
- noluo lan! ne bağırıyon olm?
+ naaptık abi biz?
- ananski nolmuş lan kamil, niye çıplağız aq?
+ bilmiyorum ki abi, çok sarhoştum dün !
- hay senin götünü s.kiym!
+ ben de... *
arkadaşların arasında en iyi olandır.
ki hiç sevilmez bu arkadaş... n'apıcaksın her şeyde en iyi olan insanla arkadaşlığı.
sen ona anlatırsın ama o kimseye anlatmaz.
Anaplı arkadaştır.
benliğinizi bulmanızı sağlayandır.hayatı boyunca hep takılmış,içinde biriktirdikçe biriktirmiş,en iyi arkadaşı olmamış bir insan için vazgeçilmez bir şeydir.ne mutlu ki ilk ve tektir böyle bir insan için.o kadar özeldir ki bununla tanıştığın ilk günlerde hep hayatında olacağını hissedersin bile.iyi ki vardır ve var olacaktır denilesi şey.

kusurları da vardır.unutulmaz şeyler yaşanmıştır,iyisiyle kötüsüyle.gülen yüzünü hiç eksik etmeyendir,fena bir hastalığın pençesinde olduğunu bile söyleyemez size aylarca.bitkin anlarında soruları hep geçiştirenmiş oysa ki;en iyi arkadaşını kırmasın diye,onun üzüldüğünü görmek istemesin diye.

kaybıyla insanı soyutlaştıran şeymiş,böyle şeyler de yaşatırmış.insanın canını en çok acıtanmış da aynı zamanda.hayatın vücut bulmuş haliymiş,hayatı gerçekten onda bulurmuşsun.varlığı ve yokluğu çok şey ifade edermiş.
tanışmadan önce sadece herhangi biri olmayı başarırken tanıştıktan sonra herşeyiniz olmayı hakeden varlıklardır. sizinle ağlarlar sizinle gülerler daha doğrusu çoğu olayı sizinledir. bütün bilinmeyenler aslında o kişide çözüme kavuşur ya da ağlamak için tek uygun omuz onunkidir. iyi gün ya da kötü gün yoktur çünkü o en yakındır ondan öteside yoktur.