bugün

nasıl indirebilecegimi bilmediğim oyun tüm siteler kapanmış. mesaj bekliyorum nasıl indirebileceğim hakkında
çok güzel bir strateji oyunu.
bu oyunu Almanya, isveç, ingiltere, Osmanlı, maratha, ABD ile oynadım hiç bitiremedim ama bitirene de hayret ederim oyundaki tartışmasız en güçlü olunca, memlük devletini kurayım ver Filistini Libyayı yapıyorum o da kesmiyor, italya'da napoli krallığını ihya ediyorum. Afganistanı bile kurup himayeme alıyorum. oyun bitmiyor sıkılıp dur cumhuriyet ilan edeyim dediğim zaman zaten iş çığrından çıkıyor.
isveçin süvarilerin sayısı daha fazla. Rusyanın piyade.
aklıma geldi fransız ihtilali yapıp moskovaya mı yürüsem?
öncelikle şunu söyleyeyim: ingilizce geliştirmek açısından paha biçilemez bir oyundur.

gelelim grand campaign'e.

osmanlı'dan başka devletle oynayamıyorum, olmuyor kan bağından dolayı galiba.
osmanlı oyuna en çok bölgeyle başlayan devlet ve buna paralel olarak oynanması en zor olan.öncelikle her devletle ticaret antlaşması yapın. ve asker sayınızı her dönem minimum seviyede tutun. zira ordu arttıkça turn başı maliyeti katlanılmaz oluyor. o yüzden minimum ordu kazanmanın ilk kuralı. mora ve gürcistan sınırlarında ordu tutun. iç bölgelerde 2-3 birlik olsun isyan ihtimaline karşı.

teknoloji çok önemli fakat inşa edilen okullar şehirde mutsuzluğu çok arttırıyor. en fazla 2 okul yapın derim zaten konya'da okul oluyor. gürcistanı alınca schumkale'de okul var. bunlar yeter oyun sonuna kadar.
Prusya ve isveç ile inanılmaz zevki çıkan oyun. tam da şu aralar oynuyorum.

oyunu vanilla olarak değil de darth mod ile oynarsanız çok daha zevkli oluyor. avusturya ve lehistan'ın amk baltık'tan selamlar.

ek: aoe daha güzel diyen yazarlara bakmayınız. total war serisinin en ayrıntılı oyunudur. hem diplomasi haritasında hem savaş haritasında.
Bir Total war Attila değildir. Lakin deniz savaşı açısından total war serisi için devrimdir bu oyun. Mükemmel bir atmosferi vardır.
sömürge dönemi hissini çok güzel veren oyundur.
ancak...
bak ben bu oyunda her milletle oynadım. belki 400 saat gömmüşümdür oyuna. (steam 192 saat diyor ama çevrimdışı da bir o kadar oynadım) ben osmanlı kadar kötü bir ordu görmedim bu oyunda.

tamam arkadaş, anladık, osmanlı o dönemler güçsüzdü, falan feşman ama, bu kadar da değil be! savaşlarda çok kötü. isveçi, ingilizleri, rusları seçince kısa sürede milletin amına koyuyor ordularınız. kendinizden kat kat kalabalık orduları gebertiyorsunuz. ama osmanlı öyle mi? kıçı kırık isyancılara bile zor dayanıyorum. hal böyleyken oyun bir noktada "eeeeh yeter be!" dedirtiyor. ulan dedikleri gibi milletle barış imzaladım, ekonomiyi ve askeri teknolojiyi geliştirdim. yok abi yok. bizim ordular bir türlü adam olamıyor.

kasıt arayacağım biraz daha oynarsam. kıçı kırık, adını bu oyun dışında çoğu kişinin duymadığı maratha bile dünyayı sikertiyor oyunun daha başından.

yok ben anlam veremiyorum gerçekten. bırakıyorum, daha kasmayacağım osmanlıyla oynamaya. kendimin yarısı kadar kalabalık ordulara yeniliyorum. bu nasıl ij?
Benim için satranç oynamaktan farksız bir hal aldı. Tarihle alakalı bişey okudukça oyunda bunu nasıl yaparım diyorum. empire total war da osmanlı oynamak ayrı bir his. Tarihten ders çıkarıp aynı hataları yapmıyorum. Batı güçlü ona bulaşmıyorum. Donanmamız da batıyla hatta korsanlarla bile baş edemez. Bu nedenle kara ordusuyla doğuya yöneliyorum. Batı ne isterse veriyorum zaten o zaman bulaşmıyorlar. Anadoluda okul batıda medrese yapıyorum. Okul yüzünden insanlar anarşik oluyor isyan çıkarıyor bi de onla uğraşıyorum ama eğitim şart. Rusya ve lehler güçlü olduğundan onlarla ittifak yapıyorum ve batıda onları tampon yapıyorum. Batıda asker basmama gerek kalmıyor. Bağdat askeri üssüm oradan doğu seferleri başlatıyorum. Marata çakal benle ittifak kuruyor. Tüm devletleri yıkıp hindistana karadan giriyorum iskender gibi. Kalkütayı da alıyorum mogullardan. Sırada maratayı yıkmak var ama müttefik devlet. Denizde korsanlar olmasa şansım olabilir ama korsanlar başa bela olacaksa ittifak dinlemeyip hazırlıksız anında maratayı yıkmak gerekecek . Bu arada en kolay ispanya ile oynanıyor bence ama kilise falan yapmak insana koyuyor.
Berbat diplomasisine rağmen unutulmaz ve şimdiden efsaneler arasında yer alan muhteşem bir strateji oyunu.
definitive edition olarak satılıyor bütün içeriği içinde olarak.
kuşkusuz total war serisinin en iyilerinden. içinde tonlarca hata* olmasına; fransa, osmanlı, rusya gibi büyük imparatorlukları aşırı kötü göstermelerine karşın.
paris'i alınca kos koca fransa'nın günümüz sınırlarını kontrolümüze geçiriyoruz, anadolu, iran vs. için de geçerli. bu gerçekçiliği baya baltalıyor.
ikincisi çıksa güzel olurda şu sıralar antik çin, antik yunan'a falan gidiyorlar...
türkçe'si de yok. neyse ki oyun serisi rome 2'den beri türkçe destekli çıkıyormuş.
Prestij modunda büyük britanya ol. Britanya adalarına üniversite insa et. Kuzeydeki ve doğudaki limanları fishery güneydekileri savas gemisi batıdakileri de commercial port yap. Jamaikadaki liman da commercial port yapılabilir. Marata ve fas hariç her ülkeye ticaret anlaşması teklifi sun. Fasa saldirmadan Berberilere barış teklif et. Kabul etmezlerse fastan sonra onları da yık. Fasta da commercial port insa et. Daha sonra maratayı yık. Sömürgelerde okul yerine isyanı azaltan binalar yap. Maratayı yıktıktan sonra korsanları yık. Korsanları yıkınca ticaret noktalarına ticaret gemilerini gönder. 13 koloni hala protectorunsa texas gibi kızılderililere ait topraklari alip ona hibe et. Tum bilimsel gelişmeleri yap. En son zevkine malta alınabilir. Veya sıkılırsan aksiyon icin ticeret anlaşmasi yapmayan ülkelere savas açılabilir.
ispanya ile dünyanın yarısını kolayca ele geçirdiğim oyun. Şöyle ki atlatik ticaretinde aktif olmak istediğimden büyük britanyayı saf dışı bırakmam gerektiğini biliyordum. Oyuna başlar başlamaz bir ordu kurup doğruca londraya çıkarma yaptım. Tabi ingiltereye savaş açınca müttefikleri portekiz ve hollanda da bana savaş ilan ettiler. Zaten bunu bekliyodum ve bu iki ülkeyi yıkıp topraklarına çökmek istiyordum. Tabi birden bu kadar savaşa girince basta ilerleyemedim. Sonrasında hollandayı müttefikim fransa yıkmış. Ben de seylanı ve guyanayı aldım. Ingiltereyi alıp iskoçya ve irlandaya yürüyüp buraları da alınca britanya yıkıldı. Ben de iskoç ve irlandalı isyancılara ülkelerini harap halde bırakarak ingiltereye çekildim. Böylece ingilterenin karayiplerdeki sömürgelerini korsanlar uğraştırsa da alabildim. Portekizi de yıktım fakat goayı marata almıştı benden önce. Ayrıca oyun teksas ve trinidad tobagoyu alırsan new ispanya topraklarını sana veriyor. Bunu da yapınca zaten orta ve güney amerikanın hemen hepsi senin oluyor.
Osmanlıyla cumhuriyet kurduğum oyun.