bugün

Kütahya yöresi, Yücel Pasmakçı imzalı türküdür. elif dedim olarak kurtlar vadisinde daha da ünlenmiş ancak devlet arşivinde adı elif dedim be dedim şeklindedir.

Elif Dedim Be Dedim

Elif Dedim Be Dedim Aman,
Kız Ben Sana Ne Dedim.

Guş Ganedı Galem Olsa Aman,
Ah Yazılmaz Benim Derdim.

Elifim Noktalandı Aman,
Az Verdim Çokçalandı.

Yetiş Anam Yetiş Bubam Aman.
Ah Çeyizim Bohçalandı.
Ah Mezarım Tahtalandı.
doğru adı elif dedim olan kurtlar vadisi efsanesi.
ufuk karakoç'un seslendirdiği kurtlar vadisi isimli dize söylenmesiyle sanatçının tanınmasını sağlayan türkü.
(bkz: elf dedim be dedim)
(bkz: ağlatan türküler)
(bkz: elif dedim be diyemedim)
(bkz: elif im noktalandı)
kurtlar vadisi dizisinde o siyah puslu gece sahnelerinde birden çıkagelen müziği vardı. insanı derinden yaralardı.

ama hüznü bozan alttaki melodi reklamlarını da göz ardı etmemek lazım. elif dedim yaz bir boşluk bırak...
"yetiş anam, yetiş bubam, mezerim tahtalandı" kısmı vardır ki, türkünün en vurucu yeridir... hele hele depresif bir anınıza gelmiş ise, boğazda bir düğümlenme kaçınılmaz sondur. farklı müzik zevklerine sahip insanları etkileyebilen bir türküdür, (bkz: ege) türküsüdür.
tolga çandar ın sesine çok yakışan , kurtlar vadisi ile anılmasının rahatsız ettiği muhteşem türkü!
elif ismine aşık eden şarkı.
ardından "kıııızzz gebermeyesice geç içeriye akşam oldu!baban gelir şimdi. " diye devam eden elif'in annesinin rutin sözü.*
(bkz: ne var dedim lan dedim) * *
hisarlı ahmet tarafından derlenmiş bir türküdür.
ani bir fren yapar Polat. ardından kamyonun arkasındaki yazı ekrana gelir. ''Elifim noktalandı.'' kurtlar vadisiyle pek çok insana ulaşmış yakıcı türküdür.
Makamı türk halk müziğinde bozlak olarak isimlendirilen türküdür.
en güzel özer özel'in yorumladığı türkü.
ilk olarak kurtlar vadisinde duymuştum bu türküyü. tabi o zamanlar internet o kadar yaygın değil ve limewiredan da haberimiz yok. sırf bu türküyü dinlemek için her hafta diziyi izliyordum. o zamanlar sık çalınıyordu dizide. tabi türküyü beklerken, bir yandan da dizinin izleyeni olmuştum.
Elif dedim be dedim
Gız ben sana ne dedim
Guş ganedi kalem olsa
aman
Ah yazılmaz benim derdim
Guş ganedi kalem olsa
aman
Ah yazılmaz benim derdim

Elif'im noktalandı
aman
Az derdim çokçalandı
Yetiş anam yetiş bubam
aman
Ah mezerim tahtalandı
Yetiş anam yetiş bubam
aman
Ah mezerim tahtalandı
korkulu ruyam. yabanci bir arkadas super bir tinisi var, sozleri nedir, ne diyorlar? dese sictim. hicbirsey anlamiyorum tutup google'da 'elif dedim, be dedim turku sozleri' diye aratmak ta koyuyor insana.
bu gece itibarı ile polat alemdar'a gönderdiğimiz türkü. kafasını vura vura dinlesin artık.
şarkı sözünde ilk olarak anlaşılan elif adlı bir kıza olan hasrettir,fakat bozlak türündeki bu eserin çıkışı osmanlı zamanlarına denk gelmektedir bu nedenle 'elif dedim be dedim,kız ben sana ne dedim' derken aslında osmanlı alfabesinin ilk iki harfine atıf vardır yani ben sana hiç bir şey demedim a ile b'den başka gibi bir anlamı daha vardır,ikinci mısrada ise gene kuş kanadı kalem olsa sözüyle mektuba diğer bir mısrada da elifim noktalandı derken sözlerim bitti anlamı vardır,

bu nedenle türk halk müziğindeki mecazlı eserlere iyi bir örnek teşkil edebilir.
- elif dedim dedim be dedim.

+ ne dedin sen ne dedin çattt.

- kız ben sana ne dedim.
gönül yarasıdır.
bir isim için yazılabilecek en güzel şarkıdır.
elif kime diyorum ben şeklinde anlaşılabilecek türkü. *
Kurtlar Vadisi adlı dizinin meşhur ettiği parçalardan biridir.

dinlenesidir.