bugün

laboratuarı bir hoş geçen ders. sen gel ortalamanın üstünde bir deney ortalamasıyla girdiğin finalde, karşına uygulama ile alakası olmayan ve bu nedenle mantık-dışı olan 50 puanlık soru gör. olacak iş mi?

zorla bıraktırır, bir sene daha uğraştırırlar, yok ön hazırlıkmış; yok arka yorummuş. boş iş. adam göbeğinin doğrultusunda sorular sorar, kendisine olan azzııcık miktardaki sempatiyi yok eder; sonra da gelir, "öğrenciler beni sevmiyor" der.
oldukça zevkli buram buram mangal tadında geçen bir laboratuar dersidir. her yerden yanmış transistör, diyot ve tristör kokusunu hissetmeniz muhtemeldir. en zevkli yanıda osiloskopun butonlarına şuursuzca basmanızıdr. genelde bu butona basma olayı arkadaşla girilen sen basacan yok ben basacam polemiği ile başlayıp hırlaşmayla sona ermektedir.
(bkz: Yesilkoy elektronik)
çin ve malezyada evlerin kimi odalarının atölye, kimi evlerin alt katının labaratuar olarak kullandığı rivayet olunan; baskı devre şemalarıyla teknolojiyi şekillendiren plaketlerin üzerindeki malzemelerden hangilerinin türkiye'de de üretildiği merak konusudur.
(bkz: turk yapimi bilgisayarin ozellikleri)
(bkz: elektroniğe giriş)
En nefret ettiğim ders olma konusunda ( aslında dersten değil hocasından ve arkaya yatırıp kendisini tam bir topmuş gibi gösteren saçlarından nefret ediyorum ) ıslarla ilerleyen derstir. 3. Alışım olup hala verememekteyim ve son sınıftayım. Bi dd ver artık allahsız ! *
elektrikçilere altı dönemde gösterilen bu ders bilgisayarcılara iki dönemde anlatılır. konular kısa kısa alelacele pas geçerek daha özet bir şekilde gösterilir. temel elektrik devrelerinden tutup diyotudur, transistörüdür, ttl, dtl devrelerdir hiçbir mantığını anlamadan formullerini, devre çeşitlerini yalayıp yutarak sınava girersin ve on on beş puanlık bir kağıt vererek sınavdan çıkıp bir güzel oturursun. sorun bu değil. hocalar bu konuları atıyorum yükseltectir, fet transistör ya da bilmem ne kırpıcı devresidir adam bunları öyle bir anlatır ki dersi bir taraflarını yırtarak geçsen bile aslında hiçbir şey öğrenemeden dersi vermiş olursun. sınav dönemi gelir. yine konuları bir güzel yalayıp yutarsın. işte enteresan olan da bir allahın kulu çıkıp da "aga bu nedir" demez.
tranzistörlü devrelerin kuvvetlendirici, fark kuvvetlendirici, kaskodları, frekans cevaplarını konu alan derstir.
tek seferde geçersem kendimi efsane sayacağım ama pek de mümkün gibi görünmeyen rus ruletidir.

ay çok gerginim sözlük. dua edin be ...

edit: yazık lan bana ciddiyim bak... yaz okulunda başka okuldan alıyorum. inşallah 2. edite güzel haberler veririm.

edit2: ba yla geçtim. teşekkürler.
Bölüme hacker olacaz diye geldik uğraştığımız şeylere bak ya.

Diyotuna, transistörüne ayrı ayrı sövüyorum.
Opamp'ından bahsetmiyorum bile.

Tanım: bilgisayar mühendisliğinde gösterilen en gereksiz derslerden biri.
zevklidir ancak teorik bilgileri ile yorar insanı, onun dışında uygulamak bir şeyler yapmak eğlencelidir. En sevilmeyen olay ise direnç okumaktır veya patlayan kondansatörler.
Triyaka direkt olarak 220v verip deney board una halay çektirmiş biri olarak, çok zevkli be o devreler. teorik kısmı hikaye, mantığı en iyi uygulamayla anlarsınız zaten.