bugün

ibrahimî dinlerin başlangıç manifestosu. tanrılara farklı kişilikler atfeden, onları neredeyse kastlara ayıracak kadar çeşitlendirip spesifikleştiren öncül orta doğu dinlerinin karşısına tek, güçlü, inkar kabul etmez bir tanrıyla çıkan ibrahimî dinlerin özü. bir bakıma politeizme meydan okumak. tanrının kutsallığını onun başka özelliklerine, isimlerine, sembollerine değil; bizzat tanrıya, onun benliğine ve tanrı oluşuna atfetmenin tek cümlelik özeti.
ben, ben olanım/ben, neysem oyum.

mahiyetinin derin olduğunu ve nasıl olduğunu düşünmekle birlikte, üzerine sayfalarca inceleme yapılabilecek bir söz bence. aslında dünyevi çıkarlar için kullanılan ilahlara karşı bir ultimatom.

mahiyeti öyle bir haldedir ki varlıkkavramının sınırlarına tabii değildir. eski çağlarda insanların büyülü, mistik sözlerle tapındığı ilahları ve aynı zamanda bu sözlerle kontrol altına almak istediği, dileklerini kabul etmeye zorlanılan ilahların sınır dışı edilişidir. söz'ün üstündedir. istediğiniz kadar etkilemeye çalışın istediğiniz kadar sınırlı dünyanızda algılamaya çalışın o, o olmaya devam edecektir. ayağınızı denk alın da diyebiliriz.