bugün

Kafkasyadan göcenlerin hepsi 01/07/1824-1826 da doğmuş. benimkilerde dahil.
Soyağacını en çok merak ettiğim kişiler:
1- Atatürk
2- Putin (Türk'e çok benziyor; soyunda bir Türklük var bence.)
3- Cumhurbaşkanı
4- Genelkurmay Başkanı
5- Başbakan
Keşke yayınlasalar görsek.
Bunca yıldır türküm zannediyordum ermeni çıkmı....
yok lan şaka.

Bilerek popüleritesi düşsün diye beklediğim ve en sonunda bugün soyumu sorguladığım site.

Meğerse soysuzmuşum la ben. O kadar karışık ki 3 kere alt alta aynı köy adı yazılmıyor bile.
Zaten dedelerim beni şoka uğrattı sağ olsunlar.

Ayrıca burdan merhum dedem "dede"ye ve eşi "dudu"ya selam ve fatiha gönderiyorum.****
Türkiye devletine göçen ilk suriyeliler bizden çıktı fakat Türklermidir araplarmıdır bilmiyorum isimler türklerinde çocuklarına koyacağı isimler.
E-devlete göre anne tarafım yok sadece babam tarafından dünyaya getirilmişim. Bilim bunu atlamasın bence ..
1800lerdeki falan atalarımın olmadığı, sadece babamın babasını, annemin babasını-annesini vb görebildiğim uygulama. Ah be..
7 Göbek Trabzonluyuz. Şükürr
ulan millettin ataları 80 günde devr-i alem yapıyor fakat bizimkiler öyle mi? adamlar hayatları boyunca oldukları yerde durup çiftçilik yapmışlar.
Soyu 1800 lere gitmeyenler yüksek ihtimal ya göçebe(yörük,türkmen) ya da başka bir yerden anadolu'ya gelenler (horasan,kafkasya,türkistan,balkanlar,suriye,iran vs.)

Bunun nedeni şu

1)osmanlıda göçebe olanlar vergi alınamadığı,askerlik yapmadığı için doğru düzgün vatandaş sayılmazdı

2)başka bölgelerden gelenler(misal 93 harbinde kafkasya ve balkanlardan gelenler) soy kütükleri yine ilgili bölgelerdeki şehirlere kayıtlıdır anadolu'ya geldikleri döneme kadar gider

Misal benim baba tarafı konya(e devlet e göre karaman da varmış) civarından gelen bir yörük anne tarafından kafkasyadan gelen nogaylık olduğu için soy kütüğü 1900 lere kadar gitmekte ben bile e devlet den daha çok şey biliyorum soyum hakkında.
Soyum belki hindistandaki bir çiçeğe belki irandaki bi çömleğe belki de buharalı bir fahişeye dayanıyor. Ama insan merak ediyor işte .

Ama dayanmıyor efendim ne münasebet beni de arkadan ittiriyolar.

Gene de annemin annesinin annesinin annesinin adının dilfirad olması bu coğrafyanın kaderin olması bi parçacık burukluk.
Ekşi sözlük'te bir kişi tarafından "halkın kendini Türk hissetmemesi için" ortaya çıkarıldığı iddia edilen uygulama. Bence ilgisi yok. Çünkü biz, şu an Ermenistan sınırları içinde olan Akbaba'dan geldik; ama kendimizi yabancı hissetmeyelim diye, Akbaba'nın Ermenistan'a ait olduğunu bile belirtmemişler. Ki, bizim ailemizin zamanında Akbaba Kafkaslarındı. Sonra Rus işgali oldu ve biz Sovyet döneminde Gümrü Antlaşması'yla Türkiye'ye geldik. Buna rağmen e-devlet belirtmemiş Akbaba'nın Ermenistan'da olduğunu. O yüzden soy uygulamasının "Türklükten uzaklaştırma" amacı olduğunu sanmıyorum.
(img:#1639239)

Bir de şunu fark ettim: Tüm aile bireyleri ne kadar farklı şehirlerde hatta ülkelerde doğmuş ve yaşamış. Şu an Ermenistan sınırları içerisinde olan Akbaba var; Ege bölgesindeki Manisa Merkez var (Aslında Merkez; Ama Manisa Büyükşehir yapıldığı için, "Merkez" yerine "Şehzadeler" olarak yazıyor artık.) Sonra Kafkasya kültürünün hala yaşatıldığı bir yer olan Sarıkamış ilçesi var; Sonra KKTC var. Tam bir kültür mozaiği gibiyiz; Ama nereye gidersek gidelim; hep Milli benliğimizi korumuşuz. Bu kadar kültür mozaiğinin içine doğunca; Kafkasya, Ege ve Kıbrıs sevgisini bünyemde toplamışım ve ortaya "Orta Asya, Akdeniz, Ege" sentezi bir ben çıkmışım. Çok orijinal bir sentez olmuş. Kafkasya, Ege, Kıbrıs, hepsini seviyorum. Hepsi çok güzel ve bizi "biz" yapan yerler.
Zamanla popülerliğini yitiren bir hizmet. 3 5 kuşak geriye gidip babanın babasının anasının anasının babasının adını veren kağıttan ibaret bir bilgi.
sorgulama yaptık. dedemler falan hep ölmüş.

ailecek perişan bir haldeyiz.
Tam 5 tane nenemin sağ olduğu sorgulama. kadınlar hangi deliğe girdi acaba?
ikinci sorgulamada da tüm sülale aynı yerinde duruyor. insan ümit ediyor tabi arada yanlışlık vardır kesin soyumuz bakingım sarayından falan geliyordur diye ama yok hala 77 kuşaktır kastamonu. orta asyadan topluca göçerken bizimkiler buralar çok güzel yeşil yeşil gocaman denizde var burada kalalım biz demişler..
'Evet benim dedem meğersem dedemmis'.
Küreselleşmenin başladığı bu tarihlerde, milliyet zırvalarını tekrar ön plana taşımak için hükümdarlarca yaratılan sözde hizmettir,

Milliyet damgaları olmasa, hükümdarlar çiftlik hayvanlarını aralarında bölüşüp sömüremezler,

Hükümdarlar korkun, halk uyanıyor.
Birçok kişinin "ırkçılık" dediği uygulama. Ama atladıkları bir konu var: etnik köken yazmıyor ki.
Soysuzlar çetesi eklesin.
insanların hangi ırktan olduğunu göstermeyen uygulama.

(bkz: cahillik)
Durduğu yerde durmayan, sürekli memleket değiştiren vizyoner atalarımı gösteren uygulama. Sadece anne tarafım gözüküyor. Annemin dedesine kadar bilgi var. Hakikatten çok fantastik bir soyağacı. Sovyet döneminde Kafkasya, Gümrü'nün Akbaba şehrinden,
Türkiye, Kars, Sarıkamış ilçe merkezine,
oradan sonra Manisa Merkeze gelen atalarım
ve KKTC'de doğup Türkiye'ye gelen ben. Yenilikçi ve maceraperest genlerimin nereden geldiği belli oldu. Marjinal bizmişiz hakikatten.
ilk günden beri ara ara kontrol etsem de üretilememiştir hatası ile karşılaşmaktayım. daha önce aynı hatayı alıp da sonradan bakabilen varsa dm pls.

edit: bu entryi girdikten sonra kendimden değil de halamın e-devlet hesabından görebildim bilgiyi.
beklediğimiz gibi Kırım tarafları çıktı, tarafları diyorum çünkü şu an göremediğin için tam adını yazamıyorum. Kırım’dan Eskişehir’e ise 1900’ün hemen öncesinde gelinmiş. Osm-Rus savaşı sonra gelen göçlerden anladığım kadarıyla.

O yıllarda Kırım tatarları epey göç ediyor. Ankara, Eskişehir, Bursa özellikle toplandıkları yerler. Tatar mahallesi hemen fark edilir, çekik gözlüdürler, tatarca konuşurlar ve eskişehirde iseler genelde eskişehirsporu tutarlar.
artık çok hızlı sorgulanıyor. eet.
Doğru düzgün bir şey çıkmıyor. Ailem hatalı.
sorguladım ve bilmediğim bir şey yok. 1800 lere kadar soyumun nereye gittiğini zaten büyüklerimden biliyordum. sabetaylar... neyse susayım bari.

edit: yavudi değilim arkadaşlar şaka yaptıydım. afşar boyundanım.