bugün

Anne tarafından neanderthal çıktık.
kendini sinoplu sanan arkadaşımın urfalı çıktığı uygulama.
bulgaristanın ötesine geçememişiz. bi ona canım sıkıldı.
yıllardır merak edip aklımın bir köşesinde saklı kalan bir olaydı bu soyağacı meselesi. bilgilere bir tık kadar yakın olabilme imkanı güzel.

gel gelelim herkes öğrendi bir ben halledemedim şu işi. ilk ortaya çıktığında sistem patladı giremedik malum. evvelsi gün tekrar açıldığında girdim. ''talebiniz alındı, belgeniz oluşrutulduğunda mail ya da cep telefonu yoluyla tarafınıza bildirilecektir'' yazdı. bir süre sonra mesaj geldi; ''alt-üst soy bilgileriniz hazırlanmıştır. e-devlet kapısından kontrol edebilirsiniz'' şeklinde. girdim siteye gelen kutusunu, sayfamı, sorgulama ekranını ne varsa kontrol ediyorum. belge falan yok hiçbir yerde! tekrar talep oluşturayım diyorum bu sefer de ilçe nüfus müdürlüğün başvuru yapınız gibisinden bir uyarı çıkıyor. çıldıracağım! konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.
Bilmediğim hiçbir şeyi ortaya koymadı. 3-4 kuşak öncesini ben de biliyorum zaten. Atalarım aynı şehirde dolanmış durmuş.
"Alt ve Üst Soy belgeniz E-Devlet üzerinden üretilememektedir. Lütfen belge temini için en yakın ilçe Nüfus Müdürlüğüne müracaat ediniz." dedi. yani başka çözümü yok mu bunun neden gitmek zorundayım ya yolla işte...
ilginç bir şekilde soy bilgim çıkmıyor
Bildigim gibi farkli sehirlerden olsa bile 7 sülalem bulgaristan türk'ü çikti.
Dedemin tüm gizemini koruyarak soyu hakkında sıfır bilgi verdiği, anne tarafından ise ‘bulgariya’ya ulaştığım sorgulamadır. Sonuçta hayatımda değişen bir şey olmadı.
Bir hafta yaramayan sorgulama.
Soyu değil zaten bildiğimiz dedelerin dedesinin köyünü gösteriyor.
(img:#1637247)

Sonucu e posta veya sms ile yollayacaklarmis. an itibariyle boyle bekliyorum.

Edit: nah çıktı. nüfus müdürlüğüne gel, çayımızı iç diyorlar.

Edit2: pederin e devletten sorgulayinca çıktı.
ya bu soy şeysi ne zaman açıklanır. gerilimden öleceğim aq.
Annemin Annesinin Annesinin Annesinin 1897 de doğup hala yaşadığını gösteren çok ilginç sistem.
anca 150 yıl geriyi göstermis bilgidir ki zaten yaklasık 300 yıl geriye kadar biliyorduk. sadece meraktan baktıgım e devlet hizmeti.
Anne ve baba tarafı Türk oğlu Türk çıktım.
sürprizle karşılaşmadığım hede.

anne tarafindan dedemin soyu vakfikebir, ananemin soyu rize.
baba tarafından bize anlatılan, kafkaslardan balkana göç, ordan istanbul idi. kafkasa kadar göstermese de, bulgardan 1800'lerin sonunda istanbul'a geçiş yapılmış. bildigin istanbul yerlisiymişim aq.
dedemin dedesi ile benim aramda doğum yeri Kars Bitlis Muş Bingöl Siirt Diyarbakır Mersin Aydın 8 farklı şehirde olan bir soy ağacına sahip olduğumu öğrendiğim uygulama. Anne tarafı Ahıska Türkleri Baba tarafı Zaza diye biliyordum sürpriz yok.
1800 lü yıllara kadar nüfus sayımı yapılmamıştır. atların bile soy kütükleri daha eskilere dayanır. at kadar değerimiz yoktu eksiden.
iyice sıktı. Sanki paşa soyundan herkeste bir hava. Evet.
140 yaşında hayatta olunabileceğini öğrendiğim sorgulamadır. 140 yaşında akrabam varmış be.
ben dün gece başvurdum, talebi alındı dendi öğlen ' e devlet üzerinden görüntüleyemezsiniz ilçe nüfus müdürlüğüne yallah ' uyarısı verdi. gündüz arkadaşım başvurdu akşam sonuçlar elindeydi. adamına göre mi muamele ben anlamadım ki?

bilen varsa aydınlatsın tabi ki. hayır soyu sopu geçti bu çifte standardın sebebini merak ediyorum artık.
Tamamen Sivas Yozgat arasında gidip gelen bir ağacım var ulan yozgatta bugün bir şey yok o zamanlarda ne vardı da durdunuz o kadar aklım almıyor.
Bir arkadaşım Dominikli çıktı Acun babası olabilir başka nasıl gitsinler oraya.
Kardeşimle iddiaya girmeme sebep olan güzelim uygulamadir. Ben; büyük büyük dedelerimin göçmen, özellikle Gürcü olduğumuzu savundum. Hissediyorum çünkü göçmen olduğumuzu. O da has be has buralı olduğumuzu savundu. Kendisi liseli olduğu için çiğköftesine girdik iddiaya. Bakalım. Başvuru talebimiz alındı, bekliyoruz..

Edit: iddia kaybedildi, çiğköfte hediye edildi..
ibiş diye büyük dedem. Kuku diye büyük annanem Ömer diye babannem varmış. Onu öğrendim.bu azgınlık nerden geliyor anladim * Bizim soy rumeliye dayaniyor baba tarafindan anne tarafindanda kafkasyaya.karamanda buluşmuş 2 taraf.hep bildiğim köylerde takilmişlar.umduğumu bulamadim zaten biliyordum oralarda atalarimin yasadiğını.bizimkilerde sabit çıktı
zaten çokta geriye gitmemesi kötü.