bugün

namazdan-oruçtan önce gelen farz.

allah işte bu kadar önemsiyor. kitabında birçok kez yer veriyor ve uyarıyor, "düşünmez misiniz" diye.
normalin dışında olmak, delirmek hatta hasta olmak.
Heidegger’in dediği gibi bir yoldur. Fakat siz yürüdükçe oluşan bir yol, zira yol arkada kalandır.

“Düşünmenin ne demek olduğuna kendimiz düşündüğümüzde ulaşabiliriz.”

Düşünmek öğrenilecek bir şey değil, yaşanılacak bir şeydir. Bu içinden tavşan çıkardığınız bir şey değil tamamen kendi becerinizle sınırlı. “Akşam ne yemek yapsam” gibi bir düşünmekten bahsetmiyoruz. Yaşama derdiniz varsa, geçim sıkıntınız varsa, emekli maaşımla nasıl geçinirim diye kaygılarınız varsa oturup “düşünmek nedir” diye düşünmek lükstür.

Biz de kendimiz üzerine fazla düşünmemişiz zaten birileri bizim hakkımızda düşünüyor siz busunuz diyor biz de “ha biz buymuşuz” diyoruz.
Genelde yapmadığım olay.ewed
insanın gücü engel olmaya yetmiyor istemese de bir kişiyi birini sürekli düşünüyor yada hatírayı olayı bu yüzden travmalar uzun sürer insan istemese de çok uzun sürer o travma anını düşünür düşündükçe hatırlar hatırladıkça kırılır incelir ruhu parçalanır sürekli düşünmek sandığınız kadar iyi değil ne yazık ki.
Hiç düşünmeyenler ya tutkularının ya da insanların kölesi olur;
Akıllarını kullanmaz,
insanların fikirlerini kiralar,
çok ama boş konuşurlar.

Çok düşünenler ise sessiz, mutsuz ve uykusuzdur;
Genelde suskundurlar.
Dipsiz bir kuyu gibidir o;
Daldan dala atlarken içinden çıkılmaz bir hale bürünür,
Onlarca duyguyu aynı anda yaşatır,
insan ruhu için son derece ağır bir yüktür.

Düşünmek insanı diğer canlılardan ayıran şey olsa da,
Bunun dahi ortasını bulmak lazım gelir aslında.

Zira fazlası sizi mutsuz kılar;
dış dünyadan,
hayatın tadını almaktan ve
size faydası olan onca uğraşan alıkoyar.

Düşünmeyen insanlarla dolup taşmış ve düşünmeye değmeyen bir dünyayı fazla düşünerek kendinizi yıpratmamanız,
Hayattan keyif almanız dileğiyle!
islam dininin 2. Şartı.
Rahatsızlık egzersizi. Rahatsızlık his oranımızca düşünürüz. Rahat bulmayalım.
bir eylemi düşünerek yapmak o eylemi en az iki kere yapmaktır. hiç yapılmayacak bir eylemi düşünmek, o eylemi 'hiç artı bir' kere yapmaktır. düşünmek, yorar.

düşünüyorum, öyleyse yorgunum.
hayatta zevk alarak yaptığım nadir şeylerden. düşünüyorum da düşünebilmek güzel şey, herhangi bir sonuca ulaşmanın hiçbir önemi yok. aklı selim her insan hobi olarak düşünmeli.
bence en güzel düşünme şekli farkındalık hissiyatına sahip olarak düşünebilmektir. ben yıllardır düşünürüm , ama düşündüğümün farkında değilim , tıpkı kendimin farkında olmadığım gibi.
yetenek ister.
neyi düşündüğüne bağlı olarak insanın cenneti olabilecekken, hayatı cehenneme de çevirebilecek durum. uyutmaz, gözlerin dalmasına sebep olur.
Herkesin yapamadığı ama yaptığını düşündüğü eylem.
Aklından geçirmek, göz önüne getirmek.
Eyleme anlam katmak için yapılan beyinsel aktivite. Bazen ben mesela çok acayip şeyler düşünüyorum. ilk tarhanayı yapanı düşünüyorum mesela. Biberiyeyi kurutayım, sonra kaynatıp suyunu içerim diyen çılgını düşünüyorum. Ben böyle böyle şeyleri uzun uzun düşünürken, devleti yönetenlerin halkı düşünmeden hareket etmesini anlayamıyorum. Siyasal mesaj kaygısı nereden çıktı bu yorumun sonunda bilmiyorum. Biraz bunu düşüneyim.
Bu sözlükte kendimle konuştuğumu hissettiğim bir gündeyim. Kimseler yok gibi.
Allah'ın verdiği en özel yeteneklerden biri olabilir. Bir de başkalarının ne düşündüğünü bilemiyor, insanların bize söylediği, aktardığı kadarıyla tahmin edebiliyoruz. Düşüncelerimizi aktarırken bu entry dahil düşüncelerimiz saf halinden farklı bir formda belirmekte. Ayrıca kısa süreli dahi olsa başkalarının dusuncelerini okumak isterdim ve hep merak ederim insanlar aslında ne düşünür. Mesela sabah uyandığında insanlar ne düşünüyor, dünya üzerindeki herhangi birileri benim gibi bu sabah bir müzik grubu kurmak gibi şeyler düşündü mü? Çay olsa içsek mi diyorlar? Düşüncelerin saf halini öğrenebilmek çok değerli olurdu...
Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez, fakat söylediği her şeyi düşünür.
Düşünmemeli insan,hele ki içinde fırtınalar kopuyorsa, hiç olmadık yerlerde bulabilir kendini. Bırakın hayatın olağan akışına kendinizi başka türlü dönmüyor bu çark.
düşünceler, kılıçla bastırılamaz.

-august strindberg
insanın en güzel düşüncesi, sevdiğin insanın seni düşünüp düşünmediğini düşünürken, düşündüğünü düşünmek diye düşünüyorum ben.
benim için ölümcül derecede rahatsız etmeye yeten soyut eylem.
Ara ara yaptığımdır.

(bkz: sorgulamak)
Ara ara düşünüyorum.
Düşenebilirsiniz elbet, fakat düşündüğünüzü eyleme çoğu zaman geçiremezsiniz.