bugün

muhteşem bir umay umay şarkısı. mete özgencil de vokalde ses tonu ile koparmıştır. özellikle de "ey talih sen de" ve "kıyamet sen de" derken. şarkının başındaki hintvari* müzikler son derece gereksiz olmasına rağmen, arka arkaya yüzlerce kez dinlendiğinde bile sıkmıyor.
üzerinize oyunlar oynanıyorsa,işler ters gidiyorsa,birileri pes etmenize içten içten gülecekse;dinleyip veya mırıldanıp silkinmenize ivme yaratabileceğiniz bir şarkı.
insanı duvardan duvara vuran şahene bir şarkı.
mete özgencilin hem cektiği kliple hemde vokallerle estirdiği parçadır.
Üvey, zemheri gözler üvey
Yer gök dört duvar
Sağır, ağır ağır
Düşmedim daha
Ah dar sokak vurgunları
Kaldırım düşenleri
Ağır Ağır
Düşmedim daha
Ayaz, vur vuracaksan hiç utanmadan
Ey talih sende dön döneceksen
Gecen günün beni neden tanımadı?
Elin kolun beni nasıl saramadı?
O bendeki canı henüz yoramadı, Of of
Üvey, zemheri gözler üvey
Yer gök dört duvar
Sağır, ağır ağır
Düşmedim daha
Dar Sokak vurgunları
Kaldırım düşenleri
Ağır Ağır
Düşmedim daha
Çabuk sön yetim yıldız, dal derinlere
Kıyamet sende kop kopacaksan
Gecen günün beni neden tanımadı?
Elin kolun beni nasıl saramadı?
O bendeki canı henüz yoramadı, Of of

kıyamet sen de kop kopacaksan kısmı ile insanı derinlere götüren umay umay parçası.
tam da kendinizi düşmüş yenilmiş hissederken dinlendiğinde insanı kopartan, "işte burdayım" dedirten şarkılardan biri.
vakti zamanında olay tv sayesinde tanıştığım, tanıştığıma oldukça memnun olduğum muhteşem bir umay umay ve mete özgencil düeti.

'uçurumun kenarında olsam bile, isyansa isyan ulan, düşmedim daha, düşmeyecem de' nin şarkısıdır...
bu sarki oyle ki, ustune baska sarki dinlenmiyor, bir sure sessizlik ihtiyaci doguruyor.

cabuk son yetim yildiz, dal derinlere..
http://youtube.com/watch?v=AvsBslTmE1o
mete özgencil'in klibini çektiği müthiş umay umay parçası.
günümüz popçularının neden başarısız olduklarının kanıtıdır bu şarkı. yıllar sonra bile albüm yapmadığı halde bir insanın şarkısı dinlenebiliyorsa işte asıl başarı burdadır. anlamsız sözlerle sadece bir yaz sezonu dinlenecek şarkılarla nereye kadar? sonra çıkıp "internet bizi mahvetti." demek hakkınız mı?
"bu klip için hiçbir masraftan kaçınmadık, işte bakın piyano bile yakıyoruz" demiyeceğim, gerçekten şarkı da klip de çok güzel. birilerinin bütün güzel şeyleri 90 larda yapıp tatile çıktığını düşündüren şeylerden.

çabuk
sön yetim yıldız,
dal derinlere,
kıyamet sen de
kop kopacaksan
kafadan 10 yasinda olmasina ragmen her defasinda sizi sanki ilk kez dinliyormuscasina saran umay umay mete ozgencil calismasi.
----
ayaz vur vuracaksan...
----
henüz ergenliğe girmediğim yaşlardı. sadece bir kere radyoda duymuştum. Kim söyler şarkıyı, sözleri nedir, bir daha nasıl dinleyebilirim hiç bir fikrim yoktu. Yıllarca şarkıyı tekrar dinleyebilmek için aradım. Çook uzun zaman sonra bulabildim.

Çok az şarkı insana bıçaklanıyor hissini yaşatabilir, bu şarkı da o yeganelerden biridir.

Bilgisayarımda/ipodumda yıllar geçmesine rağmen sürekli tekrarda duran bir umay umay şarkısıdır, On numaradır.

--spoiler--
kıyamet sen de kop kopacaksan ...
--spoiler--
--spoiler--
Ayaz, vur vuracaksan hiç utanmadan
Ey talih sen de dön döneceksen
--spoiler--
zaten hiç bir zamn düşmemek lazım:düşmez kalmaz bir tanrı! tanrım bizleri düşürme:düşmek düşene gülünür bizm kültürmüzde; düşene kimse ağlamaz! ayağa kalk ey asker yen şu düşmanalrı ayağa kalk ey halk uyma iradene sahip çık vatanınan sahip çık ; canım ülkem benim, seni kimse bölemz yıkamaz,( cumhuriyet altınımazdır bağımsızlımzdır aşkımzı suymuzdur!)../ rüzgar bize yardım et ekinimin içndeki;tozları uçur/ hiç bir zamn düşmanım bile düşesin! benle savaşsın onurluca....
tarafimca kesfedilmekte gec kalinmis bir umay umay sarkisi olsa da; ust uste dinlenen, dinledikce de dinlemek icin size yepyeni nedenler sunan eser.

klibi:

http://www.dailymotion.co...-umay-dusmedim-daha_music
umay umay'a mete özgencil'in karizmatik sesiyle eşlik ettiği şarkı.

"kıyamet sen de kop kopacaksan"

http://www.youtube.com/watch?v=qaOEZAs4mY4&feature=related
yıllar sonra durup dururken aklıma gelen hüzün dolu parçadır.

kendimden geçmiş halde dinlerken, "ey talih sen de dön döneceksen" sözünü acıyla ve içtenlikle söylerken, tam da depresyona girmeye niyet etmişken, kardeşim gelip:

"pehhh. ne biçim şarkı be bu! nerden buldun bunu?" dedi kahkahalarla.

bit kadar çocuğa maskara olduk. anlamaz tabi eski güzel parçalardan. deli gibi hadise dinlerse olacağı buydu.

tüm hüznüm gitti. sinirlendim...
okuldan içeri girerken dinlediğim şarkıdır. hocalara ve düşmemi bekleyen salak arkadaşlarıma bağıra bağıra söylemek isterim '' düşmedim daha''
ta eskilerde patates kızartmamı isyankar bir şekilde yememi sağlayan şarkı.

düşmedim daha, düşmedi patateslerim...
umay umay'ın güzelim şarkısıdır.

--spoiler--
ayaz, vur vuracaksan hiç utanmadan
ey talih sende dön döneceksen
gecen günün beni neden tanımadı?
elin kolun beni nasıl saramadı?
o bendeki canı henüz yoramadı, of of..
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=OFLW-D-teR8
o kadar düşmedik daha öbeği ile taçlandırılabilir. düşmeye yakın insan sözüdür ayrıca.
bir kere dinlenilip bırakılamayan şarkı, dinledikçe dinleyesi geliyor insanın.
ceylan ertem' in sesine de yakışmış mükellaj bir şarkıdır. http://www.youtube.com/watch?v=-8UfLNFGMQI;