bugün

görsel

Şuna iğrenç diyenin aklını mıncırırım.

Manyak mısınız?
Fakir düğünleri hakikaten de görüntü kirliliğidir.
Büyük altın ve nakit takı hasılatı oluyor ama siz bilirsiniz.
Got gote oturmus bir suru insan. Onler de kuru yemis ve litrelik kola. Her masa da gelinin kiz kardesi bu mu? kaynana da bilmem ne, ay bu da cok fena, o elbise de olmus mu diye konusan tipler. Ankaranın bağlarıyla oynayan toplasan 20 kisi. Onlar da erkek tarafi ve kiz tarafinin akrabalari. Her dugun de bulunan sarışın siyah mini elbise giymis her turlu oyunu oynayan hanim kız. Takı torenin de o ne takmıs bu ne takıyor diye kenafir gozlerle bakan erkek annesi. Takıdan sonra bombos kalan bir salon.

Kisacasi igrenc. Gereksiz. O dugunleri hep gereksiz ve sacma buldum. O paraya bence balayina felan gidilmeli.

Benim bir dugunum olacaksa ki istemiyorum. Ama olacaksa neden bilmem iki taraftan merdiven gelen ve salona acilan eski bir kösk tarzı bir yer de olsun istiyorum. Az kisiyle kokteyl tarzi. Ben sonra zaten arkadasları toplar ayni gece ordan eglenmeme bakarim. Tabi yapan olursa.
Okudukca gozlerim doldu, gozlerim doldukca okudum.
Ben nefret ediyorum dugun fikrinden ama gel gelelim tek basina alamiyorsun bu karari.
Yemin ederim gobek atan gobekli insanlar gozumun onune gelince mideme kramp giriyor. Kokteyl tarzi yapsan bile adamlar oynar kardesim ankarali hepsi.
Bana kalsa kadikoy barlar sokagindan bir mekan kiralar arkadaslari toplar keyfime bakarim ama bana kaliyor mu? Kalmiyor guzel kardesim illa o dugun yapilacak. Bunu dile getirsen yine suclu olursun ama.
Olum ne dolmusun lan.
aynen öyledir. eğer bir gün evlenecek kadar birini seversem takarım koluma kocamı o düğüne vereceğim parayla gezerim.
iğrenç demeyelim bence, seven var sevmeyen var.
angarya desek daha doğru olur.
Hepiniz ankaranın bağları oynayarak düğün yapacaksınız.
doğrudur, hem bir araba dolusu para harcarsın, hem de kimseyi memnun edemezsin. genelde takı'dan voliyi vuralım diye yapılır ama bu devirde şimdi düşük ayarlı takı altınları da çıktı, millet 50-60 liraya alıp, onu çakıp kaçıyor, görünüş aynı, kimin taktığını da anlıyamıyorsun...
sünnette insanlar sizi eğlendirir ve cebinizden para çıkmaz, bol bol harçlık girer.

o yüzden iyidir.

lakin bildiğimiz düğün rezalettir.

hem milleti eğlendirir, hem tonla para harcar hem de perişan olursunuz.

zerre anlamı ve gereği yok.

bence toplumsal bir şeyler şaapıp yıkalım bu tabuyu.
Sevmediğim geleneklerden. En temizi nikah.
Nikah candır.
maddi açıdan insanı gereksiz zorlar. özellikle erkek tarafıysanız gelin tarafının size ali ağaoğlu muamelesi yapıp tüm eşyaları aldırması, kızı kapıdan almak için beşi bir yerde istemesi falan filan harbiden iğrenç şeyler. Yakın zamanda ablam evlenecek, 2 tane 100'lüğe tavım. Beşi bir yerdeye gerek yok. Üste para isteseler yine veririm. 28 senedir bizle amk.
Düğünler olmasa kuyum sektörü bu halinden daha sikko bir hal alır. Alcaksa alsın gerçi benim toprağım benim dünyamın yeraltında çıkan madenini işleyip hayvan gibi paraya satanın sattıranın amınakoyayım. O maden hepimizin ulan.
Bugün başlık dağıtmada dünya markası oldum. Olsun.
Deliriyorum abi benim dünyamda topraklarımda güzel evrenimde plajlar parayla amk. Ha bilemem belki her önüne gelen girmesin diye bir önlemdir beni enterese etmez. Ne olursa olsun oda insan girebilir. Neyse.
Düğün ülkemizde tamamen paraya dayalı bir oluşumdur. Yani şöyle ki;
Düğün yemeği kutlamalar çalgı çengi biz türklerde zaten örftür. Fakat ne bu kuyum merakı? Para merakı????
Lan yazılıyo kendi gözümle gördüm. Resmen kimin ne taktığı yazılıyo.
insanlar gönlünden ne koparsa onu verir kardeşim. Mesela bi tas çorbası vardır. Bırak onu getirsin. Ne bileyim örgü patikleri vardır onları hediye etsin.
Kendi düğünüm olursa sadece bütçemin yettiği kadar karşılıksız yemek dağıtıcam. Kutlamamı bir aile kurmamı öyle yapıcam. Sokakta bildiğin gelsin yesin herkes. Başkada hiçbi kuvvet bana farklı düğün yaptıramaz. Yok kırlardaymış yok esma sultandaymış yok çırağandaymış. Neyse onlarda mutlu olsunlar herkes nasıl mutluysa öyle yaşasın.
Kısacası düğünler eski düğünler olmadığı için iğrençtir. Bende sevmem. Milletin düğünü için kıyafet telaşı içinde olan insanlar var. Ulan en temiz kıyafetini giy git. Tamam sustum.
insandan insana ve düğünden düğüne değişen durumdur.
artık öyle. Gelinen çağda bana kalırsa düğün yapılmasına da artık gerek kalmamıştır. Kamerayla para takanları videoya almak nedir tamam bu utanmazlığı yaptın kaç yüz kilometre öteden gelmiş adamı ne idüğü belirsiz bir pasta ve meyve suyuyla aşağılamak da ayrı bir midesizlik. Fuzuli masraf yani ya adam gibi düğün yapacaksan yap ya da ismini takı merasimi koy.
https://www.youtube.com/watch?v=wHHTG3aKHtM
Düğün=beni sikmek için 100 bin harcamalısın tatlı çocuk.
Adamın açlıktan kursağı kokuyor, düğün yapacam diye saçma sapan gereksiz harcamalar yapıyor. Amele geleneğidir.
gelinin kardeşi ile damadın eniştesi olmasa iyi bir şey aslında. Her düğünde var lan di mi bol fondötenli, pembe ya da kırmızı renkli elbise giyen, etrafa soğuk davranıp tribe giren kardeşler; siyah takımın içine siyah gömlek giymiş, göbekli, hafifi kilolu, seyrek saçlı, sempatik, 6 yaşların bir kız bir erkek çocuğu olup iyi niyetli davranan, ortalama 2500 lira maaş alan enişteler.

aslında onlar hep aramızda..
zevkler ve renkler tartışılmaz ama,gerçek bir para tuzağı oolduğu su götürmez bir gerçektir.
yıllardır bekarsanız doğruluğu olan bir iddiadır. üstelik sıkıcıdır.
hayat ne garip amk gün geliyor doğukanla bile aynı fikirde olabiliyorsun.
hayat ne garip amk gün geliyor doğukan ve kinamiyle bile aynı fikirde olabiliyorsun.
Kişisine göre değişir. Bazı insanlar düğün ister, bazıları istemez.