bugün

gelsin ağzıma sıçsın. sesimi çıkarmam.
Anasının yüreğine indirecek olan kızdır.
delikanlı iyi bir kızdır.
kız istemese ailesi isteyecek, düğün adı altındaki folkrolik ve finansal eziyeti her türlü çekeceksiniz.
Emin olun erkeği evliliğe ikna etmek için bir yemdir. inanmayın s.kecek(!) çok pardon düğünün en şafatlısını yapacak!
Canımızı istemese bari...
Teşekkürler. Mantık denilince ben..
O kadar mantıklı bir kadındır ki tebrik ediyorum kendisini.
Yanlış yapmış kızdır. Yaptığı fedakârlığın karşılığını asla bulamaz. O yüzden akışına bırakmak lazım bazen. Şartlara göre mütevazı bir düğün muhakkak olmalıdır.
övünmek gibi olmasında o kız benimdir. Eşim istemesine rağmen aslında para tuzağından başka bir şey olmadığını o düğün parası ile yurt dışında da tatil yapabileceğimizi anlatınca oda ikna oldu. Gelinliğide arkadaşımdan aldım mis gibi temizlettim. Sonuç gelmek isteyenler nikaha, sonra tüm sevdiklerimizle muhteşem yemeğe, ardından istediğimiz yere tatile. Evlenmeden önce şunu düşünün üzerine milyar değerinde gelikte giysen yuvanı huzurla kurmuyorsan hiç bir anlam taşımıyor. Hele ki bu devirde herşeyin en iyisinden ziyade elinden gelenin iyisi olmalı. Saygılarımla efenim.
eşini harbiden seven kızdır.
iSTEDiĞi KADAR DESin. evlilik aşamasında aileler ne isterse hep o oluyor.
düğün istemeyen kız zaten önden arkadan şakır şakır vurduruyordur, uzak dursun.
görsel
görsel

Kızlar süpriz bekler, ister ve sever. Süpriz düğün.
Böyle kızları mesaj kutumuzda gülücüklü bir merhaba ile karşılamak isteriz. Zannedersem böyle bir kız yoktur aynı şey erkek içinde geçerli olabilir. Hem zaten "nikah" kelime manası olarak "duyurmak" ı da içerir, duyurmanın en güzel yolu da düğün olsa gerek.
bizim hatundur.
kına eğlencesi, nikah ve sonra arkadaşlarla yemeğe gitmek yeterli oldu. düğün için harcanan parayı balayı için harcamak gelinliği özel siparişle diktirmek (stilist olan arkadaşın emeğine teşekkür etmek lazım) en akıllıca iş oldu.

hem benim hem eşimin akrabaları-ailelerin "dul karı gibi düğün olmadan evlenilir mi? eski köye yeni adet mi? nikahtan sonra kanka seviyesinde arkadaşlarla yemeğe gitmek ama akrabaları almamak olur mu? bla bla bla" yapmalarına kulağımızı tıkadık.

tabi ki eşim de ben de çalıştığımız için kendi paramızla evimizi tuttuk, eşyamızı aldık, evlilik için kız erkek tarafı diye masrafları bölmeden ayırt etmeden imkan ve birikimlerimizi bir havuz yaparak ortak hesap oluşturup evlilik sürecinde kullandık.

eşimin de benim de ev sorunumuz yoktu. her ikimizin de aileden kalan bize düşen dairemiz vardı ama buna rağmen başka semt yerde kiralık daireye taşındık anne baba evinde oturmadık.
zaten aileler özellikle eşimin ailesi evliliğimize sıcak bakmıyordu. 1.5 yıl süren flört nişan döneminde bize zorluklar yaşattı.
neyse ki kendi birikimlerimiz olduğu için ailelerin parasına evine ihtiyacımız olmadığı için hayatımızı yaşamımızı ailemizi ilişkimizi kurma şekillendirme güçleri ellerinde olmadı.
hiç kimse ne evimize ne evimize aldığımız eşyaya ne çeyiz denilen gereksizlere karışamadı ve katkıda da bulunamadı (istemedik) zaten 3 sene sonra kendi birikimimizle kendi evimizi alıp kiradan çıkıp dayadık döşedik.

diyeceğim...
avam da bir söz vardır "el tiki ile gerdeğe girilmez" diye, ister ev ister iş kurun, isterse arkadaş veya eş seçin ya da kendinize kılık kıyafet alın. ne yaparsanız yapın kendi imkanınız gücünüzle yapın. başkalarının size dikte ettiği şekilde değil de sizlerin istediği şekilde yapın.
olur ya başarısız olsanız bile pişmanlık acı kabul edilebilir olur ki bu sizin hatanız olur ama başlarının aklıyla söylemleriyle hareket ederek başarısız olursanız bunun acısı daha ağır olur.
bunun için imkanlarınızı yaratın ve kendi hayatınızı kurup kendi imkanlarınızı yaratın. geleneklere göre değil de gerekliliklere göre yaşayın ve bu gerekliliği belirleme özgürlüğünü kazanın.

edibüdü: mayer amschel rothschild: give me control of a nation's money ... I'll take all the money and I damn sure would no longer care about who made the laws.
anlamı: bana bir ulusun para basma yetkisini verin, kanunları kimin yazdığı umurumda olmaz.
ilk seferde düğün yapmıştır.
Kuvvetle muhtemel bekarlığa veda/kınada ortalığı ağlatır. düğün gibi masraflı ve zahmetli bir yükten kurtulmuş olur.
ne gerek var der, evlenildikten sonra anasının babasının gazına gelip bir düğün bile yapmadın der.

insanlar böyle artık, bukalemunluk bizde ata sporudur.
aşırı yalan bir söz içerir.
iş ciddiye binince içinden çıkan kezbanı görün bir de siz.

not: tecrübe ile sabittir.
Beni evliliğe ikna edebilecek kızdır muhtemelen.
"Ben bir kere evleniyorum her şey kusursuz olmalı" cı kadınlar tarafından ahmak olarak görülür.
istemem diyorsun ama ben anamın tek oğluyum o ister diyor. Aynen canım biz ağaç kavuğundan çıktık.
Yalan la inanmayın. Her kız ister istemem diyen yalan söyler.