bugün

dünyanın sorununu öğrenmek istiyorsan çok basit.

c e h a l e t

bugün içinde bulunduğun ülkeye has bir hastalık değildir cehalet sevgili okur. bütün dünyanın baş belasıdır... insanoğlunun varoluşundan beri gelen bir musibet...

ve cahil olmayan insan empati kurar. kendisine verdiği düşünce özgürlüğünü cahile verir, kendisine verdiği demokrasiyi de... çünkü der ki.

"bunu yapmazsam onun gibi olurum."

işte bu onun yumuşak karnıdır. ve sonunu getirir... çünkü karşıdaki cahil onun kendisine verdiği bu hakkı kullanır ve güç kendi eline geçince aynı şeyi ona yapmaz. böylece cehaletin tohumunu ülkeye eker mayasını çalar...

entellektüel ya da değerli insanların en büyük sorunu buradadır. işte... sakın insanlık tarihinin daima ileri gittiğini düşünmeyin, biraz araştırma ile dünyada pek çok kültürün cehalet yüzünden kaybolduğunu ve gerilediğini göreceksiniz.

mesela güncel bir lider demokrasi için:

"demokrasi amacımız değil; aracımız olacaktır." demiştir. bu sanırım her şeyi özetliyor. yani yine de anlamıyorsan acayım,

"amacım demokratik özgürlük değildir vurguluyorum. ama amacıma ulaşmak için bunu kullanacağım bunu da vurguluyorum."

özellikle son yıllarda ülkemdeki cahillere bakıp şunu düşünüyorum.

" bana empati kurmayana empati kurduğumda; empati kurmamam gerektiğini anlıyorum." bu benim cahile olan feslefemdir. ve aydınlığın tek çıkış yolu...
Dünyanın sorunu, akıllı insanlar şüphelerle doluyken, aptalların özgüvenle dolu olmasıdır.

' Bukowski '
dünyanın sorunu, artık hiç kimse başkalarını düşünmüyor. herkes kendini düşünüyor ve kendi çıkarları için en yakınlarını bile satıyorlar.

Bunların sorumlusu da para. Para ne zaman çok değerli bir varlık oldu, o zaman başladı dünyanın sorunu...
Galaksinin kendi etrafında Dönüyor sanması.