bugün

kolbastı oynamayı deneyip de beceremeyen bir bünyeden çıkması muhtemel söz.
ritüellerinden ötürü, pek meşhur karadeniz dansının zekasını sorgulamaktır.

ne olursa olsun, bir karadeniz geleneğidir. gerizekalı diye dansı suçlamak komiktir. ama kolbastı oynayanları görünce korkmuyorum değil; danstan ziyade oynayan gerizekalı gözüküyor gözüme. karadeniz insanını yansıttığından olsa gerek. horon kraldır, kolbastı saçma. o ne abi ya..
kolbastıyı oynamayı deneyip de beceremeyen, gerizekalı figürler sergileyen kişiden cıkması muhtemel söz.
dans dediğin şey zaten yapısı, muhteviyatı itibariyle kendinden geçmiş gibi, kayıp, yitik gibi, en nihayetinde maymun gibi hareket etmeler bütünüdür. bu doğrultudan baktığında kolbastının bu misyonu gayet iyi yüklendiği, oyuncusunu fazlasıyla desteklediği söylenebilir. herhangi bir dansın, bunların ötesinde beklentisi olanlar tarafından "gerizekalı" gibi sıfatlarla etiketlenmesi de bu açıdan anlaşılabilir.
oynamasının ne kadar zor olduğunu bilmeyenlerin söylediği sözdür.
dansta mantık aramak ne kadar doğru bilemiyorum fakat gerizekalı sıfatı çok yakışıyor kolbastıya çırpınmalar, el ayak kombinasyonu insanın aklına başka bir şey getirmiyor, fakat bi çok dans şekli böyle mal görünür aslında yeri gelmiş tarihimiz break dansa bile şahit olmuştur, bi çok saçma dans figürlerine dayandı bu millet

ama bu kolbastı çok fena çevreye de zarar veriyor şöyle ki:
efendim bi yerde garsonluk yapıyorum öyle bildiğiniz kocaman bi cafe değil ufacık tefecik ,insanların balık istifi oturdukları bi cafe, işletmecimiz kolbastı açmak gibi bi hata yaptı birden kızlar erkekler ayaklandı hep beraber çırpınmaya ,küçük cafeyi sarsmaya başladılar, bu sırada etraftan sipariş alan garsonların çoğu yaralandı, tekinin sallanan elleri garson arkadaşımın gözüne girdi, tekinin salladığı ayağı öteki arkadaşımın kafasına çarptı travma geçirdi,
şişman bi kızın kalça darbesiyle bende kendimi pencere dışında buldum, mekanı kapattık, onarımda...
dans estetik olduğunda, göze ve ruha hitap ettiğinde güzeldir. yahu bu kolbastı denen şey (bakın dans demiyorum) ne göze hitap ediyor, ne ruha. estetik desen zaten o da yok.. bence uydurmasyon hareketler bütünlüğü gibi bir şey. zaten bu kolbastı denen şeyi oynayabilenlerler de sanırım emo denilen yeni jenarasyon.. en azından benim izlediklerim hep o şekil. bu bir halk dansı falan değil kardeşim yıllarca folklor oynamış biri olarak bu kolbastının herhangi bir kültürü yansıttını da düşünmemekteyim. trabzonlu olsaydım şayet kolbastıyı yöre dansımız olarak ısrarla savunmazdım. kim isterse o alabilir benim için hiiiiiç sakıncası yok derdim.
(bkz: kolbastıyı bir dans türü sanan insan)
farozlu balıkçıların iddiasına göre 70'li yıllarda "kıymetli" lakaplı mahallenin delisi tarafından oynanan bir oyun olup sonradan mahallenin gençlerinin onu taklit etmesi ile başlayan furyanın günün modası olması konusundaki sözleri üzerine "valla olabilir, nihayetinde bir akli dengesi bozuk bir abimizin ortaya attığı bir dans" şeklinde düşünce belirtilesi önerme.

ayrıca böyle tanıma sokayım.
"bir kız olarak" sevilmediğinin belirtilmiş olması ekstra önem arzetmektedir. yani neymiş? ey erkekler; kızları etkilemek için kolbastı oynamayın. bir izmirli olarak size bunu soylemek istiyorum. Bi erkek olarak uyarmak isterim. Bir Fenerbahçeli olarak bu yorumu yazarım. bir üniversite mezunu olarak dikkat çekerim. bir x olarak y yaparım. aevet.
şimdi bu kolbastıyı oyun olarak görecek ciddi bir potansiyel var ama göremyendlerde var,bir grup insan varki; haberler de olsa kalkıp oynama yetisine sahiptir. "kurt dökmek,oynamak amaç gerisi araç" şekilndeki zihniyet bir de bir iş yapılıyorsa kalitesine bakan kesim vardır onlara göre de kolbastı videolarını izletip bu nedir desek, "bakırköyün 15. geleneksel deli şenliği" derler. bakış açısına göre değişen bir durumdur. ama gülecek eğlenecek potansiyel malzeme açısından gayet zengin cevherler barındırmaktadır.
''gerizekalı dans nasıl olur? ''sorusunu beraberinde getiren tespitimsi.kötü dans,estetik olmayan dans duymuştum da gerizekalı dansı da şimdi duydum sözlük çok mutluyum.danslar da gerizekalı olabiliyormuş.üstelik bu gerizekalı danslar bir yörenin kültürü olmakla kalmayıp insanı fazlasıyla eğlendirebiliyormuş;ama durun yaa,dans eğlenmek için değil,bir şeyler öğrenmek,öğretmek için vardır (!)
türk insaninin yeni meditasyon şekli. anlamsız sekilde zıplamak yeni trend. hayır, akılli insan işi değil. ben televizyonda gördüm, bu dansi yapanlarin zekasindan suphe etmeye basladım. kolbasti... bi kere adi saçma. bu ne be ? kolbasti. kime basti ? enteresan...
eller havaya, ampul çevir, kop kop, tarzı danslardan çok çok daha akıllı bir dans olan danstır ayrıca.
(bkz: made in turkey)
dünyanın en gerizekalı tespitidir.
bokunun feci şekilde çıkmasından dolayı yapılan tespittir.