bugün

sadece bir avusturyali yüzünden cikan, cikmis olan savastir.

1 dunya savasi: bir avusturyali öldürüldü diye cikti.
2 dunya savasi: bir avusturyali öldürülmedi diye cikti.

olur da 3 dunya savasi cikacak olursa yine bir avusturyali yüzünden cikabilir. günümüzde tehlike yaratan bir avusturyali olmadigindan korkmaya gerek yok.

geyik bir tarafa. asil tanim:
dünya savasi; bir cok ülkenin veya ülkelerin kurmus olduklari gruplarin birbirlerine girmesi.
askeri tarihçiler tarafından ilk örneğinin yedi yıl savaşları olduğu iddia edile savaş.
şu ana kadar 2 kere yapılmıştır.
düşününce çok korkutucu bir sözdür kendisi. dünya savaşı. bütün düya savaşıyor. nasıl bir şeydir bu ya. vay anasını. düşündükçe aklımı kaybedicek gibi oluyorum. isme bak ya dünya savaşı. gerçekten çok korkutucu.
şu an tekrar düşündüm. resmen aklım çıktı.
resmi tarihe göre 250 milyondan fazla insanın ölümüne milyonlarca insanın sakat kalmasına neden olan savaşlar bütünü.
baktım. sonra birdaha baktım. sonra tekrar baktım. inanamadım ikinci nesil olduğuna. haala inanamıyorum. şu an tekrar düşündüm. resmen aklım çıktı.
iletişimin güçlü olduğu çağımızda iki tane yapılmıştır. ancak eski çağlarda da tüm devletlerin kamplaşarak birbirine girdiği topyekün savaşlar yaşanmıştı.

vi.yüzyıl: dönemin tüm büyük güçleri; göktürk, akhun, bizans, çin, iran, tibet imparatorlukları ve daha küçük devletler, avarlar, ogurlar, koreliler, cermenler vs arasında bir savaş söz konusuydu. aynı zamanda göktürklerde ve çin'de iç savaşlar da yaşandığı için daha renkli bir ortam oluşmuştu. ipek yolu üzerindeki tüm ülkeler arasında diplomatik ilişki vardı ve kamplar kuruluyordu.

haçlı seferleri: tüm avrupa'nın birleşik güçleriyle ortadoğu-islam coğrafyasının orduları karşılaştı. bir nevi dünya savaşı söz konusuydu. daha sonra moğolların ortaya çıkıp üçüncü blok olarak iki tarafa da saldırmasıyla savaşın ateşi asya içlerine dek yayıldı.

xvi.yüzyıl: osmanlı bayrağı altında birleşen müslümanlarla habsburg bayrağı altında birleşen hristiyanlar, karada ve denizde çarpıştı; üç kıtada ve iki okyanusta çatışmalar yaşandı. müslüman olan iran osmanlı ile savaşırken hristiyan olan fransa da habsburglarla savaşıyordu.
götümüzüde yırtsak o üçüncü dünya savaşı gelmeyecektir efendim. zaten bir çok ülke kendi içinde savaş halindedir. bir kısmı bildiğin savaş halinde * * diğer kısmıda psikolojik savaş halindedir. * bu ülkeler kendi iç savaşlarını bırakıp birbirleri ile savaşmayacaktır.
bir olur iki olur canım. (bkz: yahşi batı)
görsel
Dünya savaşı terimi dünya üzerindeki pek çok ülkeyi etkileyen savaş olarak kullanılmaktadır. Terim genelde sadece 1. Dünya Savaşı (1914-1918) ve 2. Dünya Savaşı'nı (1939-1945) anlatmakta kullanılır. dünya savaşlarından bazı fotoğraflar ''savaş'' kelimesinin çirkinliğini tek başına anlatmaya yetiyor;

görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
dünya'da sözü geçen büyük ülkelerin dahil olduğu ve en az iki kıtaya yayılan savaşlara dünya savaşı denir.
Üçüncü dünya savaşı pek yakında başlayacak ve dünyayı kasıp kavuracak.

Son 3-4 yıldır sürekli savaş filmi çekiliyor olmasının sebebi amerikan toplumunu savaşa hazırlama isteğiydi.
Futbol gibidir. Nasıl futbolda doksan dakika oynanıp almanlar kazanıyorsa. Dünya savaşında da tüm dünya savaşır sonunda yahudiler kazanır.
(bkz: acun vuruşgusu)
hele bahar gelsin.
gül açılsın
gönlümüze neşe saçılsın

bir kolayına bakarız.