bugün

uludağ sözlüğün dünüyle bugünü arasındaki dağlar kadar farkı dile getiren atasözlerinin doruluğunu ispatlayan hede
süleyman demirel sayesinde ünlü olmuş türk bakış açısı.
- dun dundur bugun bugundur
- hadi yaa
- birde yarın yarındır
- abi ya sen cok akıllısın be...
türkçemize süleyman demirel tarafından zımbalanmış hatda çakılmış deyim. şöyleki demirel şimdilerde bile bunun çok bariz örneğini vermiştir. önceki günbaşörtülüler arabistan a dedi dün ise bir gazetecinin sorusundan sonra çark ederek hükümetin meseleyi çözmesini söyledi. ee pes artık çobanımız sülümüz artık sen bizim çobanımız olma dedirtecek bi yaklaşım cümlesi.
geçmişe mazi demenin bir diğer versiyonudur.
suleyman demirel gibi (bkz: tayyip erdogan)ında aynı soylemde bulunudgu unutulmamalıdır.. Her ne kadar soylemde bulunsada hala dunku dusuncelerini tasımaya devam etttgiyse yavas yavas ortaya cıkmakta..
en super ileriye bakma yontemidir
(bkz: yarına allah kerim)
lisede bir hocamız tarafından görüşü destekleyen ya da reddeden başka bir örnek vermek amacıyla şöyle denilmiştir. sınıf için pek aydınlatıcı olmamasına rağmen sözlüğe yardımcı olması dileğiyle:

-şimdi A, A'dır.. B de B'dir.. ama.. A bazen B olabilir!
-ha!?
Dönek vücutlarda dillenen cümle. Dün söyledim bugün unuttum misali.
rte nin tatbiki olarak yani lisan ı hal ile ortaya koyduğu sav.
pragmatist bir felsefenin kelimelere dökülmüş halidir.
hallerimizi anlatan, mükemmel bir ifadedir. söyleyenini başımızda görmek isterük.

dün ab bizim babamız diyen, bugün ırak daha mühim der. dün elhamdürillah şeriatçıyız diyen, bugün şeriat sorunu yoktur. der. der. der. der.
kendisini dünde, geçmişte unutan insanlara veyahutta yarını çokca düşünüp anın tadını kaçıran insanlara hatırlatılması gereken gerçek.
mevlana'nın ''Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım'' sözünün süleyman demirel tarafından günümüze uyarlanmasıdır.
-dün dündür bugün bugündür.
-ben bendir, eben ebendir.
-binaenaleyh anladım küfür ettin sen.
-anlayışlısın.
o zaman yarın da yarındır...
(bkz: everything depends on situation)
yarın bugün dün olacaktır.
süleyman demirel'in bir zamanlar diline pelesenk ettiği söz.
ali poyrazoglunun "dun dundur yarin mechuldur. o halde gun bugundur." sozunu hatirlatan cumle.
bir suleyman demirel atasozudur.
Beşinci cumhurbaşkanımız cevdet sunay'ın görev süresi dolduğunda yeni bir cumhurbaşkanı seçilecektir. Ordunun siyasette büyük söz sahibi olduğu bu dönemde, komutanların adayı faruk gurler'dir. Askeriye, dönemin başbakanı suleyman demirel ve CHP lideri bulent ecevit'e, gürler'in seçilmesi yönünde büyük baskı yapar ve hatta tehdit ederler. Velhasılı kelam, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı gün gelir, oylama yapılır, sandıklar açılır. Fakat seçimlerde gürler daha ilk turda barajı aşamaz.

ilerleyen günlerde ordu geri adım atar ve siyasetçilerin gürler'i tercih etmemelerini kan davasına dönüştürmek istemezler ama yine de cumhurbaşkanı olarak meclisin seçeceği kişinin kendilerinin de onayladığı biri olmasını istiyorlardır. Bu nedenle dönemin genelkurmay başkanı semih sancar, demirel ile gizli bir görüşme yapar. Demirel bu görüşmeyi önce inkar eder, bunun üzerine gazeteciler semih sancara'a giderler ve "tüm liderlerle görüştünüz demirel ile neden görüşmediniz? " diye sorduklarında sancar, demirel ile de önceki gün görüştüklerini söyler. Gazeteciler de demirel'e döner ve " siz sancar ile dün görüşmüşsünüz??? " derler. Bunun üzerine de demirel, tarihe mal olacak işte bu cümleyi sarfeder
(bkz: totoloji)*
bunu diyen bunu da dedi:
"ege türk gölü değildir, ege yunan gölü de değildir, ege aslında göl değildir."
(kardak krizi sırasında)