bugün

Az önce çıktım, süper film gayet sürükleyici zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz lakin sonu biraz kel kalmış. Bu arada klasik marvel filmlerindeki gibi bittikten sonra ekstra sahne var bekleyin, o bitince yine bekleyin çünkü en son bir sahne daha var.

Deadpool tadında ama daha hareketli.
kesinlikle ve kesinlikle gidilip izlenilmesi gereken bir filmdi. marttan beri bu filmi bekleyen biri olarak bekledigime degdi diyebilirim. senaryo, olay orgusu ve gorsel efektler inanilmazdi... hele bu zamani kontrol edebilmenin verdigi olaganustu gucun kullanimini ve bunun sorumlulugunu cok iyi yansitmis... zamanin otesine, paralel evrenlere, astral seyahate o kadar deginmis ve izleyicileri bircok konuda aydinlatmistir. en kisa zamanda 3d gozlugunuzu alin ve gidin.

edit: film bittikten sonra hemen cikmayin. bir supriz var. yazilardan hemen sonra... kacirmayin o sahneyi... spoiler icerir.
hem konusu, hem mcu'ya bağlanması, hem de görsellik bakımından fazlasıyla yoğun bir filmdi. öyle ki filmi izlerken cidden yoruldum. bu arada paraya kıyın, gidin imax'te izleyin. resmen psychedelic experience yaşarsınız.

bu arada filmde bir adet mid credit, bir adet de end credit sahnesi bulunmakta. acele etmeyin çıkmak için. ayrıca 2. film kesinlikle çıkacak.

*
*
*
*
*
*

buradan sonrası da felaket derecede spoiler içerecek. o yüzden izlemediyseniz uzak durun.
*
*
*
*
*
*
*
*

--spoiler--
sonunda beklenen oldu ve nur topu gibi bir infinity gem'imiz daha oldu. beklenildiği gibi eye of agomotto'nun time stone olduğunu taaa filmin en sonunda açık açık belirttiler. ha zaten bekliyordum ne zaman açıklayacaklar diye çünkü zaman kavramı ve zamana yönelik objelere fazlasıyla yer verilmiş. bir kere foreshadowing çok güzel kullanılmış. senaristler cidden iyi bir iş çıkarmışlar.

avengers'a ve mcu'ya açık açık göndermeler vardı. özellikle aksiyon sahnelerinden birinde avengers kulesinin çıkması hoşuma gitti. en sonunda mordo'nun strange'e time stone'u kullanmanın ve doğanın kanunlarını çiğnemesinin sonuçlarının olacağını söylemesi olayını ise direk infinity war'a ve thanos'un dünyaya time stone'u bulmak için gelmesine bağlayabiliriz.

oyunculuklar da başarılıydı. arada birkaç tane klişe sayılabilecek espri vardı ki bilerek serpiştirilmişler belli ki. dediğim gibi film fazlasıyla yoğun zaten. diyaloglar ağır, görseller zaten başlı başına bir olay.

gelelim mid ve end creditlere. end credit, filmin 2. bölümüne bağlıyor. mordo kötülerden biri olacak. ha zaten film boyunca ne zaman karanlık tarafa geçecek diye bekledim çünkü çok fazla bağlıydı inançlarına, ve inançlarında azıcık sarsılma olunca da zaten beklediğim oldu.

asıl olay ise mid credit. çünkü thor ragnorak'a bağlamasının yanısıra thor da oradaydı. ve filmin synopsisini de az da olsa öğrenmiş olduk. odin kaybolduğu için thor ve loki new york'a gelmişler ve strange de thor'u loki'yi new york'a getirmesinin doğru bir karar olup olmadığını sorguluyor. hatırlarsınız ki loki, odin'i etkisiz hale getirip yerine geçiyordu. o yüzden merak ediyorum neler olacak. yalnız ilk defa thor filmi için heyecan yapıyorum.

--spoiler--

*
*
*
*
*
*
aslında hakkında yazılacak o kadar çok şey var ki. en basitinden böyle işte. cidden çok ama çok iyiydi. ya hafta içinde ya da bir dahaki hafta sonunda bir kere daha izleyeceğim. iyi seyirler herkese.
Marweel Comics'ten Doctor Strange, dün gösterime girdi imax'te izledim. Güzel film olmuş, felsefi aksiyon, Matrix tadında. Görsellik için imax'te izleyin mutlaka...
http://marvel.com/news/vi...938/your_man_at_marvel_17
Mükemmel bir film kullanılan efektler üst düzey en az 1 oscar alır.
Geek sayılabilecek biri ve büyük bir marvel hayranı olmama rağmen halen izlemediğim film aslen iron man in düşmanı olan dormammu gözük(müş).
--spoiler--
yeni izledim. görsel efektler gerçekten çok iyiydi. rachel adams her zamanki gibi beni benden aldı. canım hannibal'ım mads mikkelsen, yine güzel bir kötü karakteri canlandırdı. filmdeki espiriler gayet iyiydi.
edebiyatı sevdiğimden olsa gerek; otobüsteki yaşlı adamın elindeki kitap, aldous huxley'in the doors perception* kitabıydı. algının ve algı kapılarının filmle oldukça alakası olduğu için bana göre çok iyi bir detaydı.

dr. strange'in kolyeyi taktıktan sonra elmaya bakarak zamanla oynamayı keşfetmesi, newton'un yer çekimini kafasına düşen elmayla keşfetmesi iyi bir benzetme olmuş.

drake, eminem, beyonce gibi popüler kültür detaylarını da eklemeyi unutmamışlar.

film genel anlamda gayet iyiydi, eğlenmek istiyorsanız gidin derim.

--spoiler--
güzel bir film ancak dalai lama bu küfrü nasıl hazmeder bilemiyorum.
Güçlü bir Marvel Comics karakteri. Bir çok yerde de rivayet edildiği üzere DC'nin Dr. Fatein marvelcası diyebiliriz Dr. Strange için.

Doğudaki mistik evrenden faydalanır Strange. Normalde çok burnu havada olan, aşırı başarılı bir beyin cerrahı iken geçirdiği trafik kazası sonucu elleri yalan olmuştur. Tüm mal varlığını tedavisi için harcayan strange, modern tıptan fayda bulamayıp alternatif tıp'a yönelmiştir. Sonrasında olanlar olur zaten.

Kendisi hakkında bilgim benimde çıkmış olan çizgi filmi ve sağda solda diğer karakterlerin yanında görünmesi. Sinema filmine bir iki ekleme yapacağım o sebepten dolayı buradan sonrası spoiler.

--spoiler--
Filmin anlatacak hikayesi biraz bol olduğundan bazı noktalar atlanmış. Misal Strange'in karakteri filmde görünenden çok çok çok daha itici başlarda. Filmde baya Tony Stark edasında bir portre çizilmiş ama Strange daha beter bir karakter. Öncelikle bu mükemmeliyetçiliğinin altını doldurmak için kardeşi konusu koyulmuştu çizgi filminde. Kız kardeşini zamanında kaybettiğinden mükemmelleşmek için çok çalışmış, ardından bunu elde edince daha çekilmez bir adam haline gelmişti. Burada açıkcası iticinin aksine sempatik yapılmış. Yoksa Dr. Strange gelişiminden sonra bile o kadar büyük bir yük sırtındaki öyle şakalar falan yapacak sağa sola bilmem ne tarzında bir adam değil.

Sanıyorum ikinci bir film projesi olduğu için Baron Mordo tamamen değiştirilmiş. Baron Mordo, güç hırsıyla yanıp tutuşan bir eleman ve ancient one'dan sonraki seçilen kişinin kendisi olması gerektiğini düşünüyor. Ardından Strange'in yükselişi kendisini deli ediyor ve bu güç hırsı yüzünden dormammu ile anlaşma falan yapıyordu. ikinci filmde muhtemelen bunu göreceğiz.

Araç kazasında dormammu'nun parmağı ya da etkisi tam olarak hatırlamıyorum vardı. Burada dikkatsizlik olarak geçirilmiş.

Agamotto'nun gözünü bizzat ancient one kullanıyor, daha sonra kendisi öldüğünde strange'e geçiyordu. Burada yine değişmiş.

Filme genel olarak baktığımızda açıkcası alışılagelmiş olan bir superhero origin hikayesi olarak görüyoruz. Sıfır güce sahip ana karakter, daha sonrasında başından geçen olaylarla yeni güçleri ile tanışır, bunları tam öğrenme sırasındayken güçlü bir düşman çok ciddi tehditle gelir, yarım yamalak yeteneği ile o güçlü kişiyi alt eder ve tada elinizde klasik bir süper kahraman hikayesi. Aklıma anında gelen iki örnek bununla alakalı...
(bkz: spider man)
(bkz: ant man)

Açıkcası ben biraz daha farklı birşeyler beklerdim, çok kalıp üzerinden gidilmiş.

Onun dışında görsellik, muazzam. Herkes sanıyorum bu konuda hem fikirdir, büyüler ciddi anlamda izlemesi ve takip etmesi çok keyifli bir şekilde yapılmıştı. Dünyanın normal düzeninden saptığı noktalarda biraz üç boyutlu düşünerek izlemek gerekebiliyor.

Marvel sinematik evrenine güzel bir katkı oldu Strange.

Bu arada dikkat çekmek istediğim bir nokta var, filmde ciddi bir kadın oyuncu eksikliği var. Bu sebepten ötürü sanıyorum ancient one bayan bir oyuncu seçilmiş.

--spoiler--
Dublajlımı yoksa altyazılımı izlesem bir türlü karar veremediğim film.
Filmdeki siyahi arkadaş -adını hatırlamıyorum- sürekli ağlayacak gibiydi dublajı. Alt yazılı izleyin imkanım olmadığı için dublajlı izledim, güzel filmdi.
iron man olmasaydı süper kahraman aleminin en karizmatik kahramanı olabilirdi fakat her zaman tony stark ın gölgesinde kalacak her süper kahraman olduğu gibi işte hep bunlar robert downey jr ın etkisi.
Hala gidemediğime manyak gibi üzüldüğüm film.
neyse ki vizyondan kalkmadan izleme şansı buldum.

oyunculuk, iyi
senaryo, iyi
kurgu; bazı muğlaklık ve kadim kişinin orada ne yapacağını bilememesi neticesi hasarlı ama iyi
efektler; zaten uçmuş
espriler; yerli yerinde ve kaliteli

ben beğendim.

yeşil sonsuzluk taşı stephen strange velayetinde olduğuna göre thanos'la karşılaşacak olması kaçınılmaz.

ileride avengers, guardians ve strange dünyamızı savunmak zorunda kalacak gibi.
türkçe altyazısı malum ortamlara düşmüştür.
Son zamanlarda sinemada izlediğim en iyi filmdi. Senaryo geçişlerinde biraz kopukluk olsa da görsellik kalitesi harbiden bunların üstünü örttü. Adamlar çok emek harcamış belli.
valla 3 boyut izledim çünkü başka alternatifim yoktu. sinemada 3 boyut olmuyor amk!

neyse...

marvel evrenini seviyorsanız ve süper kahraman filmlerine bayılıyorsanız gidin izleyin.

filmin senaryosunda kopukluk yok ama olaylar çok çabuk gelişiyor. hani ne bileyim doctor strange biraz daha zorluk çekse, eğitim süreci biraz daha detaylandırılmış olsa daha güzel olurmuş. bir de o kötü taraftaki kişilerin oyunculuğu biraz yavan geldi. spoiler vermemek için çok açık anlatamıyorum ama olaylar çok hızlı gelişip çok hızlı sonuca ulaşıyor.

eğlenceli mi evet eğlenceli, bir kaç yerinde tebessüm ettiriyor, en fazla 2 yerinde de az biraz güldürüyor.

aksiyonu bol mu evet bol, görsel efekt gayet güzel. mesela o gizli boyut bir inception tadında, bizleri içerisinde yaşatarak da olabilirmiş ama olmamış.

puan verecek olursak en fazla 10/7
marvel yapıyor arkadaş dedim yine.
ve sağolsunlar yine güldürmeyi başardılar, görsellik müthişti, ama izlerken başım dönmedi değil, hele ki 2 gözlüğü üstü üste takınca kör oluyordum, gözlüklü insanların 3d ile imtihanı bu olsa gerek.

film bitti yine marvel tarzını bilmeyen cahillerin çıktığını gördüm, ama enfes bir sürprizle tekrar karşımıza çıktı 2. filmi de acayip olacağa benziyor, izleyin izlettirin.

teşekkürler marvel!
görsel

Aslında ali ihsan varon un canlandırması gereken karakter.
Birçok süper kahramandan ve bilim kurgu filminden bişeyler barındıran muhteşem bilim kurgu fantazi filmi. Acayip hoşuma gitti lan. Şükür ki vizyondan inmeden sinemada izledim. Hemi de tıriğdii.
Filmin yarısından çoğu full grafik ve efekt. Ama görüntü yönetmeni mi bilmem grafikleri yapan kişiler işinin ehli profesyonel adamlarmış. Grafikler zerre sıkmadı baymadı aksine 3 saat olsa ağzım açık izlerdim. Öyle hoşuma gitti.
Filmde mantık hatası falan aramak anlamsız. Doet dörtlük olmasa da çok yaklaşmış diyebilirim.
Benedict cumberbatch zaten rolünün hakkını vermiş. Ama her yönden güzeldi.
Favori super kahramanım iron mandi. Doctor strange'i yeni tanıdım ve iron man ile aynı kefeye koydum. Yönetmeni görürsem"pampa çeksene şundan 10-15 seri" diyesim var lan. Öyle hoşuma gitti.

Uyarı:filmin yazıları çıkar çıkmaz terketmeyin amk şu salonu. Bi bakın sonunda bişey var mı yok mu. Mal mısınız amk. Sonraki grafikler için bile gözlüğü çıkarmadım lan ben.
Bence aksine çok komik bir filmdi artı filmin sonlarına doğru iyice saçmaladılar. Aklıma geldikçe gülüyorum. Bazı kurgular cidden çok saçmaydı bunu kabul edin.
Marvel sinematik evreninin en kötü, en berbat filmi. Bu filmi, bu senaryo ile nasıl çektiler hala anlamıyorum. Zaten artık pek heyecanlandırmıyor marvel'in saçma filmleri. Doctor strange yerine arkanıza yaslanın ve alvin ve sincaplar yol macerasını izleyin çok daha keyifli.
Başıma bir şey gelmeyecekse sevmediğim film.
başıma bir şey gelsin gelmesin beğendiğim film. bence fantastik macera tam olarak böyle olmalı, aceleye gelmiş gibi bir havası vardı evet (gerçi bu filmin belli bir kısmını izleyemediğim için de olabilir) ama serinin devam filmleri de geleceğine göre (son 3 dakika ikinci film için güzel spoiler) bunu bir başlangıç varsayabiliriz. mükemmel değildi ama benedictin hatrına bile izlerdim. izledim de zaten.
bu ne biçim filmdir arkadaş izlerken 4 kere başım döndü 2 kere kusmaya kalktım. biri de dememiş mi aga bu efektler biraz fazla olmadı mı. hala başım dönüyor.