bugün

şu aralar takip ettiğim tek dizidir.

edit: yazılan 3 entryi birden sıralı eksileyen arkadaşa giren çıkan ne düşündürmüştür.
dizi cidden sıkıntı vermeye başladı. o onun otağına giriyor obadan birileri kaçıyor ertuğrul ne yapıyor belli değil. iyice sıktı. evet.
dizi cidden sıkıntı vermeye başladı. o onun otağına giriyor obadan birileri kaçıyor ertuğrul ne yapıyor belli değil. iyice sıktı. evet.
Daha izlerken yorulup sıkılıyoruz içimiz şişiyor olaylardan bazıları da böyle uğraşlar sonucu 500 küsür yıllık koca devlet kurmayı başaran osmanlıya hakaretler ediyor oturduğu yerden. O enteresan işte.
leyla mecnun'dan sonra türk yapımı dizi, program falan öldü benim için,

sy-fy varken yemişim trt'yi, star'ı, Show'u.
Tek izledigim dizidir. Her carsamba 9da keyif aksami yaparim.
kıyafetleri çok orjinal bulduğum dizi.
kötü karakter noyan gündoğdu'nun avradını kaçırıyor, karşılığında oğuz kağan'ın mührünü istiyor. mühür çok kıymetli. o ara hazır gündoğdu'nun karısı eline geçmişken buna kaymak istiyor, tam öpüp sevişecekken hamza araya giriyor; ''dur diyor noyan, eğer gündoğdu ona dokunduğunu anlarsa sana mührü vermez '' diyor. bunun üzerine noyan kadını bırakıyor.

abi bu nedir ya? abi bu nasıl senaryodur ya? diziye göre küçük bir am kadından daha değerliymiş bunu anladık. am her şeymiş. am canmış. am cananmış meğer. hem takas için noyan'la buluşan gündoğdu o ara nereden anlayacak avradına dokunup dokunmadığını? sadece kadını verecek mührü alacak olay bu. o kısacık zamanda seviştiğini nereden anlayacak. hadi anladı diyelim, hadi çaktı diyelim '' sen kitlemişsin hatuna, sana mühür falan yok '' deyip geri mi dönecek bu adam? almayacak mı karısını?

ulan sırf öpüşme sahnesi olmasın diye yaptıklarına bak ya.. 60 bölüm geçti bırak sevişmeyi daha kimse öpüşmedi bile.
bu senaristler olduğu sürece de olmaz zaten. hem am daha kıymetli izlenimi veriliyor, hem öbüşmüyolar. ben bişii anlamıyom. boşuna izliyoz anasını satim kılıçtan başka kalkan bişi yok.
Guzel dizidir.
tarih goruyoruz efenim karı kız baldır bacak ve sürekli halvete giren padisahlar değil zira.
--spoiler--
sungur tekin mührü bulamayıp otağa döndüğü sahnede bi an, "baba, akü yoh" diyecek sandım. ya, herif ögedayın yanında casus. diziye bir girişi vardı ki oha dedittirdi. ortalığı sallar bu falan derken sümsük bir tip çıktı karşımıza. adam sanki bunamış, sanki dünyadan elini eteğini çekmiş gibi biri. alık baya. böyle bir tip anca kapı dinleyerek falan casusluk yapar. nerede ögedayın yanında yükselecek stratejik akıl.. adam şoktan şoka girmekten başka bir şey yapmıyor. babanın obası ya orası. insan bi meseleye de yorum yapar, o kadar görmüş geçirmiş adamsın. herife sır saklatacaklar diye vur kafasına al ekmeğini bir tip çıkarmışlar ortaya.

abdurrahman alpin bile ağzı bundan çok laf yapıyor. herife mührü ver diyolar susuyor. ver lan, diyorlar tamam tamam deyip gidiyor getiriyor. belli ki hiç özenilmemiş bu karaktere. artuk beyin bir gecede oğuz kağanın mührünün taklidini yapmasına takılmıyorum ama sungur tekinin tamam ya olmuş bu demesine çok takılıyorum aga. herif bildiğin hesap yapamayan pizzacı kuryesi gibi bi şey. çok yazık.
--spoiler--

sıp..
Arkadaş, insan spoiler neyin bir şey yazar. Mal gibi okuyoruz amk.

Senaryosunda pek çok saçmalık da barındırabilen; ancak bir o kadar da kendini izlettiren bir olay akışı barındıran dizi.
bir güzel dönemi islamist propagandayla sikerten dizi. 13.yy anadolusunda konar göçer türklerin müslümanlıkla tek alakası müslüman olmalarıdır. dizide olduğu gibi her boka bismillah allahuekber demiyorlardı yani. büyük çoğunluğu şamanlığa devam ediyordu. siktirin gidin yavuz sultan selim dizisi çekin islam propagandası yapcaksanız. bu ne be aaa.
dönem hakkında özellikle türkler hakkında pek yazılı kaynak olmadığı için rahatlıkla senaryo sallanan dizi. lakin kostümler harika. evet yüzde yüz dönemi yansıtmıyor kostümlerde lakin iyi bir iş. bakalım tarihi sikertip baycu noyan'ı öldürecekler mi?
Batı Asya Moğol orduları komutanı, selçukluyu perişan eden Baycu Noyanı adeta itin götüne sokmuş olan dizi. Ayıp lan.
Tarihi bir dizi mekan tasarımı ve sahneler çok güzel fakat tarihsel gerçeklik açısından bazı bölümler çok alakasız olmuş, daha gerçekçi tarihi araştırmaların üzerine biraz daha gidildiği bölümleri görürüz inşallah.
Çok güzel bir dizi.
Her hafta o diziyi iple çekiyorum.
Hamza'nın öldüğü dizi.
Azerbaycan, gürcistan, bilimum kafkas devletleri ve anadolu silkip atan koskoca moğol noyanı baycu yu bir obaya esir ettiler. işin b*kunu çıkarmada üstümüze yok. Yakında ertuğrulda papayının kellesini romada keser artık.
Dün akşamki bölümde latin askerleri kılığındaki bizans askerlerini öldürdüler.

Şaka gibi amk. Hacı doğru yapsaydiniz kostümlere çok takmazdim da, o da yanlış.

Ekleme: "hacı" değil "haç"ı.
dizi.

bizim nedücük nerye güdücük yine komiklikleriyle izleyenleri güldürdü. bilecik ilinin adını da verdi. eyvallah.
ağlatmış dizidir,süleyman şahın sözleri gözden bir bir göz yaşı damlaları akıtmıştır.
game of thrones'un yerli versiyonu derecesinde kalite içeren bir dizidir farkı gerçekleri yansıtmasıdır. sürrealist bir çağda ortaya çıktığı için global olamayacaktır. batı özentisi neslin izlemesi beklenmez.
--spoiler--
senaryo biraz estetikten nasibini alsa çok güzel olacak da uğraşmıyorlar hiç. birkaç tarihsever bir araya gelip yazsa en az bu kadar yaratıcı olurdu. ilk akıllarına gelen ihtimali çekiyorlar herhalde. saadettin köpekten önce bari bir haberci gelseydi obaya. koskoca emir, tam infazın ortasında obaya teşrif ediyor. ya sen ne ara yola çıktın. nereden haber aldın da... noyanın yakalanması da yine aynı şekil evlere şenlikti. pusu atmış bir ordu var orada ama hamzanın bir emriyle olduğu yerde bekliyor, o ara gündoğdu noyanı ele geçiriyor, hatta öyle rahat ki, bir de cenaze töreni yapılıyor alanda. hem seyircinin hem de noyanın aklıyla alay etmektir bu. noyanın yakalanması çok mu gerekliydi. "vaay ammınak nası yakaladılar adamı beeh" dedirtecek bir sahne olsaydı heh o derdim o zaman tamam. ama sırf 2 bölüm de böyle geçsin diye yazılmış çekilmiş bir kurgu oldu bu. ilk sezon böyle değildi ama. olayları heyecanla takip ederdik, ne olup bittiğini anlamaya çalışırken flashbackle geri dönerdi dizi, meğer önceden ertuğrul olayları planlamış olurdu heeeeee derdik vay vay vaay. zekaya dair bir şeyler vardı. şimdi diziyi izlerken meyve tabağı hazırlıyorum, bakkala çıkıp sigara alıyorum, arada haber sitelerine falan bakıyorum. hiç de bir şey kaçırmış olmuyorum. seviyeyi baya düşürdüler. yine böyle de izleyeni olur ama malzemeye yazık.
--spoiler--
müzikleri enfes olan dizi. çok sağlam müzikler var özellikle o ibnül arabi çıkınca çalan müzik yok mu oy diyorum.
https://www.youtube.com/w..._2ek34ctpSor&index=15
Senaryosu leş dizi. geçen sezonu birebir kopyalamak nedir ya? Sadece rolleri ve karakterleri değiştirerek aynı senaryonun sırıtmayacağını mı sanıyorsunuz ey senaristler?

Hadi onu geçtim hangi dönemi anlattığınız bile belli değil amk. Alaaddin zamanı Moğol akınlarıyla kösedağ savaşı arasında yıllar var yıllar...

Ekim ayından bu yana dizi aynı zamanlarda salınıyor. işlenecek onca konu varken siz takılmışsınız Ertuğrulun cenabetliğinden başına gelen felaketlere, tuğtekin denen ergene, gümüştekinin aşırı mantıksızca kendini kaptırdığı uçbeyliği sevdasına...

saadettin köpekin çoktan gelmesi gerekirken, Konya'da dönen entrikaların ayrıca işlenmesi gerekirken, babai isyanı, alaaddinin zehirlenmesi gerekirken siz bunları işlemeyip bide üstüne baycu noyanı keçi çobanlarına esir ettirdiniz.

Artık izlemeyeceğim. Harcadığım vakte yazık.