bugün

dinin vicdani bir mesele olduğunu vurgulayan kıssadan hisse bir deyiş...
bir ayettir.
"dinde zorlama yoktur.
artik dogrulukla egrilik birbirinden ayrilmistir:
o halde, seytani güclere ve düzenlere uymayi reddedenler ve Allah a inananlar, hicbir zaman kopmayacak en saglam nesnede tutunmuslardi:
zira Allah her seyi isitendir, her seyi bilendir."

BAKARA 256
Kolaylaştırınız , zorlaştırmayınız ; müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz*..dini yükümlülüklerimiz kati ve kesin bir şekilde belirlidir..insanlara islamı anlatmak onlara sevdirmek gibi bir sorumluluğumuz vardır ancak bunu kimsenin kafasına vura vura yapamayız..islam sevgi ve hoşgörü dinidir..

ve yine bir ayet mevcuttur..sizin dininiz size benim dinim banadır..ancak başlıktaki ayetten çocuklarımıza,gençlerimize islamın emirlerini,uygulamalarını küçük yaşta öğretmeye başlamamamız anlaşılmaz..bu da bir sorumluluktur..
"Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu "dedirten bir konudur bana. Zorlama yoksa o farz denen şeyler ne oluyor?
kişinin dine girmesi bakımından kişiyi zorlama islam dinininde yoktur.bu konuda yapılacak tek şey tebliğ yoludur.karar şahsa aittir.ancak islam dinine mensup mümin için dini kuralları yapma zorunluluğu farz ibadetlerle sabitlenmiştir(nama gibi)ancak bu da kişiye kalmıştır;kişi yaptığı sevap ve günahların muhakkak ceza ve mükafatının olması da kaçınılmazdır...
dinde zorlama yoktur , zorlama ailede vardır.

anne: oğlum okullar kapandı , camiye git , hoca kuran öğretiyormuş. ( kuran öğretilmez , kuran okuması öğrenilir)
oğul: anne sen kuran biliyor musun ki beni gönderiyorsun.
anne: sus bakıyım , annelere öyle konuşulmaz. yarından itibaren camidesin.
oğul: tamam.

ertesi gün,

oğul: anne elif-ba nerde kuran a gidiyorum.
anne: aferin oğlum bak ne güzel , işte böyle ol.

1 saat sonra,

oğul: mehmet, hakan ,yusuf bugun atariye gidelim. yarın denize gideriz. ilk günden eve geç gitmeyelim , koca bir yaz bizi bekliyor.........
peki ya şeriat nedir sorularını akla getiren deyiş...
Tutturulmuş gidiyor, "dinde zorlama yoktur". Anladığım kadarıyla, insanların zorla dine geçirilemeyeceğinden bahsediyor. en azından konulardan biri budur.

Bir yorum meselesi olmakla beraber, hem teoride hem de pratikte dinde zorlama vardır diye de düşünülebilir. Teoriyi şimdilik geçersek, pratikte şunları görebiliriz.

a) "bana inan, iman et, yoksa seni cehenneme atacağım" diyor din insalara kabaca. e canım kardeşim bu nedir? "Bana kölelik et, ama etmeyebilirsin de, o zaman seni öldürüm" demek değil midir? Basbaya öyledir.

b) türklerin islama geçişleri lisede anlatıldığı gibi midir? "aa bizim gök tanrımıza benziyor, hadi müslüman olalım" mıdır sizce? Tabii ki değildir*, yüzbinlerce türk öldürülmüştür, türkler zorla müslümanlaştırılmıştır. Bu mudur olmayan zorlama?

c) islamın yayıldığı coğrafyalarda "aa ne güzel dinmiş, hadi buna geçelim" diyerek dostane mi yayıldı? bunu iddia etmek komiktir.

d) acaba yeni yetişen çocuklara, size, sizin çevrenizdekilere seçim şansı mı verildi? Yoksa aileniz ve çevreniz tarafından size bilinli veya bilinçsiz şekilde baskı mı yapıldı? islama veya tanrı bilincine kendi başına ulaşanınız var mı? içinizde ailesi tarafından "bu inancı sevdin mi" diye sorulan oldu mu? Ben duymadım.

e) el kadar çocuklar içlerinden geldiğnden mi örtünüyor? Çok meraklı olduklarından mı kuran kurslarına gidiyor? Bırakın bu işleri.

(bkz: hadi ordan)
kimse o kadar yırtınarak kendisini inanmaya şartlamak zorunda değildir. sonuçta insanoğlu asırlar önce bir takım yazılar dağa taşa yazılmış diye din kavramına inanıyor. bugün "islam" adı altında yaşanılan dini kuralları bir mantık süzgecinden geçirirseniz pek çok soru işareti elde edersiniz. bunların en başında da daha önce belirtildiği gibi bazı zorlama kuralların olduğudur. herhangi bir insan bana "ben tanrıya beni yarat, dünyana gönder bana nimetlerini ver demedim, o böyle olmasını istedi ve bu da yetmezmiş gibi benden pek çok şey yapmamı istiyor, yapmazsam da beni yakacağını söylüyor. nedendir bilinmez aklıma adolf hitler geldi" derse ona ne cevap vereceğimi bilemiyorum.
dinde zorlama yoksa neden geçmişte uhud, hendek savaşları oldu? islamiyet neden savaşlarla yayıldı? bugün arap dünyasının batıyla mesafeli olmasının nedeni haçlı seferlerine kadar uzanmaz mı? yani "din savaşları" insanları bu gün birbirinden ayıran şey değil midir?
son olarak "islamiyet hoşgörü dinidir" ve "dinde zorlama yoktur" sözlerinin kur'an'da olduğunu ben okulda "zorunlu olarak" aldığım din derslerinde öğrendim. şimdi anlamışsınızdır ne demek istediğimi.
kesinlike yalan önermedir. bu dünya da kimse zorla müslüman , hıristiyan ya da musevi yapılmadı değil mi? hadi oradan! buna inananlar varsa ki oldukça fazla sadece mantıklı düşünmeye çağırıyorum , o kadar.
Oruç tutmayanı linç eden, namaz kılmayanı dinsiz gören zihniyetin sloganıdır.
"Biz zorlamadan kendin yap, yoksa fena olur" anlamındaki soz.
(bkz: cehenemde yanmak)
(bkz: yeterli mi)
-hadi oğlum kalk su getir
+ya anne
-bak seni zorlamıyorum, ama eğer getirmezsen çaydanlıktaki kaynar suyu üstüne boşaltırım, sonrada bir güzel döverim, ama zorlamıyorum seçim senin.
+peki, getireyim o zaman.
(bkz: iran da kadın olmak)
-hayati fazla zorlama canım
+dur be kadın yapamıyorum zaten tam istedigim gibi olmuyor
-hayaticim dinde zorlama yoktur bilmiyor musun
+ulan ne alakası var şimdi dinde zorlamayla sevişmenin...
evet dinde zorlama yoktur. belki bazı şeylere inanmadıgımız yada yapmadıgımız icin ceza çekicez. ama o tanrıyı sorgulayan beyinler. neden yapmadıklarımız icin ceza cekmemiz gerektiğini sorguladılar mı? eğer yapmazsak neler olur yaparsak neler olur dediler mi kendi kendilerine. birde bunu sorgulasınlar
(bkz: islamdan donenin oldurulmesi)
öncelikle tarih cahili neslin aşinasıyız denilesi sözdür. nickimden ötürü çok iyi bildiğim bir gerçek westphalia antlaşmasına kadar hristiyan dünyasında kişilerin din özgürlüğünün bağlı bulunduğu yönetime bağlı olduğudur. yani ispanya'da olduğu gibi yahudi ve müslümanlar dinlerinde serbest değillerdi, bu da demektir ki yönetim hristiyan oldukça müslümanlık salt barışla yayılamazdı. dikkatli bir göz ve anlayış sahibi mantıklı bir akıl bir dini yaymak için o dönemde savaş yapılması gerektiğini zaten bilir. aslolan fethedilen yerdeki insanlara tanınan özgürlüktür ki bu islam hukuku'nda mekke'nin fethi'ndeki uygulamayla sahiptir: dinde zorlama yoktur, ve evet cihad vardır ve hristiyan yönetim lağvedilir. çağımızda ise seküler batıda islamı yaymak zor değildir, savaşsız da olur. onlar bizi tehdit etmedikçe de kafamıza göre savaş açıp cihad edemeyiz.

kısaca doğru bir sözdür, yalanlamaya çalışanlar da gereken cevabı tarihten alacaklardır.
yalandır efendim. hristiyanlıkmış,müslümanlıkmış nasıl bu kadar yayılmıstır. tarih okuyan araştıran herkes bilir bal gibi de zorlama vardır. hala da vardır yasayısında da vardır. zorla kızların kafası kapatılır, erkekler zorla camiye gönderilir namaz kıldırılır zorla oruc tutturulur tutmayanlara nasıl bakıldıgı bilinmekte. hatta arabistan da ögle vede cuma namazı sırasında hiç bir dükkan acık olamaz yasaktır! daha o kadar cok örnekler varki... özellikle islam tam bir baskıcılıktır. aslında bunu herkes biliyor ama işine gelmedigi için carptırır ve korumaya calısır...
(bkz: dinde zorlama yoktur ama cihad vardir)
fethullahçı bir arkadaşımın; '...ama dine girince vardır. yani birinin dinini zorla değiştirmek yasaktır. ama inanan birini zorlamak günah değildir.' şeklinde tamamladığı ilginç önerme. birileri bizi kandırıyor mu yoksa? yoksa götünden ayet mi uyduruyor bazıları?*
-formu doldurun lütfen
+nereyi
-imanın ve islamın şartları yazan yerin altını imzalıyoruz
+hıııı.. iman tamamda islamınkiler biraz sıkıntı yaratır
-siz bilirsiniz beyefendi dinde zorlama yoktur
+anlıyorum birde putperestlere uğrayayım bari teşekkürler
-bu arada en son maddeyi okudunuz mu?
+hayır nedir
-inanmayanlar için şedit bir azap vardır
+obariii nereyi imzalıyorduk..
kurallar insanı belli kalıplara zorlamadır. dinde kurallar vardır. dinde zorlama vardır. quod erat demonstrandum. end of topic.
evet bencede dinde zorlama yoktur. lakin az önce tahsilli lisans mezunu bir zaatın ağızından cıkan cümleleri duyunca ürperdim. kendisi bir akp yandaşı olmakla birlikte yok efendim arabistanda söyleymiş böylemiş burdada öyle olmalıymış gibi demeçler vermesinden sonra dinde zorlama vardır müslümanım diyen bir insan arabistan'daki gibi yaşamalıdır o kişiyi sen uyaramak ve zorlmak zorundasın dini vecibelerini yerine getirmesi için gibi soylemlere girdi. tahsilli insanlardan dahi bu tarz söylemleri duyduktan sonra evet bir rejim tehdidi olduğuna daha çok inanmaya başladım.