bugün

bunların metro ve otobüs duraklarında tünemiş ve 'yol paramı kaybettim geenç bi liran var mı' onların allah rızası için bi sadaka deme şekilleridir. inanmayınız efenim.
ona karşı yardımseverlik ve acıma duygularını karıştırdığımız insandır.*
facebook videosu versiyonu güzel olmuş;

http://www.facebook.com/v...498844264693&comments
sabah gazetesi muhabirinin çok da inandırıcı olmayan bir şekilde kılıklarına girmesiyle ramazan ayında cami çıkışında ortalama dakikada bir tl kazandığı meslek erbabı. eyüp sultan'da cuma namazı öncesi ise 15 dakikada 42,6 tl kazanabilmiş. bunların gelirini siz düşünün.

bir de "memleketten çalışmaya geldim kalacak yerim yok bir ekmek parası versene" gibi sözlerle yaklaşıp para isteyen hanzolar var. istanbul anadolu yakasında minibüs yolunda bolca çalışıyorlar. ikili gruplar halinde yolun iki yanında konuşlananları bile var. benden de böyle para isteyen bir tanesini minibüse bindikten sonra bekleme esnasında büfeye para bütünletirken gördüm. fakire fukaraya yardım etmek güzeldir yapın. ama akrabalarınızdan başlayın ve tanıdıklarınıza yönelin. bu onun bunun evlatlarına para vermeyin. verirseniz salaksınız, aptalsınız bunu da söylerim. vicdan azabı da çekmeyin sakın. yolda böyle para dilenenin paraya falan ihtiyacı yoktur emin olun. yolda kalan pezevenk adam olsa gider bir esnaftan para ister. yeri yurdu bellidir esnafın. sonra paran olunca gider parasını geri verebilme imkanın olur. bir düşünün o paralar kimbilir nerelerde kullanılıyor. belki de terör örgütlerine bile destek oluyorsunuz.
görsel
mükemmel orhan gencebay şarkısıdır. ama ne gerek var gecenin bu saatinde diye insan düşünmüyor değil!
face de gördüğüm amatör videolar paylaşılmasa aslında hiç gerek kalmayacaktı!
gecenin bu saatinde ne gerek var bir kadeh rakıya şimdi?
bir düşünürün haklarında; "toplumlardan soyutlanmaları gerekliliğini" dile getirdiği meslek erbabı. zira; para verseniz de üzülürsünüz, vermeseniz de.
çıkar duası eden kişi.
Orhan gecebay,dilenci.
yolum üzerinde sürekli denk geliyordum yaşlı amcaya. dilenci demeye dilim varmıyor. amca işte bildiğin bi sevimli amca.

yanında her geçmemde;
- gızığğmm. bi ekmek parası ver!

1 lira veriyorum. neyse bu sürekli yaşanıyor. artık ona denk gelmemek için başka kaldırıma geçiyorum.

bi gün yakaladı yine beni.
- gızığğmm! bi ekmek parası!?

1 liram çıkmadı. son paramı verdim, 50 kuruş. tam ilerlerken arkamdan seslendi bizim amca:
- gızığğmm. bi ekmek parası bari verseydin.

bi anda şartellerim attı. para beğendiremedik amcaya. son paramı vermiştim bi de. parasızlığın hüznü ve öfkesiyle hiç huyum olmamasına rağmen:

- ver amca onu geri. bi ekmek parası etmiyor o. bi ekmek parası olduğunda veririm ben sana.

- gızığğmm! yürü git işine. hadi allah razı olsun!

bu da böyle bi anımdır sözlük. velhasıl kelam dilenci deyip geçmeyin. çok pis ayar verebiliyorlar.
dünya'nın her yerinde benzer insan tipi.
http://www.boston.com/big...ess_around_the_world.html
Miskin ve orta yastaki insanlarin meslegi.

Trafigin sikistigi her yerde, istanbulun her trafik lambasinda, her hastane bahcesinde, her cami avlusunda demirbas gibi dikilirler. Bi yeterin aminakoyim ya.
bitmeyen kişiler.
her tarafta var. artık farklı modelleride çıktı. yeni modelleri şöyle; malzemeler, 2 çocuk ve ip.
birisi ipin bir köşesinden diğeri diğer köşesinden tutar ve yol kapanır. sonra da beni sinir eder.
ulan amına koduğumun oğlu sen ne hakla önümü kapatıyorsun ha. piç. bir daha karşıma çıkta nasıl dayak yiyiyorsun gör. bizim zabıtalarda mesleğini yapar oturdukları yerden. sokağa çıkta ne var ne yok bak amk. topla artık şu dilencileri. merdiven iniyoruz dilenci çıkıyoruz dilenci. böyle bir şey olur mu ya!

yer: bursa.

duyunda toplayın şu sürüleri. yardım mı edersiniz ne yaparsınız bilinmez ama beni sinir ettirmeyin yeter.
orhan gencebay ile bir ömür adı verilen saygı albümünde zara tarafından seslendirilecek olan orhan gencebay klasiği.
orhan gencebay ile bir ömür albümünde zara' nın muhteşem güzellikte seslendirdiği, sözleri ayrı, müziği ayrı delirten orhan gencebay şaheseri.
--spoiler--
Mahallemizde Pampupu isminde bir dilenci vardı. Samsun'da benim yaşlarımda olanlar onu gayet iyi bilirler. Ben Samsun Ulugazi Mahallesi'nde doğmuştum. Pampupu diye takma bir isim, ne olduğunu bilmiyorum, çünkü böyle bir şarkı söylüyordu. "Pampupu" diye diye bir şarkı söylüyordu. Ne anlama geldiğini de bilmiyorum. Ve ayağı yalınayak, ayağı çıplak, üzerinde bir şal var, üstü başı yırtık bir şekilde, bir elini beline koymuş, bir eliyle dilenir vaziyette dolanırdı. Ayağı da aksardı. Böyle giderdi, yürürdü...

"Ve bizim yanımızda komşu Ayşe hanımın evi vardı, onun kapısına gelirdi. Kapıda elindeki bütün ne varsa, para, yiyecek varsa, kapıya bırakırdı. Ondan sonra,

"- Ayşe hanım, Ayşe hanım, bana kızını vericen mi? diye söylerdi.

"Ve birkaç defa söyledikten sonra orayı terk ederdi. fakat, herkes onu tanımadığı için alay ederdi, taş atardı, birşey yapardı...Canı yanardı, o yine de pampupu şarkısını söyleyerek giderdi. yani o Pampupu, biz ona Pampupu diyorduk, beni son derece etkilemişti.

"Sonra öğrendim ki, pampupu bir zamanlar bir aşka tutulmuş. Çok büyük bir aşka tutulmuş.Ve neticede istediğini de vermemişler ona. Ve zamanla Pampupu bu hale gelmiş, meczup olmuş, yani adeta aklını yitirmiş. Çok üzülmüştüm, gözlerim dolu dolu olmuştu. Ve beni hep etkilemiştir bu Pampupu olayı. Daha sonraki yıllarda yapmış olduğum Dilenci isimli bestemin asıl kaynağı bu Pampupu'dur. Bu, Pampupu'nun hikâyesidir. Ona atfetmiştim bu bestemi.."
--spoiler--
en güzel orhan gencebay sarkilarindandir. yahu yasitlarim pitbull davit guetta dinlerken ben bu sarkiyi dinliyorum bu saatte.
Zara da güzel seslendirmiştir lakin kanımca bu şarkıyı en iyi seslendiren Sibel Can'dır. Zaten Hasretim isimli albümünde okumuştur bu şarkıyı.
söylemesi zor şarkı. ağız yoluyla 'dırırın dırıdın dıdıdıdıdın' diyerek mırıldanabilinir.
Sibel can söyledikten sonra zara'nin söylemesi hata olmuş şarkı.
Sibelin doyumsuz yorumu ile daha bir guzellesen Orhan baba sarkisidir.
Bir dilenciyim senden aşkı dilenen.
zara'nın yorumuyla an itibariye adamın ağzına sıçan şarkıdır.

'' Aşk olmasaydi böylesine yanmazdım
Senden bir melek yaratıp secde edip kalmazdim
Ben ne dilenci
Ne de bir gurursuzum
Çok sevdiğim için böyle aşık böyle mutsuzum '' *
haktan'nın yorumuyla an itibarı ile ağzımıza, yüzümüze, gözümüze sıçan şarkıdır.
Adamin agzina sican sarkilardan.
milliyetçileri de çıkmış bunların. bayrağımızı ve ülkemizi çok seviyoruz mihvalinde birşeyler deyip kardeşimden 2 lira kopardılar.