bugün

bunlar singapur da mesela yolda zart zurt satmak için devletten izin alırlar ve boyunlarına bu belgeleri asıp mendil vs. satarlar.
(bkz: bursa da dilenciler)
(bkz: alternatif dilenci cümleleri)
fazlasyıla rakı masasına yakışan bir orhan gencebay parçasıdır. başındaki bağlama introsuyla beni benden alır başka diyarlara götürür.
Siz yanından geçene kadar bin türlü dua edip, bir şey vermediğiniz zaman, anında beddua etmeye başlayan kişi
son zamanlarda müziğede d eel atıp istanbul sokaklarında akordiyon flüt gibi müzik aletleriyle gürültü kirliliğide yapmaya başlayan herdaiim pis giyinip pis kokan 25 kuruş için 50 dua okuyan verilmediği taktirde bedduada ve küfürde sınır tanımayan aslında deve yüküyle paraları olan ama dilenmek için binbir yol bulan yaratıcı şahsiyetler.
(bkz: dilencinin elinden para çalmak)
tıka basa karınlarını doyurup ardından uzun malboralarını yakıp keyif kahvesini içen sonrada 3 günden beri açız abi diye yalvaran kurunun yanında yaşıda yakan insanlardır
Her turlu iletisim araciyla ebemizi ziken buyuk firmalarin gaspinin yaninda ruhumuza daha az baskı yapan duygu ve sevap tacirligi yapan profosyonel kapitalizm ogelerinden biri.Her meslek gibi saygı duyulmasi gereken bir meslek kimi aklini kimi fizigini kimi namusunu kimi de gururunu...

ismini vermek istemedigim bi ekonomi prof.u "avrupa da dilencinin bile vergi levhasi var" diyerekten bir sene anamizi aglatmisti (bkz: anani da al git)

bir soz kalibina yeni bir soluk getirerek gotumu kaldirmama vesile olan kavram.
-yalanciyi dilenci...,
-hadi ya peki dilenciyi yalanci
-breh breh breh
kanunlara göre suç işleyen kişidir. cezası 13 ytl civarındadır.
(bkz: ağır para cezası)
orhan gencebay şarkısı.
Sevmek çok zormuş
Sevmemek çok zor
Sevilmemek çok zor
Sevdim ama sevildimmi
Bilemiyorum
Ağlamak çok zor
Ağlamamak çok zor
Ağlayamamak çok zor
Hergün seni kaderimden dileniyorum

Bir dilenciyim senden aşkı dilenen
Her fırsatta hor görülüp belki gülüp alay edilen
Bir dilenciyim geleceğini bilmeyen
Senden ne para ne pul nede acımanı bekleyen

Kırdım kırılmayan
Gururumu ve o çok değer verdiğim onurumu
Serdim yollarına ömür boyu beslediğim büyüttüğüm
Yaşatan umudumu
Bekliyorum hergün
Sen görmek için ve çizmen için kaderimin yolunu

Beklemek zormuş
Sabretmek çok zor
Bekletilmek çok zor
Ömrümün her köşesinde seni bekliyorum

Aşk olmasaydı böylesine yanmazdım
Senden bir melek yaratıp secde edip kalmazdım
Ben ne dilenci
Ne de bir gurursuzum
Çok sevdiğim için böyle aşık böyle mutsuzum

Kırdım kırılmayan
Gururumu ve o çok değer verdiğim onurumu
Serdim yollarına ömür boyu beslediğim büyüttüğüm
Yaşatan umudumu
Bekliyorum hergün
Sen görmek için ve çizmen için kaderimin yolunu
cebinde suan senden benden bizden fazla para olan insan grubu.
bir atilla atasoy şarkısıdır aynı zamanda..
kimi numaralara yatarak insanları aptal yerine koyan, duygularını sömüren insanlar kümesidir.kimi bacaklarını altına katlar polisi görünce sakat olan ayaklarıyla koşmaya başlar, kimi kör olur ama eline kağıt para koyduğunuzda göz ucuyla bakar, kimi sağırdır siz ona bela okursunuz o ise arkanızdan küfreder kimisi ise lösemidir saçlarını kazımıştır fakat bizi aptal yerine koyan bu insanın ne hikmetse kaşları vardır.
verdiğiniz paraya bakmayanlarına dikkat edilmelidir...
orjinali yuzune karsı defol lan burda dendigi vakit aglıyacaklı hale gelen insan.
imitasyonları tam bir E5 yolcusu duarak sakini vatandaş.
bu gün bir caddede karşımda durup 'allah sevdigine kavuştursun' * evlat diyerek tüylerimi diken diken yapmış insan. çok mu belli oluyor dedim kendi kendime.
tembelligin fakirlikle buluştuğu köşe başı.
felsefik orhan gencebay şarkısıdır. mahallesindeki dilenci biri esin kaynağı olmuş, aşk ile dilenmenin füzyonunu oluşturmuştur. musalla taşı(meyhaneci) parçasında olduğu gibi hayatın bağdaştıran nesneleri birleştiren orhan baba'nın mucizesidir.
bugün yeni bir çe$idinin çıktığını gördüğüm geni$ yelpazeli meslek türü.
(bkz: miktar talep eden dilenci)
- allah rızası için 1 milyon!! * * *
+yok be ablacım..
-o zaman 500 ver!
+**
(bkz: ben bugün bunu ya$adım)
(bkz: dilenci esnafı)
(bkz: sokakta ders çalışan çocuklar)
Sen, hergün köşe başlarında
Yırtık urbanla kirli ellerinle
Avuç açan, sefil insan.

inan yok farkımız birbirimizden.
Sen belki tüm yaşamınca dilenecek;
Beklediğin beş kuruşu biri vermezse,
Ötekinden isteyeceksin.

Ama ben, tüm yaşamım boyunca
Tek bir kez dilendim,
Bir acımasız kalbin sevdası ile alevlendim.
Öylesine boş öylesine açık kaldıki elim,
Yemin ettim bir daha dilenmeyeceğim.

(bkz: Victor Hugo)
kolay yoldan köşeyi dönen şahsiyet. kendileri yetmezmiş gibi bir de ufacık çocukları da işe alet edip onların üzerinden de para kazanmıyorlar mı işte o zaman adamın tansiyonu şaha kalkıo..kadıköy''den gata''ya yürürken köprüde yaz kış demeden, bebeğini de beraberinde getiren kadını gördükçe acımıyor daha da sinirleniyor insan..mütemadiyen ordadır , görmek isteyenler ne zaman giderse görebilirler.
orhan gencebay'ın en deruni parçası..
parayı verdikten sonra dikkat edilmelidir arkanızdan verdiğiniz paranın miktarına bağlı olara duaların seyri değişebilir...