bugün

Seslerin, sozcuklerin ve vurgularin anlam ve heyecanlarinin hakkini vererek soyleme.
iş ilanlarında bolca görebileceğiniz kelime.
ağızdan çıkan her sözün, anlaşılır, açık seçik şekilde söylenilmesi ya da seslendirilmesi yetisi, becerisidir. temelinde konuşma sanatının bilgi ve deneyimi vardır. diğer adıyla "söyleyiş" demektir.
otomastonda 14 30 diye gösterilen ama gerçekte 13 00 da başlayan derstir.
halk eğitim'de almayı düşündüğüm derstir. zira hızlı konuşan biriyim. bakalım bizi neler bekliyor .
http://www.uzmantv.com/diksiyon-nedir
radyoculuğa başlamak gibi bi emelim olduğu için yazıldığım kurs.
daha güzel konuşabilmek için gerekli olan donanımdır. iyi bir diksiyon kursunda alacağınız eğitimle ve çalışma metodlarıyla daha güzel ve en önemlisi daha doğru konuşabilirsiniz.kendinizdeki gelişime fazlasıyla şaşıracaksınız, tavsiye edilir.
uygulanıldığında insanın kendisine şaşırma sebebi.
tiyatro derslerinin ve müfredatlarının vazgeçilmezindendir.
trakya'lılar en iyi hocadan ders alsa dahi düzeltemez, artık yerine artıkın, deprem yerine debrem der, bazen "h" harfini söyleyemez.*
Konuşmada ve okumada ,seslerin,kelimelerin ,vurguların anlam ve heyecan duraklarının açık ve anlaşılır olmasına dikkat eden, etkili konuşmadır.

Uygulandığında ve doğru kullanıldığında ,kişinin karşısındakini etkilemeyi ve ikna etmeyi sağlayabilir.
en sık ve tek rastlanan yerleri:
1. diksiyon kursu
2. (bkz: iş yerimize diksiyonu düzgün, kendine güvenen, grup şeklinde çalışmaya yatkın bay ve bayan aranmaktadır.)
Uzun süre eğitimini aldığım, genel olarak diksiyon ve hitabet olarak geçen, çoğu meslekte çok önemli olan düzgün konuşma sanatıdır.
Diksiyonunuz ile kazanacağınız inanılmaz çok şey vardır. Diksiyon bir nevi silahtır, düzgün kullanılırsa 12'den vurabilirsiniz.
(bkz: dilerbabı)
etkili kullanımı günümüzde gittikçe varlığını yitirendir.
kaç tane iyi bir konuşmacı kaldı ki?
egimini alması gerekir tabi ki

eğitim değildir kesinlikle.
Sonuç , çatalca' da satar diye okudum.
Bir erkeği çekici de yapar bok gibi de.
yavas dikkatli ve gur bir sesle konuşmak gerekir iyi ve etkili diksiyon icin.
iyinin bir tık üstü, çok iyi olan bir dereceyle bunu sergilerseniz, bir çok açığınızın üstüne sünger çekebileceğiniz durumdur. dikkati başka yere çekmek önemli iken, hele ki bu dikkat çekme, iyi bir diksiyonunuz ise, baya avantajlı olursunuz.
ya tek başına diksiyon ya da hitabet diksiyon kursu/eğitimi olarak geçer.
yalnız hitabet ile iç içe geçen pek çok noktaları bulunmakla birlikte aynı şey değildir.
diksiyon eğitiminin temel amacı vurgu ve tonlama denen olayı konuşmaya kazandırmak ve telafuz sıkıntılarının önüne geçmek iken hitabet; kendini ifade edebilme, hangi kelimeyi nerede kullanacağını öngörebilme özetle doğaçlama konuşabilme kabiliyetini ifade eder. ikisinin ortak noktalarından biri ise konuşurken takılma tıkanma sorununu azaltmaktır.
konuşma sanatı, bizzat pek çok mesleğin can alıcı noktalarından biri olan bir anahtar.
özel sektörün insanı gayet rahat yolabileceği, belediyelere bağlı halk eğitimlerin ise cüzi ücretlerle verebildiği kurslardan biridir aynı zamanda.
istanbul'da belediyeye bağlı "ismek" kurs merkezlerinde ücretsiz olarak eğitimini alabilirsiniz. halk eğitim'den onaylı sertifika da veriyorlar. kayıtlar sadece internet üzerinden yapılıyor.

https://ismek.ist/tr/default.aspx
Diksiyon geliştirmek için bir sürü antrenman bulunuyor. Bir tane de kendim uydurdum, dudak açıp kapama hızını arttırmaya yönelik ve faydasını da görüyorum.

Antrenmanımız şöyle: Nyan cat videosunu açıp baştan sona söylemeye çalışıyorsunuz ahshahha. Bit set yarısı bir diğer set yarısı. Çenem kopacak gibi oluyor en son.

https://youtu.be/QH2-TGUlwu4
Diyafram nefesi alıcan brom.