bugün

bir tur internete baglanma yolu. bu yola gore; modemler, adsl gibi degil de duz telefon hatlariyla internete baglanirlar. oldukca yavastir. 28-56 kbps olurlar genelde. cok sevgili turk telekom bu super otesi hiza oyle bir fiyat uygular ki inanilmaz. saatligi 1,800 ytl'dir bunun. isvec'te sinirsiz 10 mbps'lik internet baglantisina aylik 20 ytl ödendigini hesaba katarsak tipik turk iskencesidir bu dial up isi.

10,000,000 kbps* = aylik 20 ytl
56 kbps = saatlik 2 ytl
(bkz: 145)
(bkz: 146)
insanın geçmiş hakkında hatırlamak istemeyeceği şeylerden.fakat şu an 1024kbps kullanırken(her ne kadar limitli de olsa) insanın yüzünde bir tebessüm oluşturur (bkz: 3kbps ile download yapmak)
bağlanırken çıkardığı sesden dolayı bile adsl' nin ne kadar mükemmel bir şey olduğunu bize hatırlatır.
hüküm sürdüğü zamanda indirilen mp3'ler dinlenir, yanlışlıkla silinirse üzülünürdü. Sanatçıya istenmese de zorunluluktan saygı gösterilirdi.
zamanından internetten oyun indirmek yerine taksi tutup şehirden orjinalini almak daha mantıklıydı.
"oğlum kapat onu telefon açacağım" sesleri ile yankılanan evimizde olan bağlantı türüydü. şarkı indirmek kafadan 5 dakika sürerdi.
işkencenin hası. 3mb dosyayı bağlantı kopmalarının da katkısıyla 2-3kb/s ile bir iki saat sonunda indirebilmek. halen digital santral olmayan köylerimizde kullanılmak zorunda kalınan teknoloji.
eski bir internet türü (işkencesi). telefon gelebileceği için gündüz internete girilmezdi. en erken 11de girilir, girmek için de özel izin alınırdı efendim. malumunuz deli para yazardı. benim yüzümden eve 120 ytl fatura gelince peder adsl bağlattı. o kurtuldu ben kurtulamadım. yeni sorunlar beni bekliyormuş meğer. (bkz: ezilmiş kablo)
bir zamanlar internet kafelere aylık 400-500 ytl telefon faturası gelme sebebi. kara geçmek için aynı anda en az iki müşteri olmalıydı o günlerde.
(bkz: kol gibi giren telefon faturası)
gece internete girmeyi zorlaştıran ve saç baş yoldurtan bağlantı şeklidir.
sırf bağlantı sesi için bile kullanılabilecek bağlantı tipi. internetle adsl aracılığıyla tanışanlar gayet şanslıdır, zira dial up'la bir mp3 çekmek yaklaşık yarım saat sürer idi. multiplayer oyun** sırasında ortalama 130 ping verirdi ve biri telefonu açınca anında laga girerdi. analog telefon hattına sahip olanlar ise daha şanssızdılar; analog hatlar oyun esnasında 200 küsür ping ve 5 dakikada bir lag yapardı. dial up bağlantısı, gece yarısından sonra yarı tarife uygulaması devreye girdiği için saat 2-3'te yaygın olarak kullanılırdı. internet paketi olmadığı zamanlar 146 bağlantısı vardı ki, şimdinin parasıyla saati 3.5 ytl'ye denk gelmektedir.

dial-up bağlantı türüyle büyümüş bir genç olarak söylüyorum ki, o beğenmediğimiz, her fırsatta bok attığımız adsl ve kablonet bile bana dial-up kadar çektirmemiştir. gördüğüm maksimum hız 5kb/s'dir. 110mb'lık bir counter-strike paketi çekip yaklaşık 150 milyonluk bir fatura aldığımı hatırlarım. o oyunu da adam gibi oynayamazdım çünkü pingim 220 civarıydı daima. server'a kablonet'i olan bir adam gelir daha ben ne olduğunu anlayamadan bıçaklayıp öldürürdü beni. içerden biri telefonu açınca oyun laga* girdiği için sinir küpü olurdum; özellikle clan maçı sırasında. hey gidi günler.

şimdi bakıyorum adsl ve kablonet... istediğimiz şarkı anında iniyor. oyunları 20 pingle oynuyoruz. gireceğimiz sayfa anında açılıveriyor.
adsl nesli ne kadar şanslı olduğunu bilmelidir efendim.
dialer belasının bulaştığı internet bağlantı seçeneğidir. ancak gerektiğinde hayat kurtarabilir.
aslında ttnet, tüm adsl abonelerine ücretsiz dial-up bağlantısı verse, ayda 50 saat bağlantıya telefon parası bile almasa, adsl olmayan eşte dostta dialup ile bağlansak işimizi görsek eski günleri yad etsek...

ne dersiniz hoş olmaz mı?
modemin özlenen sesinin ardından siyah bir ekran çıkan ve o ekrana yazılan kullanıcı adı ve şifreye internete girişi sağlayan internet bağlantı biçimi.
gelen kabarık telefon faturalarının ve sırf bu yüzden bir hafta odadan çıkamamanın tek sorumlusu.
en yoğun iş günlerinizden birinde internet bağlantınız alakasız bir şekilde zırıklamışsa; ertesi güne yetişmesi gereken işlerinizi gece (evet evet gece) ilgili şirkete e posta yoluyla yatiştirmek zorundaysanız; başka da herhangi bir şansınız yoksa; ister istemez başvurmak durumunda olduğunuz slow motion internet bağlantısıdır.

ilk "allah düşmanımın başına vermesin" dedirtir. ikinci dedirttiği de "goodbye telekom goodbye"dır..

(bkz: dial up entry girmek)
şu sıralarda mısır'da internet girmek için kullanılabilecek tek yol. bazı telekom şirketleri ücretsiz dial up hizmeti vermeye başlamış.
saat 8-9 civarı internete girmek işkence idi o zamanlar.
kurtulduğumuza şükrettiğimiz teknoloji.
gidelim abi analarını sikelim hepsinin, şu siteyi de hackleyeyim tam olsun tarzı insanda duygular uyandıran bir dubstep şarkısı..
http://www.youtube.com/watch?v=M1px7rg3Itc
(bkz: chrispy)
bu devirde hala kullanan varsa kendini balkondan aşa bırakabilir. cepnet bundan daha iyi be.
http://www.youtube.com/watch?v=frjmB5gdlXw
çevirmeli modem zamanı maruz kaldığımız, geceleri rüyalarımızda bile dinlediğimiz iğrenç sese sahip bağlantı.

http://www.youtube.com/watch?v=kWHPv4aCDEg
adsl den önce mecburiyetten kullanılmış kol gibi faturalara sebep olan kanser eden hızdaki bağlantı türü.