bugün

sanırım sadece ülkemizde mevcut olan bir durumdur. özellikle son yıllarda oks olsun, öss olsun, devletin bizzat düzenlediği sınavları yine devlet okullarında okuyarak kazanmak imkansız seviyesine çıkmıştır. bu sınavları geçmek için dersane, özel ders veyahut yüksek ücretli vakıf okullarında okumak artık bir mecburiyet haline gelmiştir.

bunun yanısıra üniversiteden mezun olan birinin yine devlet kuruluşlarında işe girebilmesi için devlet kendi verdiği eğitimi hiçe sayıp bir de üstüne kpss denen sınavı yapmaktadır. bu noktada devlet kendi verdiği eğitim sistemiyle tamamen çelişmekte olup, bu sisteme olan inancımızı iyiden iyiye sarsmaktadır.
Kendi içinde bir çelişkidir. kalite kontrolünü kendi yapıp testten gecemeyen ürünler gibidir. ama üretime devam edilir. hiçkimse de geri dönüp nerde hata yapıyoruz diye sorgulamaz. ülkede sınav endüstrisinin hangi boyuta geldiğini görmek lazım. eğer dershaneler kapatılmamış olsaydı millet çocuğunu okul yerine dershaneye gönderecekti. çünkü en azından dershanelerde sınava yönelik eğitim veriliyor ve kazandırma durumu var. ülkede eğitim sistemi gerçekten çok vahim.