bugün

üç adet gözü olduğundan üç adette kaşa sahip hayvanlardır. ayrıyetten utanmadan 4 tanede mideleri vardır. ilaveten nasıl kusmadan deniz suyu içtiğini de merak etmekteyim. o kadar uzun susuz kalabildiği gibi bir defa da 250 litre su içebilirler.
(bkz: yuh lan)
nalı, bale pabucu ve kramponlarının dişleri olmayan hayvan.
(bkz: yok devenin nalı)
(bkz: yok devenin bale pabucu)
(bkz: yok devenin kramponlarının dişleri)
arap bineği.
ezginin günlüğü / rüya albümünden bir şarkı.

Ne geceyim ne gündüz, zamansız gibiyim
Ne vatanım ne gurbet, mekansız gibiyim
Al götür beni ellere, sanki el gibiyim
Ver getir beni kendime, kendimde değilim

Kafayı kırdı Mecnun yürür
Çöl düştü peşime kum yürür
Yavaş yürür fakat uzun yürür
Yavaş yürür uzun yürür
Deveye bindiler deveden indiler, acayip
Develer eğriydi develer uğruydu, acayip

El açan altın buldu, imansız gibiyim
Adam olanlar oldu ben imkansız gibiyim
Kendi derdime yanmaca, kundakçı gibiyim
Kendi halime gülmece, pek tekin değilim

söz- müzik : hüsnü arkan
dünyanın en sempatik hayvanlarından biridir. o dudaklar, o cool bakışlar... hele bazılarında kenan imirzalıoğlu tarzı bir saç olur iyice karizmatik olur. bazıları çocukluğumuzun uzaylısı alf'e benzeyerek geçmişe tatlı bir yolculuğa çıkarır bizi. sonra akla sigarayı getirir. (bkz: rajaz)'ı getirir. keşke evimizde develer beslesek...
dişisine naka, erkeğine buğra denilir.
çöl hayvanları oldukları için herhangi bir kum fırtınasında burun deliklerini kum kaçmasın diye kapatabilirler. ek olarak 250 litre kadar su içebildikleri yoktur. maksimum 60 litre su depolayabilir ve bunla da 2 hafta kadar dayanabilirler. ama kimi kaynaklar bu değeri 110 litre ve 3 hafta olarak söyler. bu değer farkı tek hörgüçlü ya da 2 hörgüçlü olmalarından ötürü oluşur. bacaklarına oranla son derece büyük olan ayakları sayesinde kuma batmadan yürüyebilirler. ve ayak tabanları o denli kalındır ki çölde yanan kumlara basarken sıcağı hissetmezler.

ondan sonracığıma discovery'de bir adamın çöl fırtınası için bu hayvanı kesip kaburgasının içine saklandığını ve üstünü de yüzdüğü derisiyle örttüğünü hatırlamaktayım. sütünü de içen vardır bunların. çok gizemli hayvanlardır.
devekuşuna yük taşı demişler ben kuşum demiş ozaman uç demişler yok ben deveyim demiş.yok deve.
manda: boynun niye eğri?
deve :senin götün neden büyük?
''ıh'' deyince çöken hayvan.. kinci namına sahip. geçen akşam abime dedim böyle, sen devesin. şimdi tek gözle idare ediyorum.

(bkz: camel)
bir seferde 250 litreye kadar su içebilen canlı. *
nalı ile deyimler sözlüğüne girmiş hayvan.
Camel sigarasının amblemi.
açlığa ve susuzluğa dayanabildikleri için eski zamanlarda yolculuklarda kullanılan hayvan.
(bkz: camel)
bir çok deyim, atasözünü ve özdeyişe malzeme olmuş hayvandır.
(bkz: deveye hedek atlatmak)
(bkz: deveye sormuşlar boynun neden eğri)
(bkz: Kendi devesini güden yorulmaz)
(bkz: Kiminin devesi kiminin duası)
küçükken bir sahil kasabasında resim çekilmek için yanında durduğum sırada kolumu yalayan pis hayvan.
tarihteki en muhteşem ayarı vermiştir insanoğluna.

deveye sormuşlar;
- boynun neden eğri?

deve yapıştırmış cevabı;
- senin ananı avradını sikerim orospu çocuğu.
çok duygusal bir hayvandır. ağlar boyna.

http://www.youtube.com/watch?v=FJpjh3eOiac
onda da boy var. bende de.
Deveye naber dedim ''nerem doğru ki.'' dedi. Psikolojisini bozmuşsunuz lan hayvanın.
deniz suyu içebilirmiş. bir de bi oturuşta en fazla su içebilen canlı imiş.
hörgücü olmasına rağmen omuriliği düz olan hayvan.
kesmeşeker'in güzel bir parçasıdır. şarkının sonunda ise derinden gelen üzme beni kısmı belki de en tatlı yeridir.
çocukken küfür sayılan kelimedir.
camelidae familyasının camelus cinsini oluşturan, yük ve binek hayvanı olarak kullanılan , etinden de istifade edilen evcil hayvan.
kuran-ı kerim ,gaşiye suresi 17-21 '' bakmıyorlar mı o deveye nasıl yaratıldı, göğe nasıl yükseltildi, dağlara nasıl oturup kuruldu, yere nasıl yayılıp döşendi. artık sen öğüt verip hatırlat. sen yalnızca öğüt verici bir hatırlatıcısın.''
bu muhteşem şekilde yaratılan hayvanı incelersek ;
ayaklar esnek bir yastıkla birleşmiş iki parmakla donatılmıştır. her türlü arazi şartlarında sağlam basar. dizleri bir boynuz sertliğinde zardan oluşmuştur. sert çarpmalara ve oturduğunda kızgın kumlara dayanıklıdır.
hörgüç; bir yağ deposu gibidir. üç hafta hiçbirşey yemeyen deveyi besin ve su olarak idare eder. deve bu sürede vücut ağırlığının % 33 ünü kaybeder. halbki insan ortalama 36 saatte vücut ağırlığının % 8 ini kaybeder ve ölür.
kürk; keçeleşmiş yündür. +50 ve -50 dereceye tahammül eder. terlemeyi geciktirir ve su kaybını önler.
gözler ; birbiri içine geçen kirpikler sayesinde dışarıdan kum vs gibi hiç bie şey devenin gözüne zarar veremez.
kulak,burun ; tamamen kıllarla kaplıdır ve kirpikleri gibi süzgeç görevi görür.
boy ; 3mt yüksekliğe kadar bitkilere uzanır ve beslenir.
ağiz ve dudak;yapısı gereği dikenleri bile rahatlıkla yiyebilir.

deve 10 dakikada ağırlığının 1/3 ü oranında su içer. bu 130 litreye kadar çıkabilir. burun mukozası insanın 100 katıdır. havadaki nemi absorbe eder.
devenin vücudundaki su oranı düşse bile kanda ağırlaşma olmaz aynı akıcılığını devam ettirir.
günde 30-50 kg ot yerler. zor şartlarda günde 2 kg otla bir ay boyunca yaşayabilir.
gelelim devenin haketmediği deyimlere;
- deve gibi yürümek.
- deveye,boynun neden eğri demişler. o da nerem doğru ki demiş.
- deveye gerdan kır demişler, üç çardakla bir dam yıkmış.
- deveye diken, insana falan-filan yarar.
- sana laf anlatmak, deveye hendek hoplatmak.