bugün

tunç elimizi dibine kadar soktuğumuz ex il.
bazı dini bütünlerin ağızlarındaki salyalarla saldırmaya çalıştıkları doğa harikası bölge.
teröristlerin ve siyasetçilerin barınamadığı mekandır. akp'den ve bilinenin aksine pkk'dan nefret eder buranın halkı. özlenendir. memlekettir.
2 gün evvel radikal 2'de hakkında bir yazı kaleme aldığım coğrafya.

http://www.radikal.com.tr...08.2011&categoryid=42
dersim olayları kime yapılmıştır, kim yapmıştır, zihniyeti nedir, buradaki halk nasıldır, kime düşmandır, kime düşman olmalıdır, kimi destekler neden destekler bu sorular hayatım boyunca benle kalacak ve tam çözümünü bulamayacak.
tunceli insanının dersimliyim dediğinde sanki otoriteye başkaldırdığı anlaşılıyo ki halbuki bu kanı yanlıştır. benim bir sürü tuncelili arkadaşım var ama hiçbiri tunceliliyim demez dersimliyim der. bence doğru da yaparlar
osmanlı döneminde özerkliği bulunan fakat türkiye cumhuriyeti kurulduğunda bu özerkliği kaybetmesi sebebiyle ayaklanan bölge. tunceli, bingöl, erzincan, elazığ şehirlerinin bir kısmına verilen özel ad.
desimle ilgili bu kadar teferruat
bu kadar bilgi
yüreğimden bravo.
yazacak ne kalmış ki.
devlet eliyle kaşıntıya sürülen bir kremin adı. böyle arkası içli içli kaşınan olunca iyice bir yedire yedire kremi sürecek devlet mumla aranmaktadır.
şimdi pkk ile görüşen akp değil devlet iyi de neden dersimi bombalayan devlet değil de chp ? saflığıma verin canlar idrak edemedim ...
gündem değiştirmeye yarayan bir mevzu.
Senelerdiir, hala.. Kanayan yara!
(bkz: katliam)
bulunduğum kısa süre içerisinde, gerçekten bende iz bırakmış güzel şehirdir. güzel anılar bırakmıştır. üniversite öğrencisi olduğumuzu anlayan o ninenin kalacak yeriniz yoksa bizde kalın demesini mesela hatırlarım hala. tam da halka karşı nefret duymaya başlamışken, o nine çok şey öğretti bana. munzurda, o buz gibi suda, kahvaltı edişimizi de unutamam, ayaklarım karıncalanmaya başlamıştı soğuktan. ben polislere, askerlere yiyecek satmam diyen pastane sahibini de gördüm, bunu bir polise söylüyordu. sandığım gibi kemalist falan da değilmiş halkı, bütün dükkanlarda seyit rıza'nın fotoğraflarını gördüm. zaten şehrin ortasına da dikmişler heykelini dersimli yiğitin. solun gerçekten güçlü olduğunu gördüm, bütün fraksiyonlar üniversitede açmışlardı standlarını. bir de cemaat okulu açılmış, görünce üzüldüm. kadınları da gerçekten özgürdü bu şehrin, hayatımda ilk kadın ayakkabı boyacısını da burda gördüm. diyarbakır'da yıllarca yaşamış biri olarak halkı zazaca konuşan bir yerde olmak da ayrıca mutluluk verdi şu nacizane zazaya, ama farklılıklar da varmış diyarbakır'daki ile dersim'deki zazaca arasında. telaffuzlar biraz farklı sanırsam. velhasıl, küçük ve çok güzel bir şehirdir dersim. munzur festivaline denk getirerek bir gün gitmenizi öneririm bu güzel memlekete.
birilerinin uydurduğu katliam vardır isyan bastırılmışken.
isyan ederek kendi çıkarlarını koruyan faşo ağalar.
muzaffer oruçoğlu'nun bir romanının adı.
(bkz: Dersim de Dogan Günes)
bugün özlediğimi fazlasıyla hissettiğim memlekettir, memleketimdir.
bir yandan solun 12 eylül'den sonra yaşadığı çözülmenin etkilerini çok ağır biçimde yaşayan ama bir yandan da kürt mücadelesini omuzlayan bir yer dersim.
Ancak Dersime dair yazılması gereken çok şey vardı. Dönme vakti geldiğinde şöyle bir dağlara baktım. Bir açık hapishanesi Dersim Dağlarına konuşlanmış gözetleme kuleleri, taciz uçuşu yapan askeri helikopterler, kent içinde dolaşan tanklar Ve insanların yüzünden okunan, isyan, öfke, keder, yaşanmışlık, yalnız bırakılmışlıklarıyla Bir açık hapishane Dersim Hayata meydan okur gibi, öldürmeyen acı yaşatır der gibi, direnişin odağı Dersim
ilkay akkaya' nın çok güzel bir şarkısında geçen ilin ismidir. şöyle der şarkıda: " bir yanım dersim bir yanım konya, yıkılasın dünya beni yordun ya... "
batıda orman yangınlarında seferber olan devletin, söz konusu dersim ormanları olunca kılını kıpırdatmadığı yerdir dersim. ah pardon, zaten bu yangınları devlet çıkarıyordu değil mi?

ayıptır dersim'in ırmağına, ziyaretine, ormanına saldırmak.
kimin ağzından çıkarsa o ağızın içine gırtlağına kadar budaklı odun sokulması gereken kelime.nerde türke garezi olan var damlat üstüne bi damla tunceli al sana turnusol testi. düşman uzakta değil.bir de şu var çok seveni vardır ama nedense bu sevenler tuncelide oturmak yerine izmir istanbulu daha çok tercih ederler kalk git tunceliye desen de siksen gitmezler.
asıl adı tunceli olan türkiye cumhuriyeti ili. *
en güzel kıllı kızların bulunduğu memlekettir.