bugün

sabah başlıyorum sözlük!
Sürekli olarak yaptığım bir şeydir. Her dönem başında niyet alınır bi daha bakarsın vizeler gelmiş.
gelecekte inanılmaz pişmanlıkla geri dönüş alınabilirtesi yüksektir.

ders çalışmayı ertelediğiniz her anın pişmanlığını gelecekte çekeceğinizi unutmamanız lazım.
ders çalışmanın hangi amaca hizmet ettiğini idrak etmeden okula gönderildik fakat yeni nesil gençler eskilere göre çok daha akıllı onu biliyorum.

geleceğe yolculuk yapan bir makine olsa ve saçilmiş nadide kişilerden biri de sen olsan mesela rahat bir uyku uyuyamadığını görsen gelecekte, çocuklarına sağlam ve kaliteli bir yaşam sunamadığını ve senin yüzünden onların da senin bir zamanlar yaşadığın boktan hayatının bir benzerini yaşadığını görsen. eşinle arandaki huzursuzlukların çoğunun geçim derdi olduğunu görsen, boğazına kadar borç bataklığına battığını görsen?

şimdi soruyorum sana ülkemizde zaten ekmek aslanın kuyruğunda ve sen bu lanet okulu bitiremezsen ya sanayi de çırak olarak iş hayatına atılacaksın ve biz hayat üniversitesinden mezunuz ayağına yatıp edebiyat yapmaya çalışacaksın ya da boktan havasıyla sana bir şeyler öğretmeye yeltenmeyen kuaförün çırağı olacak zamanın gelince sözde yanıp tutuştuğun bir dingille evlenip ömrünü çürüteceksin. neden? sana soruyorum neden?

çünkü zamanında milyon kere ders çalışmayı erteledin sen. hakettin bence bu boktan yaşamı. oturup dizini kırıp iki saatini boktan sayfalarda gezinmek için feda edemedin. tüm hayatını etkileyecek o küçücük adımı atamadın. bok çuvalı gibi kaldın ortada. sana yarın birgün ne anan acıyacak ne de baban. çünkü sen hayalsiz bir insan olarak geleceğine şekil verebilecek o adımı atamadıın arkadaşım. sen dirayetsiz ve de işe yaramaz bir insan olarak kalmaya adım attın. vee bunun böyle olması senin elindeyken yaptın bunu.

yarın birgün hayatı paşalar gibi yaşayan insanları o beş para etmez facebook hesabında görüp hayıflanacaksın ahanda buraya yazıyorum. istediğin yerlere gidemediğin zaman mesela canın yanacak, deli gibi alışveriş yapmak istiyorsun di mi? bok yaparsın. otur evinde ekmek bulduğuna şükret.

sen sadece dersi değil hayatı erteliyorsun zamanında kimse bizi uyarmadı aç gözünü kulağını. hayatımızı erteledik biz. kaliteli bir hayat fırsatı sunuldu ama dersleri erteledik. iyi bok yedik, sen de ye tadı muazzam... yıllarca damakta kaldığı gibi hayallerin de kursağında kalıyor, tavsiye eder miyim sence? ertelemeye devam edersen bizzat yaşar ve görürsün tavsiyeye ne hacet...