bugün

görsel
görsel
görsel

(bkz: https://twitter.com/i/status/1622662355241820163)

toplu katliamdır. lahey de yargılanmalıdır.
Eskiler tamam da yeni binalarda deprem yönetmeliği uygulanıyor. Nasıl çöküyor tuz buz, toz toprak, un ufak o derece hem de.
Belediyelerin başı çok ağırır.
öldüren deprem değil , hırsız mütayittir . tabii
siyaseti bunlar finanse ediyor . para bunlarda .
belediyeleri bunlar yönetiyor .
Bir de deprem yönetmeliğine uygun diye açıklama yapmış. Nasıl çöküyor inanın anlayamadım? Bu ülkede hiçbir şeye anlam veremiyorum artık. Yıkılan binaların çoğu eski binalar. insanlar geçimini zar zor sağlıyor mecburen yeni bir ev almayı bırakın yeni bir eve kiraya çıkmaya paraları bile yetmiyor. Sonra binalar depremde patır patır yıkılıyor. Hala yardım gitmemiş yerler varmış. Ne denir ne söylenir inanın bilemiyorum. insanlar kurtarılmayı bekliyor, depremden olmasa bile çoğu soğuktan zarar görecek. içim acıyor. Bir yandan saçma salak esek şakası yapan 2007'li ergenleri görüyorum internette. insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı ya. Depremzedelere elbetteki yardım edeceğiz ediyoruz da bundan asla gocunmadim ve gocunmuyorum. Yakın bir ilde olsam koşa koşa gider yardım ederim herkese. Sadece devletin izmir depreminden sonra gölcük depreminden sonra hala bu kadar kör olmasına anlam veremiyorum. Sen devletsin önlemini önceden al zararını en aza çekmeye çalış. Orada yıkılmayan bir sürü de bina var. Yeni 3 senelik bina diye satılmış bina o bile yıkılmış. Bu binalar nasıl denetimlerden geçiyor? Aklımda deli sorular. Büyük istanbul depreminde neler olacak? Süreç nasıl yönetilecek?
Müteahhitlerin arkasında belediyeler, belediyelerin arkasında vekiller, vekillerin arkasında bakanlıklar, partiler... Bir kaç günah keçisi bulunup kurban edilir ama bu çarka asla zarar gelmez aynı şekilde dönmeye devam eder.
Buna ben de anlam veremedim. En alt katlar horizontal yüklere dayanıksız olan galeri katları değil, binanın genelinde bütünlük muhafaza edilmiş (çok şükür), bina ilk iki üç katının üzerine oturmuş, yukarılarda neredeyse çizik yok, kolonat sistemini buradan takip edebiliyorum, o da güzel. Günahları boynuna, bodrum katta otoparklar hesabı tuttursun diye perde yerine biraz enli kolonlar veya yine bu katlarda olması gerekenden daha seyrek kolon şeması falan mı kullandılar acaba.. veya donatıları mı sık atmadılar, ya da tam tersine çok sık attılar da aralarına beton mu yeterince dolmadı desem, o da değil.. ben suçluyu biraz otopark sayısı tutturma mecburiyetinde görüyorum.
cahillerin , şarlatanların, mafyanın nefesi
kesilmedikçe türkiyede devlet , kanun vs
işlemez . her sene böyle felaket olur .
bu gruplar devleti , adaleti felç ediyorlar .
çare , belediyelere ankaradan bürokrat
tayin edilmesidir . böylece okuma yazması
olmayan lumpen " mütayit " lerin desteğiyle
gelen yağmacı başkanların saltanatı biter .

işte " seçim öncesi biz sana para verdik ,
sen de seçildin , şimdi bize imar izinleri
ver bakalım " tiyatrosu .....

demokrasi , " halkın kendisi yönetmesi " değil
" zenginlerin halkı yönetmesi " rejimidir .
kapitalistlerin hakim olduğu rejimdir .
deprem değil, müteahhit öldürür.
Sadece mütahitlere değil, bir çok proje, yapıldıktan kısa süre sonra tadilata uğruyor! Altındaki dükkan genişletilmek için duvarlar yıkılıp tahrip ediliyor. Apartman altı dükkan bizim ülkemize ait bir acaiplik adeta. ikincisi, bu plan-ruhsat işlerinin siyasi bir kurum olan belediyelerde bulunması, bu işlerde uzmanların düşünceleri yerine, siyasi etkilerle hareketi oluşturuyor. imar işleri, siyasi olan belediyelerde değil. Uzmanlar tarafından oluşturulacak bir kurum tarafından olmalı. Gerçi baştan ayağa kötü siyasete bulaştık. Artık bağımsız bir kurum, bu ülkede nasıl kurulur? Sizin takdirinize bırakıyorum.
cevabı çok basit. ruhsat almak için bir miktar rüşvet yatırmak yetiyor.
inşaatı yapan firmayla inşaatı denetleyen firma aynı patronun olursa kağıt üstünde her türlü kılıfına uydurmak mümkündür.
çare .....
* azami 3 katlı sağlam binalar .
* belediyelere bürokrat tayin edilmesi .

işte 17 ağustos 1999 depreminde kimsenin
yaralanmadığı , hiç bir evin yıkılmadığı tavşancıl .

Genelde evler iki katlı ve birbirlerine yakın değildi.
Mahalle sakinleri, o zaman evine çatı katı atmak
istediklerinde bile buna izin alamadıklarını hatırlattı.

Salih Gün’ün kızı Nida Gün Dönmez de bu nedenle
en yakın arkadaşlarının bile babasına küstüğünü
anlattı. Dönmez, dedesinin kendi evine bir kat
daha atmak istediğinde bile babasının buna “Burası
deprem bölgesi, kesinlikle olmaz” diyerek engel
olduğunu hatırlattı.

https://www.diken.com.tr/...nasil-civi-bile-oynamadi/
Bina değil mezarlıktır. Bu yapıları inşa eden müteahhitler ve onlara kaçak malzeme kullandığı için göz yumanların vatana ihanet suçundan yargılanması gerekir. Yüzlerce kişinin yaralanması ve ölmesinden sorumlular çünkü.
https://www.youtube.com/watch?v=v5Mypv8XUnU

sorun bina deprem değil. sorunumuz insan.
insan yetiştiremiyoruz.
görsel
bunları yapanların da, bunlara izin verenlerin de topunun içinden geçilmesi gerek.
o binanın müteahhiti ve yapı denetim şirketi acilen yargılanmalı ve haklarında gerekenler acilen yapılmalıdır.
Muhbir @ajans_muhbir
Depremin ardından, geçmişte
yayınlanan ‘imar affı’ reklamı gündem oldu.

https://twitter.com/ajans...?cxt=HHwWgIC-4YnH64UtAAAA

helalleşmenin sonu.....

Pusholder @pusholder
Kahramanmaraş'ta meydana gelen ikinci
büyük deprem anı araç kamerasına yansıdı.

https://twitter.com/pusho...tatus/1622868296860151808
(bkz: 2 milyon 850 bin tl ye mezar almak).
bir derdim var komikmisin. bina çökmemişmiş çökmezmiş kardeşim niye bu kadar çok katlı binalarda insanları oturmaya ısrar ediyorsun bunu hiç sorguluyormusun. bu kadar çok ağır binalar yapılmasa böyle büyük facialar yaşanmayacak. yani iila büyük para rant hırsı olacak diye bu kadar katlı binalara izin veriliyor. insanlar az katlı hafif yapılarda oturması lazım küçücük kasaba gibi şehirlerde allahın dağı taşı arsalar bomboş orada bilmem kaç katlı 8 katlı 10 katlı binalar tamamen şeytani para hırsından insanlara bu tür binalar yapıp satıyorlar.
O mütahiti bulup ...
Sade mütait değil,buna izin veren ruhsat veren ve rüşvet alan kim varsa içeri tıkılmalı.
görsel
Bu derece bir depremde binayı demir kafes ile örsen bile fayda etmez diyor, hollanda’lı uzmanlar.
çökmeyen binalar çelik kafes ile mi çevrilmiş.