bugün

hadi denize düştün yılanın orda ne işi var, hadi gelmiş orda sen sarılırmısın?* hadi onu da geçtim o yılan sokmazmı seni, hadi zehirsiz diyelim bu yılan hedehödö atasözüdür.atalarımız bunu neden söylemişitr.Yoksa bu olayı yaşayan bi atamız mı vardır?**
tsunami faciasında bir kadın ve iki çocuğun kurtulmasıyla gerçeğe dönüşmüş deyiş.
kötü duruma düşen birinin kurtulmak için daha kötüsünü yapmaya hazır olduğunu anlatan bir ata sözümüzdür.
yapılma ihtimali çok uzak gelen bir durumu gün gelip yapmak zorunda kalmak.
yilan yeterince büyük ve kalin olursa elbetteki yapilabilir.
lise tarih kitabimizda baslik olarak kullanilmisti. Osmanli'nin denge politikasinin anlatildigi bu bolum, ''Bana dokunmayan yilan bin yasasin politikasi'' ve ''vakit kotu kolla gotu politikasi'' seklinde geyiklere yok acmisti.
bir örnekle açıklamak doğru olur.

deniz baykal gibileri varken demokratik ve insan haklarını ön plana çıkartan bir anayasa değişikliği için darbe olması beklenir.

her insan layığını yaşarmış.
yüzme bilmeyen sevgili dostumun havuzda debelenirken can havliyle bir başka arkadaşımızın * organına sarılması sonucunda sarf ettiğim cümle.
(bkz: denize düşen yalana sarılır)
ikinci Mahmut'a ait olan sözdür.
2.mahmut tarafından rusya için söylenmiş söz. şimdi putin'in erdoğan için söylediği sözlerden sonra tekrar akla gelmiştir ancak bu sefer taraflar farklıdır.
okyanusa düşense yılanın ağzına vermektedir.
Tarihte ilk defa ikinci mahmut tarafindan söylenmiş söz.
Yilanla karşılaşan denize atlar.
(Yüzme bilen).
namerde bile muhtaç duruma gelmek.
kötü bir duruma düşen kişi bundan kurtulmak için yanlış kişiden yardım isteyebilir.