bugün

(bkz: yalanını sikiym butonu)
O mirasla belki de hayır işleri yapabilirdi. Birçok fakir insanın yüzünü güldürebilirdi. Okul açabilir, cami yaptırabilirdi. Karanlık parayı aydınlık işlere çevirebilirdi. Bunları düşünmeden, mirası almıyoruz diye delikanlılık yapmanın hiç manası yok.

Para benim değil babamın değil beni ilgilendirmez ama o mirasçının güzel eserlerini görsek kötü mü olurdu?
Bize ne mk bize ne ! Dedirten başlık.
Beş milyon para mı *
Süzme Maldır.
aklınca bel altı vurup hakaret etmek isteyen kurmaca.

ne demek istediğini anladık da neden bu mevzuyu ısıtıp ısıtıp önümüze koyduğunu anlayamadık.
su fosilin anlattiklarina hala inanan var mi lan?
Aq o zaman o adamın.
(bkz: cool story bro)
Hakli adamdir. Reddetmekle iyi yapmis. Para bazi insanlara bir sey ifade etmez. Parayla insan olunmaz.
güzel palavraymış.
hazım'da ne arar 5 milyon dolar b'oğlum.
Bende reddettim.
dedeye sahip çıkalım.
nazım'ın 5 milyon doları ne arar. varsa onun parası rubledir.
YAŞARKEN BENDE PEDERIN 5 KURUŞUNA iTiMAT ETMEDiM. DEDiM ÖLÜNCE BANA KALIR ZATEN. HEPSiNi SATMIŞ iBNE.
Mal adamdır.
Dede ölmüş gitmiş daha ne olabilir ki. Nasıl bir intikam alabilirsin adamdan ölmüş işte daha ötesi mi var amk. Miras haram da değil.
Eee bokum bokum triplere giriyon.
ismini vermek istemediğim bir arkadaşımdır.

evet, geçtiğimiz gün ziyaretine gittim arkadaşımın, kendisinin hali vakti yerindedir, iş güç sahibidir. laf lafı açtı ve 2 sene önce vefat eden dedesinden kendisine miras kaldığından bahsetti.

öyle miras derken kıçı kırık hisseli tarla, ev falan değil. avrupa bankalarında tahviller, nakit para, külçe altın, trading kuruluşlarında işlem gören asetler falan.
bugün paraya çevirmek istese 5 milyon dolar gibi bir rakamdan bahsetti.

onun adına sevindim, ne de olsa komşuda pişer, bize de düşer ya...işin aslı öyle değilmiş meğerse.

"istemem o şerefsizin 5 kuruşunu" dedi.

evet la, bunu dedi adam.

"neden la" dedim? "mal mısın oğlum" diye sordum.

"her şey para değil protest, bu adam şerefsizin önde gideni, bayrak tutanı, istemem onun parasını pulunu" dedi ve anlatmaya başladı.

--spoiler--
dedemi siyasi sebeplerle tutuklamışlar gençliğinde, tutuklanıp cezaevine konduğunda babaannemle evli değilmiş, başka bir kadınla evliymiş, benim babaanne de dedemin aslında amcasının kızı ve o sıralarda başka bir adamla evli. babaannem, dedemi hapishanede ziyaret ediyor, dedem de babaanneme amca kızı falan demiyor, iş koyuyor, gel zaman git zaman aşk başlıyor aralarında, dedem karısından, babaannem de kocasından ayrılıyor, sonra dedem hapisten çıkınca evleniyorlar...
sonra bu ilişkiden babam dünyaya geliyor. babam daha kundakta bebeyken, dedemi askere çağırıyorlar. dedem askere gitmek istemiyor, hatta "askere gidersem beni vururlar" diye düşünüyor ve bir gece ansızın babanneme falan söylemeden yurtdışına kaçıyor.

babaannemi ve daha bebek olan babamı bırakıyor ve ardına bakmadan yurtdışına kaçıyor şerefsiz...
babam ve babannem çok zor durumda kalıyor, perişan haldeler, neyse gel zaman git zaman babam büyüyor 12-13 yaşına geliyor, babannemle birlikte atlıyorlar onlar da yurtdışına gidiyorlar dedemin yanına. dedeyi buluyorlar, ama şerefsiz dede bir rus karısıyla ilişki yaşamakta, yani ne babannem, ne de babam adamın umurunda değil...

babam ve babannem, dedemin yüzüne tükürüp geri dönüyorlar. dedem tabi şerefsizin biri olduğu için hiç utanmıyor, sıkılmıyor bu durumdan. hatta utanmadan babama mektup yazıyor, şiir falan yazıyor.

işte babannemi ve babamı bu durumda bırakan şerefsiz bir adammış benim dedem. onlara ne acılar yaşatmış, neler çektirmiş.
böyle bir adamın parasından bana hayır gelir mi? bu yüzden kabul etmiyorum bu mirası...
--spoiler--

evet, ağzım açık dinledim hikayeyi.
hak verdim çocuğa, sonuçta herşey para değildi tabi.

şerefsizce ve ahlaksızca karısını ve çocuğunu bırakıp kaçan birinin ne parasından, ne kişiliğinden, ne dedeliğinden hayır gelmezdi arkadaşıma.

"seni takdir ediyor ve hak veriyorum" dedim. ama içimden "keşke kabul etseydin" diye de geçirmedim değil.

evet, işte böyle arkadaşlar, ne dedeler, ne babalar, ne kocalar var bu dünyada değil mi?
bu ahlaksız ve şerefsiz insanlar her yerde...

son olarak arkadaşıma veda ederken sordum "dedenin adı neydi pampa" diye.
"hazım behçet kuran" dedi...