bugün

(bkz: cephe)
Annenin erkek kardeşidir.
Fıstığım değil de çoğu zaman prensesim der bana. Çok severim kendisini. Onun da en az benim onu sevdiğim kadar beni sevdiğini biliyorum. Bazen der ki ben yeğenimi gerçekten seviyorum. Bu cümlesi beni havalara uçurmaya yetiyor. Ya bir insan bir insanın her hareketine her sözüne her davranışına hayran olur mu? Olur. Ben hayranım. Sıkıntılarımı ona saatlerce anlatsam bile sıkılmaz. Beni dinler çözüm bulmak için elinden geleni yapar. Onu anlatacak daha çok cümlem var da bu kadar yeter.
niye her gece sol framede la bu.baslik.

sevilmeyedir.
Ankara'da yaygın olarak seslenme biçimi olması şaşırtıcı, ulan yolda yürürken kampüste herkes birbirine dayı diyor ve işin enteresan tarafı bir tek ben garipsiyorum.
Yalan bence yıllardır " hocam, kardeşim, arkadaş " tan başka bir hitap şekli duymadım ankara üniversitelerinde.

Haa gidip gazi mühendislik kekolarının arasında takılırsan " gardaşım, bilader, yarrrraaaam " gibi hitap şekilleri duymanız olası.
Aramda 15 yaş bulunan seksenli yılların çocuğu doksanların delikanlısı beraber balığa gittiğim her türlü mevzuyu konuştuğum danıştığım efendiligini örnek aldığım canpare insan.
Soylari soplari kuruyasica pezevenkgiller...
https://www.youtube.com/watch?v=ZGjAzNu7gxA
dunyanin en renkli karakterleri bu adamlardir. samimiyim.
Üzerime yakışan en güzel sıfat olduğunu düşünüyorum, o derece seviyorum keratayı.
bizde iki tane olan değer. ikisi de birbirinden iyidir. özellikle küçük dayım aradaki yaş farkı azlığı nedeniyle beni büyüten, küçüklüğümde oynatan, büyüdükçe eğriyi doğruyu gösteren kişidir.
sanırım 2004 veya 2005 yapımı tayfun güneyler dizisi..

(bkz: selim Erdoğan) başroldeydi.
iyi bir cit-coomdu.
(bkz: dursun karataş)
Çevremdeki belli bir yaş üstü erkeklerin genel adıdır.
bir sonraki aşamada laf dönüp dolaşıp "keman yayı" na gelebilir.
genelde ağır takılan kişilere takılan vasıftır. herkese dayı denmez, bunun için karizma şekil ve uzun boy şarttır kanımca bir de yaşının olması
iki tane mevcut olup hayrını göremediğim kişilere verilen isimdir, ayrıca akraba ünvanlarından biridir.
ikisi de öldü.
Cezayir ve Tunus yöneticilerine dayı denirdi. Osmanlı Devleti’ne biçimsel bir bağlılıkla ülkeyi yöneten Ocaklı beylerdi. Yeniçeri Ocağının kapatılmasından sonra Tunus ve Cezayir’deki dayıların etkinliği de azaldı. Yerel hanedanlar egemenliği ele geçirdiler. Bir yandan da yabancıların işgali (Cezayir 1830), (Tunus 1880) sözkonusu oldu.

#osmanlıimparatorluğu
#osmanli
hayatta örnek alabildiğim tek insan diyebilirim. Tek erkek yeğen olmam ve çok yakın arkadaş olmamız da cabası. Hayatta çekirdek aileden sonra en fazla değer verdiğim yegane insan desem yanlış olmaz.
Yeğeeeeen.
Son zamanlarda akılara gelen;
(bkz: allah aşkına gel ya)
osmanlı devleti döneminde cezayir valisine verilen unvandır. cezayiri dayılar fransız işgaline kadar idare etmişlerdir.
YouTubede dün tesadüfen rastgeldigim 2004 yapımı kanal d de yayınlanan sit-com.

Asuman dabak
Selim Erdoğan
Necmi yapıcı gibi oyuncular varmış

9. Bölümde final yapmış
Aslında kaliteli bir diziymis..
annenin erkek kardeşine verilen isim. genelde yeğenini koruyup kollayan olduğundan;

"dayım yok ki beni kollasin." seklinde halk arasında kullanıldığı olur.