bugün

Özellikle Kadir şeker olayından sonra bazı kadınların nasıl iki yüzlü olduğunu görünce artık bu mevzulara karışmamak en güzeli ve en selametlisi. illa da insaniyetse Ara 155 i yeter. Karışan arada kaynıyor.
Ülkede bir olaya şahit olmak bile başa bela almaya yeterken sanmıyorum ki olaya müdahil olayım.

Bana mı sordu hayatına dahil ederken.
Hiç işim olmaz bu saatten sonra başımı belaya sokamam iyilik insanlık yapacak zamanda değiliz ...
iki ucu boklu degnektir.

kocam degil mi !? dover de sever de... derse ne yapacagiz !? bu cumleyi curutmemiz gerekiyor once.
müdahale etsen sende arada kaynayabilirsin, müdahale etmesen gönül razı değil.
Karısını çocuğunu sokak ortasında kesen adam size hiç acımaz. Ara polisi, gelsin götürsün karakola, 1 saat sonra zaten salacaklar dışarı.
Her ne olursa olsun, gerekli olan kurtarmaktır.

Evet tanık olduklarımız, yaşananlar, duyumlar bizleri kurtarma hadisesi konusunda ürkütüp vazgeçirse de, o an mazlum olanın, biçare olanın yanında olmak, tepki vermek, insan olma durumumuza en yakışandır.

Al bıçağı giriş demiyorum, yumruk salla adama sen giriş de demiyorum ama iknaya uğraş, yapma, etme nidaları at, elini, konunu tutma hamlesi dene, ayıptır de, yazıktır de, günahtır de...
De bişeyler işte...

Varsın o kadın, kocamdır hem sever hem döver diyen bir gerzek olsun, biz insan olma gereğini yapmalıyız diye düşünüyorum.

Anama, bacıma, yol ortasında dayak atıldığında, seyreden değil, müdahale eden bir toplum isterim, sen de istersin, herkes ister!

Bir kadın olarak ne yapabilirim bilemem ama çığlık kıyamet ortalığı ayağa kaldırırım, çantamdaki tarağı, ruju, kitabı, orkid paketini adama fırlatır, dikkatini filan dağıtırım.
Mezdeke açar göbek atarım, adamı dumur ederim, ne bileyim yaparım bişeyler işte.
Seyredemem!
Seyretmem!
kendime yakıştırmam, ar ederim!
Birçok kadın evli sevgilisine karısını dövdürtüyor. Birçok kadın vurdulu kırdılı erkeklerden hoşlanıyor.
Erkek dediğin maço olur, psikopat olur diyor.
Nazik, kibar ve efendi erkeklerin hepsi yalnız, hepsi bekar. (hatrı sayılır bir parası yoksa)

Hal böyleyken gidip araya girersen her türlü sen suçlu çıkarsın.
Bazı kadınlar dayak yemekten hoşlanıyor. Bunu ciddi söylüyorum malesef öyle. Bu yüzden önce eğitim
Önce ahlak ve maneviyat. Önce insani ve manevi değerleri güçlendirmek lazım.
kesinlikle başınıza bela açılır. hatta dayak bile yiyebilirsiniz. isterse öldürsün, dokunursam en sevdiğim ölsün. zira daha önce artistlik yaptık da aldık ağzımızın payını.

gelin hele gelin, toplaşın da bu konuda nasıl saçma sapan bir olay yaşamışım anlatayım size.

yıl 2016 nisanı, şimdilerde her aklıma geldiğinde adına lanetler okuduğum biri o dönem hayatımda, sevgiliyiz. saçma sapan bir konu tartışmaya sebep oldu. elemanın tekiyle bir işe girişecekmiş de bilmem ne. ama öyle saçma bir samimiyet ki bu, isyan ediyorum bundan nasıl haberim olmaz, hani her şeyi birbirimize anlatıyorduk gibisinden saçma sapan ilişki klişeleriyle bezenmiş isyanımla melankoli buhranları yaşıyorum. zaten bir tane bira içmiştim, bunu telefonda duyunca o sinirle 2 kırmızı daha aldım, konuştukça konuşuyoruz ve ben baya sarhoş oldum.

neyse efenim, ben sarhoş olunca bir anda pamuksu bir hal aldım, biraz da iyi konuşunca bu, yumuşadım, affettim. çiğköfte dürüm aldım bir parka oturdum. bu arada halen telefonda bununla konuşuyorum. o da nesi! bir kadın çığlık atıyor, bağırıyor. aha dedim kadına şiddet! evet evet aynen bu şekilde bir cümle kurdum. telefondakine de şaka niyetine "i am hero" diyerek neler oluyor diye bakmaya gidiyorum. binanın yanında alt sokağa merdiven iniyor, diğer yanında da park. merdivenden inerken kızın bağırarak binadan çıkıp merdivene oturduğunu gördüm. annesi de arkasından seslendi binanın önünde ve binaya girdi. merdivenden telefonla konuşarak indim, yanından geçtim. 5-6 basamak indim ve telefondakine "iyi, burada bir sorun yok gibi" gibisinden bir şey dedim ve geri çıktım. çıkmaz olaydım amk!

yeniden bu kızın yanından geçerken kız delirdi bir anda, sen kimsin ulan! bana mı halleniyorsun gece gece(saat akşam 11-12 civarıydı) gibisinden bağırarak üzerime saldırdı. tekme vuruyor, ben de o sarhoşluğun etkisine kendini bırakmışlığın pamuksu tribiyle "ablacım kötü bir niyetim yoktu, sakin ol" diyorum salak gibi. halbuki "siktir git amk o..su diyerek arkamı dönüp gitmem lazım. malım işte. halen bunu yatıştırmaya çalışırken annesi geldi, kızım dur çocuğu duymuyor musun diyor. e duymuyor işte kahpe, götü kalkmış amk!

birkaç saniye sonra bu götü kalkıklığın sebebi belli oldu. yukarıdan kısa boylu ama yağlarının üzerine birazcık kas yapangillerden olan biçimsiz biri koşarak ve bağırarak geliyor. dedim abisi herhalde. onu da sakinleştirmeye çalışı.. yumrukları yiyorum, halen ayaktayım, kollarımı açtım, nereye vuruyorsun al bak böyle duruyorum amk! diyorum ve mal gibi yüzümün hoşaf oluşuna bizzat ön sıradan şahit oluyorum. en son aldığım darbeyle götümün üzerine düştüm. yere düşen telefonu kulağıma aldım, ağlıyor. ben de mal gibi karşımdakilere bakıyorum. adamın karşısında öylece durunca bir tehdit oluşturmadığımı anlamış(!) olmalı ki durdu sonunda.

beraber olayın aslını konuşarak merdivenleri çıktık. annesi kahve yaptı getirdi, kahve içiyoruz. sanki deminki biz biz değiliz, o biçim saçma bir ortam içerisindeyim. meğerse bu keko sığırı bu lanet kızın nişanlısıymış. tartışmışlar da kız o yüzden sinirle bağırarak evden çıkmış. ortada bir şiddet de yokmuş. bildiğin kızın şımarıklığı işte. sonra eve bıraktılar beni ve aynaya baktığımda kaşımın açıldığını görmemle yanlarına geri döndüm. evime 300-400 metre uzaklıktaydı olay yeri. hastaneye götürdüler, salak gibi merdivenden düştüm dedim hastane çalışanlarına. kaşım yapıştırıldıktan sonra eve bırakırken bu sığır herif, "yarın seni ararım" dedi ve bir daha da ne duydum sesini ne de gördüm.

ertesi gün yüzümün dağılmış halini gördükçe ve bir de adamdan davacı olamayışımın pişmanlığı ve kederiyle bildiğiniz tecavüze uğramış gibi bir his ile 1 ay evde bunalımdaydım. berbat bir histi.

2 aya tamamen yara izleri yok oldu ama ben de sağlam bir ders aldım. asla ama asla, bir kadına ne yapılırsa yapılsın dönüp de bakmam. olur da yardım edeyim falan, ben kötü olurum da onlar yine evlerine gidip ateşli bir kavgayla devinim kazanmış ilişkilerini gece sonu seksiyle taçlandırırlar. olan da sana bana olur.

herkes hak ettiğini yaşar bu dünyada. o yüzden kimse için üzülmeyin. tabi insanın eline düşmüş eziyet gören hayvanlar ve çaresiz insanlar dışında.

bunu da yazın bir yere, gün gelir karşınıza çıkar, arkanızı dönüp gitmenin o an için yanlış ama uzun vadede mantıklı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. benim sadece 2 aylığına yüzüm dağıldı. sizin belki hayatınız dağılabilir hatta yok olabilir.
Bu polisin, kolluk kuvvetlerinin görevi
Böyle bir durumla karşılaştığınızda direkmen arayıp ihbar edin
Ki zaten göreceksiniz ki birçok kadın; eşinin, sevgilisinin, oynaşının şiddetinden şikayetçi olmayacaktır.
Ve hatta müdahalede bulunduğunuz için sizden şikayetçi olabilir.
görsel
biz her konuda eşit muamele görmek istiyoruz diyen bir yapıya kadın olarak bakarak değil insan olarak bakmak gerekir. kadın ya da erkek farketmez yardım etmek isterseniz edersiniz. bu sizin kültürünüze, kişilik yapınıza, yetiştiriliş tarzınıza, mantık ve vicdani yapınıza göre değişir. erkek dayak yerken yardım etmeyip kadın dayak yerken yardım eden bence karakterini bir sorgulasın.
Şu an her mahallede mahalle bekçileri var. Devriye gezen polis ekipleri var. Eski Türkiyedeki gibi saatlerce beklemezsiniz. Yetkileri polis kadar arttırılan mahalle bekçileri dakikalar içerisinde olay yerine intikal ederler. Polis ekipleri gelene kadar olaya müdahale ederler.
Bu yüzden böyle bir durumda kahramanlık yapmaya çalışmak yerine öncelikle 155 i arayın. Eğer hayati bir tehlike sözkonusuysa kendi güvenliğinizi de sağlayarak müdahale edebilirsiniz mahalle bekçileri ve polisler yetişene kadar.
Herhangi bir kolluk kuvveti degilseniz kesinlikle karisilmamasi gereken durum. Sucsuzken birden suclu haline gelebilir, got altina girebilirsiniz.
Niye lan sert erkek sevmiyor mu kadın? Elini masaya vursun istemiyor mu? Sözünü geçirsin istemiyor mu? Bi restorana oturunca ne yiyeceğine karar versin istemiyor mu?

Sikimde olmaz dayağı da yiyeceksin. Çünkü sen birey değil köpeksin.
uzun yıllar önce yapmıştım, sonra da kocamla arama ne giriyosun diye kadından fırça yemiştim.
Eskiden olsa empati yapar hemen müdahil olurdum da şimdi savunduğun insan bile seni sırtından bıçaklayabilir en bariz kadir şekerci gibi. O yüzden ara polisi geç moduna girdim üzücü ama kadirin durumu daha üzücü bence
sorunlu kadınların sorunlu erkekleri tercih edip sonuçlarına katlanması gerekiyor.Belalı,değişik tiplere ilgi duyarsanız sorunlarına katlanin eli ayağı huyu suyu düzgün erkekleri görmezden gelin siz. hiç kimse bir kadının hatalı tercihi yüzünden hayatını tehlikeye atmaz. çünkü atınca ya dayak yiyor ya da başı belaya giriyor.
her zaman kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması taraftarıyım ama bu konuda kesinlikle elimi sürmem.
iyi etmeyin anladık.30 kişi aynı şeyi yazmış.
O yanindaki denyoyu samar oglanina ceviremeyecegimden degil yanindaki kasarin beni sirtimdan bicaklayacagini bildigimden karsimayacagim durumdur. Sonra karakolda baslarlar şakalaşıyorduk ben sevgilimi kocami seviyorum onun kopegiyim vs diye zirlamaya sonra agziniz acik kalir.
ne yalan soyleyeyim kimse icin kılımı kipirdatmam. en fazla kolluk kuvvetlerini ararim. buda yapacagim tek ve son sey olur. tercih ve yapi meselesi.
Polisi ararım , müdahale etmem kadir şekerin başına gelenleri unutmadım.
yapmamız gereken ama ülkecek korkuyoruz.
bir üye olarak. konuya dahil olmak istiyorum. kadınlara dayak atan şiddet, zulüm, işkence, istismar, küfür, kabakuvvet çarede değildir. biz erkekler partnerlerimize daha saygılı daha kibar onları anlamak. dertlerini dinlemek daha yumuşak incitmeden anlayışlı bir şekilde. davranırsan emin olalım ki kadınlar bizden nefret etmeyeceklerdir.