bugün

hipokrat yemini ederek kendini insan sağlığını iyileştirmeye adamış olan hiç bir doktor şiddeti hak etmez.
(bkz: doktor ahtapot)
(bkz: dr doom)
Doktorları dövenler haksız değil.
hayvanlara insan gibi davranan doktordur. sistem öyle maalesef. hayvanın biri gelir eşek der. adamı tenhada yakalasan ağzına sıcarsın ama doktorsun ses çıkarmazsın. biri kendini doktor ilan eder yok efendim neymişte kanını sulandırmış. su mu eklemiş amına kodugum diyesi gelir insanın.. kanını ölçmemişmiş metreyle mi ölçüyor. daha talil demeyi bilmez ama google amcadan öğrendiği iki tıbbi kelimeyle o gerçek doktordan iyi biliyordur.

bazı hayvanlar vardır. hastaneye gelir. sıra bekler. doktor belki o gün yüz insana bakmıstı ve bakacağı insanlar vardır. ama bu beyefendi içerde sohbet ediyorsun zannedip hayvanca kapıyı açıp girer. neden beni bekletiyorsun der. oysa hastanenin kapasitesi belli, doktor sayısı az ise doktorun suçu mu demez bu hayvan.

içerde göğüs ağrısıyla gelmiş biri varken bir hayvan eşiyle kavga etmiş. neymiş efendim eşine vurmuş da ayak başparmağı agrıyormuş. acile gitmişler ordan ortopediye göndermişler alçıya alınmış. beyefendi gecenin 4 ünde uyuyamamış birde bizim acildeki ortopedi uzmanına gösterecekmiş. hay amına kodugum gece yarısı senin alçıya alınmış ayagına tekrar bakılması için doktor acilde beklese ertesi gün muayene olmaya gelecek yüzelli kişi kimden hizmet alacak. saatlerdir bekliyormuş. ortalıgı yıkıyor. göğüs agrısı çeken hastaya bakıyorsun amca diyor ki dısardakinin durumu benden acil galiba önce onunla ilgilenseniz.. gidiyorsun neyin var. ortopedi uzmanı yok mu tartısması yasıyorsun. bu arada içerdeki amcaya dönüyorsun. ekgsini çekiyorsun. adam kalp krizi geçirmiş sen dısardaki dangalakla ugrasırken içerdeki hastanın durumu giderek agırlasmıs.

sonra zibidinin biri gelir. dısarda bıckın ayakları, yatırırsın sedyeye kafa yerinde değil çekmiş mi psikopatım ayaklarına yatan bi gerizekalı mı nedir. kan aldırmaya kalkarsın ufacık iğneden korkar debelenir hayvan gibi. dur lan hayvan dersin suç olur. sende daha çok okuyaydın da uzman olaydın der. o zaman senin gibi hayvanla kim ilgilenecekti öküz.

hayvan bile kendini tedavi eden yardım edeni ısırmaz. ama insanlar içinde daha hayvanlar oldugundan böyle dangalakça başlıklara entry girerler.

bir günde biri gelmiş. baska bir yerde bir doktora gitmiş de, istediğini yapmamıslar da acil kapısında ki camları indirmiş de. anlatıyor böyle elimde kalacağıdı diyor. polisler kovdu diyor. sonra da bana rapor yaz da gideyim diyor. kalktım ayaga, yanına geldim. ben olsam senin agzına sıcardım dedim. hemen durumunu düzeltti. hocam demeye başladı. siktir git elimde kalacan . bıckın ayakları yemez dedim. başladı yalvarmaya..

en sinir bozucusu da kocaman dag gibi adamlar salya sümük ben hastayım grip olmuşum diye gelir. sanırsın ölüm döşeginde. la agzında ki yüzünde ki sümügü sil desen adam bozulur. kocaman adamsın a.q. ufacık bi mikrop seni azıcık silkeler hepsi o.

yok canım. bugun mesela öglen biri gelmiş. durumu acil değil. yemek yediğimiz odaya gelip hastamız var niye bakmıyorsunuz diyor. kardes ögle tatili bekleyin diyorsun adam küfrediyor. la orda 5 kişiyiz hepimiz bi vursak canın cıkar kimse de görmez neyine güveniyorsun. bir arkadas kalkıp üzerine yürüdü. basladı hastam ölsün mü napayım diye basladı. getir hastanı bakayım dedi biri. hastası evdeymiş ilaç yazdıracağımış. işten ancak ögle tatilinde çıkıyormuş.

bir günde biri gelmiş. doktor nerde demiş. tuvalette demişler. adam tuvaletin kapısına gelmiş kapıyı tekmeliyor. gürültüye ben odamdan çıktım. o ara arkadas da tuvaletten cıktı. hasta doktora söyleniyor. ne yapıyorsun içerde. arkadaş da sıçıyordum dedi. hasta neden terbiyesiz kelime kullanıyorsun diyor. sıçıyordum baska nasıul söylenir dedi arkadas da gülsem mi aglasam mı halimize.
sonra biri de diyor ki neden yüzümüze bakmıyorlar. lan yüzünüze baksak astar istiyorsunuz. geçen birine nasılsın dedim. iki dakika sonra ilaç alacak param yok. ildeki hastaneye gidecek param yok diye borç istedi.
Vardır. .kan değerlerini ölçmeden verdiği ışın ve kemoterapi ile hastanın kanını su haline getiren ve komaya sokan doktor gibi, rektumdaki görsel muayene ile tespit edilebilir durumdaki tümörü görüp hemoroid deyip işin içinden sıyrılanı gibi. .
Yaptığı iş nedeniyle haketmemiştir. işini doğru yapmaması veya trafikte hata yapması dayak için nedendir.
hayvanlara faydalı olmaya çalışan ama karşıdaki hayvanın çiftelediği doktordur. hayvan olsa yapmaz da insandan evrimleşmişse yapar.
Yine benzer bir başlık hortlatmıştı çok çok önceden biri. Gitmişler saatlerce beklemişler de, bu doktorlar dövülmeliymiş bilmem ne.

Mesaj attım ben de. Geçmiş olsun dedim neyin var? benim değil kız arkadaşımı götürdüm dedi. Aaa dedim ona geçmiş olsun o zaman onun neyi var? gripmiş.*

Benim acilde rastladığım ilk vaka elektriğe kapılıp baştan ayağa yanmış bi inşaat işçisiydi. Ikincisi de pompalıtüfek yaralanması. Ilki öldü diğerini yatırdılar zaten kliniğe.

Şimdi siz içerde bunlarla uğraşırken. Mesela bilmem kaç metreden düşen adam acı içinde bağırırken kapının önünde "bi saattir bekliyorum, kız arkadaşım grip!! bu nasıl hizmet?" diyen biri için ne düşünürsünüz?

Bence dayağı hak eder.*
Acile geldiğinde hasta olan bir tek kendisi zanneden kişilerin, nöbet sonuna doğru 200. hastasına bakan doktorları soktuğu guruptur.
Bir ton manyakla uğraşıyor o doktorlar her gün acilde. Nasıl bir ilgi alaka bekliyorsunuz ?
Her meslek dalında dayak yemeyi hak eden insanlar olduğu gibi doktorun da dayak yemeyi hak edeni olur. Ancak hangi meslek erbabı olursa olsun bu şekilde şiddet görmemeli, kendisi bir üst makama şikayet edilmelidir.
görev başındaki memura dayak atmak ancak cahilliktir. ya bi empati kurun, sizden başkalarını da düşünün. adam her gün binbir çeşit insanla ilgileniyor.kolay değil kimbilir kaç ölüm görüyor. haliyle sinirleri bozuluyor, psikoloji diye bir şey kalmıyor. elinize kolunuza hakim olun.
sakız ciğneyen anestezi bölümündeki doktormu teknisyenmi ne bok olduğunu kestiremediğim karıya dalıcaktım tuttular, sıçtığım 2 senelik teknisyensin atarın kime.
Karşısındaki hastaya hayvan gibi davranıp saygı bekleyen doktordur.
işini adam gibi yapan doktora lafım yok da bunların ağzı burnu kırılsın.
şiddete karşıyım ama diş doktorları dövülür..
her meslekte olduğu gibi doktorlukta da rahatsız edici insanlar vardır. ama magandalık yapıp şiddete başvurmaya gerek yok. bir sıkıntın varsa gidip şikayet edersin.
Sapığım olup evlen benimle diye kapımda yatan doktordur. Kiralık katil tutup öldürtcem sunepeyi...
Böyle düşünenlere keşke 1 günlük doktorluk yapabilme yetisi ve olanağı verilse de fikrinin nasıl "bazı hastalar dövülebilir" e evrildiğini görsek.