bugün

görsel
geçen gün yunanistan'da tren kazası oldu. grev ve gösteriler yapılıyor. mağdurlar ulaşımda görevli sorumlular için katiller diye bağırıyor ama hiç bir yunan savcı mağdurlara ve onların avukatlarına dava açmıyor.

Kazanın ardından istasyon şefi tutuklandı ve Yunanistan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifasını sunarken 'Böylesi trajik bir olay gerçekleştiğinde hiçbir şey olmamış gibi göreve devam etmek imkansızdır' dedi.

Yazılı açıklamada görevinden istifa ettiğini ve "bunun kurbanların anısını onurlandırmak için yapabileceğinin en azı olduğunu" belirtti. Karamanlis ayrıca devletin "uzun süredir devam eden" hatalarının sorumluluğunu aldığını vurguladı.

aynı coğrafyada çorlu da tren kazası oldu, kazada ölenlerin yaralananların yakınları Çorlu tren katliamında yakınlarını kaybeden aile üyelerine ve avukatlara, Anayasa Mahkemesi önünde basın açıklaması gerçekleştirmek istedikleri sırada yaşananlar için açılan soruşturma açıldı. iddianameyi mahkemeye gönderen savcı, aile üyelerinin ve avukatların cezalandırılmasını istedi.

yunanistan ve türkiye, egenin iki kıyısı, iki ülke aynı coğrafya.

canım yunanistan ile türkiye ayrı kimlik din kültür ırk vs diyen olabilir.
o zaman kuzey kore ve güney kore. iki ülke aynı coğrafya. oysa aralarında fark zaman mekan coğrafya ötesi ama iki ülke de kardeş gibi değil kardeş ve aynı odada aynı evde aynı yerde yaşayan kardeş desek yalan olmaz.

coğrafya kader değildir.
tıpkı mısır ile israil gibi. israil ile filistin gibi, amerika ile meksika gibi.
coğrafya kader demek, insan genetik aptallığının suçunu başkasına atma eylemidir.
aklı zekasını sosyal sorumluluk, ahlak ve etik değerlerle, bir arada yaşama kültürünü oluşturmaya harcamayan ve geleceğini akıl bilim yolunda kuramayan toplumlar-insanlar ya coğrafya ya tanrıya suçu atmasın.
(bkz: coğrafya kederdir)
Eğer ülkemiz bir ada ülkesi olsaydı
Bu kadere maruz kalmazdık.
ülkemizde son 20 yıldır çoğu kez doğru yer ve anlamda kullanılan anlamlı ve doğru deyiş.
sadece '' ben neden new york' a gidip manhattan' da yürüyemiyorum ? '' şeklindeki benim sorum ve bundan önemli nice soru bu gerçeğe parmak basmaktadır.
Son 30 yılda etrafımızda yaşananlar ;

görsel
Cehennemi yaşıyoruz resmen
Keşke bu ülkede hiç doğmasaydım.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde bize sıçramıyor o savaşlar çünkü göt ister biliyorlar.
Bir çok ülkede bir konuta ve araca sahip olmak doğal olan ve yıllarınızı vereceğiniz şeyler değilken bizde bir ev ve bir arabanın bedeli bir hayattır neredeyse.