bugün

chuck schuldiner'in olmeden once bir album yapabildigi grubu.
bu albumde vokallerde chuck yoktur,tim aymar diye bir power vokalisti vardir.
Death'e gore daha sakin bir yapisi vardir.

(bkz: chuck schuldiner)
(bkz: death)
(bkz: the fragile art of existence)
Hiç bir yerde herhangi bir vidyosunun olmadığı yüce grup.Maalesef sadece bir albüm cıkarabildiler. Chuck babanın yerine gecen tim aymar ın vokalleri de enfestir. geri kalan kadro aynı zaten, kadro aynı olunca "of cok sahane, süper" falan yazma ihtiyacı duymuyorum.
rahmetli chuck babanın vokallerden ziyade sadece gitarlara odaklanması sebebiyle iyi bir gitar performansı sergilediği gruptur.
ayrıca yazıktır ki hiç bir yerde konser görüntüsü bulun(a)mayan gruptur. Şöyle bir kendimizden geçseydik ama..
huck ın kardeşi Beth Schuldiner ın deyişiyle 2. albümleri 2007 de çıkacak olan kutsal grup.

http://www.makesomenoise....t&do_pdf=1&id=246

burda 7 ocakta beth le yapılan bir röportaj/haber var konuyla alakalı.

kısaca "albümün eksik kısımlarını bitirmekten ziyade önümüzdeki yasal engelleri aşmak daha zor ve bunları aşmak icin elimizden geleni yapıyoruz.2007 yılında bu albüm cıkacak." diyor ablamız.

----spoiler----
Beth Schuldiner [from previous statement]: "The band's [CONTROL DENIED] last work will come out this year, that I
promise.
----spoiler----

2007 nin en önemli haberlerinden biri olsa gerek.
mükemmel ötesi bir albüme sahip grup.
chuck schuldiner in ölümünü bir kez daha yadırgamama sebebiyet veren melodiler yazılmış ve icra edilmiş.

ancak düşünüldüğü gibi chuck'ın gitarlara daha fazla ağırlık vermesi için değil, oldschool heavy metal e duyduğu özlem nedeniyle kurduğu gruptur.

keza death in yaptığı şarkılardan ne daha az ne de daha çok yaratıcı ve üstün bir gitar tekniği kullanılmıştır.
olay tim aymar'ın grupta yarattığı farklılıktan ibarettir.
a moment of clarity demosuyla spirit crusher' ı çalmayı unuttuklarını varsayabileceğimiz chuck schuldiner* grubu. ya da farklı birşey denemek istemişler.ya da ya da spirit crusher' in ilk hali. bilemedim. anlam veremedim.
ayrıca şarkı enstrumental.
sıkı bir death hayranına "ama bildiğin progressive bu" dedirtebilecek harika grup. the sound of perseverance ile benzerlikleri vardır ama perdesiz bas ve clean vokal farklı bir hava katmıştır, çok daha güzel olmuştur.
chuck schuldiner'ın heavy metal arzusu yüzünden kurduğu progressive metal grubu. evet garip oldu biraz ama bu grup kesinlikle sıradan bir heavy metal grubu değildir. çok yüksek progressive uçlarda gezinmektedir.

şuanda tarzlarına en yakın grup nevermore'dur sanırım.

chuck'ın vefatından sonra bir kaç aktiviteleri olmuştur. chuck'dan kalan son materyallerle hazırlanacak olan zero tolerance öncesi bir dvd sundular. içinde chuck'ın sadece eğlenmek amacıyla yaptığı hiphop vokalleri bulunan bir şarkı var.
chuck babanın progressive projesini hayata geçirdiği gruptur. the fragile art of existence albümü ilk control denied albümü olarak ortaya çıkmış olmasına rağmen, aslında ilk control denied albümü; the sound of perseverance'dır. the sound of perseverance'ın death adı altında çıkmasının nedeni ise; death'in, plak şirketi ile yapmış olduğu sözleşmeye bağlı kalarak, bir albüm daha yapma zorunluluğunun olması yüzündendir. ağrıları gün geçtikçe artmaya başlayan chuck schuldiner, vokale tim aymar'ı alır, bass'a da steve digiorgio geçer ve death'in son elemanlarıyla birlikte bir yıl sonra da the fragile art of existence albümünü yayınlarlar.

chuck'ın ölmeden önce tamamladığı; when machine and man collide isimli albümün piyasaya çıkacağı söyleniyor 7 yıldır. ilk önce richard christy çıktı, '' yeni albüm çıkacak ancak gruptaki diğer elemanların kendi grupları ile olan projelerinin bitmesini beklemekteyiz, hep birlikte stüdyoya girip albüm kaydını bitireceğiz... '' şeklinde bir açıklama yaptı. daha sonra tim aymar çıktı ve '' yeni albüm kesinlikle çıkacak... '' diyerek tüm chuck severleri sevindirmiştir ki when machine and man collide albümünün inanılmaz güzel bir albüm olduğunu belirterek, merakı arttırmıştır.

12 yıl sonra, breaking the broken isimli şarkıya çekilen klibin yayınlanması da, yeni albümün çıkacağının doğruluğunu önemli seviyede arttırır olmuştur.
Control Denied, 1996'da Chuck Schuldiner'ın daha melodik çalışmalar yapmak için kurduğu grup.Chuck Schuldiner ın ölümünün vasiyeti üzerine bir türlü çıkmayan albümü 2012 yılının bu aylarında çıkacak ve ardından amerikada chuck ın anısına bir turne yapılacaktır.
wikipedia'nın dediğine göre 10 yılı aşkın süredir beklenen, chuck schuldiner'ın mirası ve vasiyeti olan When Man and Machine Collide albümü 3 temmuzda çıkacakmış. albümdeki bazı parçalar zero tolerance abümüyle sadece gitar ve bateriden oluşan haliyle yayınlanmıştı. bu haliyle bile çok bomba bir şey. tamamlanmış hali nasıl olur kim bilir.

albüm 2011'de çıkcak denmişti fakat 2012 ye ertelendi sonra. ama ilk kez kesin tarih veriliyor -neye dayanarak veriyor bilmiyorum, kaynak yok, bir şey bulamadım- . genede bu sefer çıkcağına inanıyorum. bu tarihte de çıkmazsa the beach boys'un smile albümüne dönecek bu gidişle. zira smile albümü 40 yıl sonra anca çıkabildi. smile'ı tamamlanmış hali ve orjinal halini dinlemek geçen sene kısmet oldu bu da olursa muradıma ercem heralde.

neredeyse 7 yıldır death ve control denied fanıyım. hatta ilk fanı oldudğum gruptur ikisi, bir yıldan fazla sadece ikisini dinlediğimi hatırlarım. beni müziğe bağlamışlardır. bu açıdan benim için en özel gruplardır control denied ve death. şimdilerde klasik müzikten caza ordan queen, emerson lake & palmer falan dinlesekte chuck'ın işlerini ne zaman dinlesem hala kaliteli hala yeni gibi gelir. chuck'ın mirasını dinlemek kısmet olur umarım.
http://www.youtube.com/watch?v=zeBL6D9WFp8
Consumed aldı eserlerinde, evet eserlerinde; şarkı değil çünkü bu. 4 ayrı müziği birleştirmiş gibi bir hissiyat uyanıyor ilk dinleyişlerde. Aslında insan ezberlediği şarkıdan sıkılır ya işte bu, o sıkılmayı geciktiriyor.