bugün

sosyal hayatı, toplum psikolojisini, ahlaki değerleri direkt olarak etkileyebilmiş nadir icatlardan biridir.
her icad gibi ilk çıktığında horgörülen alet.
git gide cep telefonu değil cep bilgisayarı kıvamı alan aygıt. bir zamanlar konuşma özelliği ağır basan yan özellikleri bulunan ve artık yan özellikleri ağır basan ancak konuşma özelliği sanki ekstra bir şeymiş gibi sunulan aletlerdir.
kaybedince ne kadar önemli olduğu anlaşılan hede. hayır iletişim becerilerinden dolayı değil, çalar saati yüzünden. dün gece uykunun tutmaması yüzünden uykusuz başlanıp bitirilen uzun bir işgününün ardından kaybedilen telefon, şimdi kafayı vursa en az 16 saat sonra uyanacak bünyeyi uyumaktan alıkoymakta ve uykusuz ikinci güne girilmesini sağlamaktadır.
bi çok arkadaşının vesikalıklarını, eline nerden geçtiği belli olmayan gerekli gereksiz bi takım kartvizitleri cüzdanında taşımak, yapacak bi şii bulunamadığında cüzdanı açık karıştırmak yerini cep telefonunun türlü fonksiyonlarına bıraktı.
teknoloji harikasıdır.
--spoiler--
9 Kasım 1997, Pazar

Görüntülü cep telefonu

Japonlar, iletişimde bir teknoloji harikasına daha imza attı ve görüntülü cep telefonunu yarattı. Gelecek ay Japonya'da piyasaya çıkması beklenen telefon, Tokyo'daki iletişim Aletleri Sergisi'nde yer alıyor. Kyocera firmasından bir görevlinin önceki gün tanıttığı cep telefonu, görüntüyü renkli olarak ekrana getiriyor.
--spoiler--
kaynak: http://webarsiv.hurriyet.com.tr/1997/11/09/15388.asp
Her hangi bi sebepten ötürü her hangi birinin cep telefonu numarasını not alacağımız sırada kafadan 053 ekseriyetle de 05 yazıyo olmamız cep telefonu konusundaki malumatımızın derinliğini gösterir. tabi.
son zamanlarda ne vakit ki cep telefonundan mevzu açılsa, sözüm ona matah bi tespitte bulunuyomuşum gibi her defasında 'şimdiki cep'ler aynı zamanda cep telefonu' derken yakalıyorum kendimi. ha buraya yazdım tam oldu.
her fırsatını bulduğum anda kapatıp özgürlüğün tadını çıkarmaya yarayan cihaz. tabi tekrar açınca bol bol yalan söylemek hoş olmuyor. *

bazen düşünüyorumda eskiden ne kadarda özgürmüşüz.
telefonun cepte olanından.
Cep telefonları, görünüş ve tuş takımına erişime göre 'genellikle' normal (düz), kapaklı ve kızaklı olmak üzere üç çeşide ayrılırlar. Teknolojideki gelişmeler sonucu her geçen gün yeni cep telefonu modelleri çıkmaktadır.
yüzyılın icadıdır.

''haftaya yine aynı pastanede söz mü ?''

''pişşt ufaklık bu kağıdı ablana versene''

'' merhaba ben aysun , duygu evdemi amca ? '' diyip akabinde esas oğlana telefonu verme.

şeklindeki cümlelerin ölümüne neden olmuştur.
grup vitamin'in şarkısı ile ayrı bir boyut kazanmış cihaz.
çoğu gencin ellerinden bir türlü bırakamadıkları cihaz.
anne babaya yakalanmadan mahallenin diline dolanmadan flört etmenin şimdiye kadar icat edilmiş en başarılı yolu.
teknolojisi daha fazla ilerlemeyen her konuda yardımcı olan küçük alet.
kapitalizm bu cihaza cep telefonu ismini vermemizi engelliyor artık. Cep telefonu değil, artık başka bir şey bu.
modeller arttıkça arttı, değiştikçe değişti. Hergün yeni bir icat: t9 klavyesi, hesap makinası, bluetooth, kızılötesi derken yazılımlara geldi sıra. Ondan sonra fotoğraf çekme özelliği derken megapiksel olayı çıktı başımıza. şimdilerde ise htc mtc derken bilgisayarlı cep telefonu dolaşıyor piyasada. Yok neymiş, windows yüklüymüş.

şimdi ben cep telefonu dışında bir cihaz söyleyeceğim size; özellikleri de şöyle:

+ fotoğraf çekebiliyor
+ verileri depolayabiliyor
+ kablosuz internet bağlantısı(wi-fi)
+ bluetooth özelliği
+ playstation oyunlarını çalıştırma özelliği
+ mp3 ve radyo özelliği
+ üstelik film oynatma özelliği
+ Navigasyon, gps özelliği
+ vs...

bilin bakalım bu cihazın adı ne?
ne bileyim lan demeyin hemen. ipucu veriyorum. aynı zamanda görüşme ve mesaj yollama özelliği eklenecek yakında. evet bildiniz, adı telefon olacak; cep telefonu...

Kapitalizm size yukarıda saydığım özellikleri barındıran bir cihazı cebimize sokmak için arama ve mesaj yollama özelliği de ekliyor cihaza. daha sonra adına da cep telefonu bırakıyor.

Kısaca yukarıdaki özellikleri cep telefonuna değil, cep telefonunu yukarıdaki özelliklerin yanına ekleyip satıyor.

naçizane tavsiyem, gülüm, canım editim: gidin sony psp alın da televizyona ve playstation cihazına gerek kalmadığını görün.
radyasyon yaydığı söylenen cebimizdeki tehlike kısaca çermobil.
olmazsa olmaz teknoloji harikası bir alet.
gözümüzü kulağımızı sürekli meşgul eden, hele bir yerden haber bekliyorsak gözümüzü ayıramadığımız, teknolojisi hergün değişen, farkında olmadan özel hayatımızı esir alan, bazen ihtiyaç bazen de lüks olan teknolojik araç.
romantizmi ortadan kaldıran alet. hayır öyle çok geriye gitmeyeceğim, sevgilinin yanağına öpücük kondururken utanmalar ya da ev telefonuyla aşk yaşanılan yıllara. abilerimiz aşk acısı çekerken ki klişe tabirleri de artık ortadan kaldırmıştır. git gide ayrılığı da yaşatmaz olmuş da ben geç farketmişim.

şimdi efendime söyliyim eskiden şöyle bir olay vardı:

--spoiler--
her mesajo ondan gelmiştir diye bekliyorum. bakıyorum yne sen değilsin.
--spoiler--

teknolojnin gelişmesiyle ezan bekler gibi eski sevgiliden mesaj bekleme devri de bitmiştir. kimden mesaj geldiği ekranda direk gözüküyor. açarken bir heycan duymuyoruz acaba kimden diye. diyeceğim o ki ayrılmayın, sevişin.
her ay bana zorunlu olarak 10000 sms yaptıran alet.
smartphone'lar çıkmadan önce analizlerini 10010100101011110001010100 olarak dizerek işlemleri gerçekleştiren çağın en çok kullanılan teklonoji aleti.
o küçücük aletin içine daha neler sokabileceklerini çok merak ettiğim alet.
insanlar arasinda iletisim saglayan uydu destegiyle calisan alet. Cesitli özellikler ilave edilerek hayati kolaylastiran akilli kutu.