bugün

mal oğlu maldır.

şimdi cennet, cehennem gibi olgular "gidip-gelen" olmadığı sürece ve bunun da mümkün olmadığı gözönünde bulundurulduğunda kesin çizgilerle resmedilebilir durumda değildir.

dolayısı ile cehennemin kötü, günahkâr insanların yakılacağı bir yer olduğunu düşünmek abes ile iştigaldir.

mesela benim dini inancımda cennet, cehennem biraz muallak konular olmak ile beraber şayet böyle bir bekleme alanı varsa dahi 7/24 ibrahim tatlıses yayını yaptığı kanaatindeyim. arada ismail yk falan da çalabilir pekala. etrafımızda kokoşlukta sınır tanımayan hanımlar ve daha bilmem ne bela.

tuhaf frekanslar diye bir seri vardı gençlik yıllarımda ve sanırım onun ikincisindeydi bir cehennem tasviri vardı. iron maiden konseri dönüşünde araba ile kaza yapan iki arkadaş disco-club tarzı bir yere düşüyordu falan.

bu da öyle bir şey sanırım.

velhasılı, pek çok şeyi yarattığını ve hiç yoktan varettiğini düşünebileceğim kadar yaratıcı olan tanrı... sadece "fiziki" olarak acının en tepe noktasını çağrıştıran ateşlerden çok daha fazlasını yapabilir itikadimce.

aksi hâlde benden zırnık saygı alamazdı zaten.
Hayır ,daha da acınası hal kendilerinden bu kadar emin olmalarıdır.
Hayal gucu genis maldir.
(bkz: bekle sen)
hayır amınakoyim ben hiç bir yerde denk gelmedim "yanacaksınız" denildiğine. evet bir dini kitap içeriğinde "azap" beklediğinden "ateş çukurlarından" bahseder kötülerin akibeti ile ilgili ama belki o ateş çukurları mangal için var, ne belli?

bilmiyorum anlatabildim mi hani?
görsel
kimin cennete kimin cehenneme gideceğini allah'tan başka kimse bilemez.rahmeti sonsuzdur. ister sözlükte cehenneme gideceksiniz diyip insanlara bi kelime bile olsa bişey anlatmaya çalışıp içini rahatlatanları isterse namaz kılmayan zekat vermeyen müslümanları alır cennetine . ayrıca islam 7000 yıllık islam tarihinin her saniyesinde vardı hz ademden beri. adı islam değildi hristiyanlık yahudilikti. insanlar allah yolundan saptıkça onlara yeni bir din gönderdi ha bu son hak din hz muhammed son peygamber ister inanın ister inanmayın. ama şunu da bilin kimse size ahiret günü cennet mi cehennem mi demeyecek yaptığınız iyilik de kötülük de karşınıza çıkacak.
korku filmi gibi ürktüm lan. bu kadar acı çekilecek bir yer bence yoktur. kuru diken yedirmek nedir aga.
bazılarına göre "mal"mış. sonra bunlar gidip başka konularda "özgürlük yeaa, saygı yeaa" diye ağlamayı bilirler. neyse. varsın başlıktaki kişinin "mal" olduğunu kabul edelim. bu kişi mal ise bile mallığını hiç bir zaman öğrenemeyecek. hayata gözünü yumduğunda tamamen yok olacak, başka bir hayatı olmayacak ve uyanmayacak. yani sizin demenizle o "mallık" hissini hiç tatmayacak. ama "ya varsa" güzel kardeşim ?

(bkz: ahirette göte girecek başlıklar)
Adalet mutlaka yerini bulacaktır. Evrim tek gerçek diyip insanları soyanlar hesabı vereceklerdir.
cennette paso pompa yapacağını sanan mal ile kuzenlerdir. millet aya gidiyor hala islam diyenler var. din en büyük afyondur inananlar piyondur.
netekim allah vardır. yani olmadığını düşünsiniz bile varlığını 'kabul' edip aklınızdaki karmaşaya son verebilirsiniz.

yalnız olmayan mekanların varlığına inanmak ayrıdır.

evrende 170 milyardan fazla galaksi ve her galakside de ortalama 100 milyar yıldızın* ve bu toplam yaklaşık 17 x 10 üzeri 21 yani

17 000 000 000 000 000 000 000 (17 sextillion)

yıldızın etrafında da ortalama 5 gezegen olduğunu varsayarsak ve

17 x 10 üzeri 21 x 5 = 85.000.000.000.000.000.000.000

gezegen arasında kaç tane dünya gibi yaşam barındıran gezegen olabileceğini düşünmek cehennemin var olup olmadığına kafa yormaktan daha mantıklıdır.*

yani diyeceğim 'allah sadece dünya'yı yaratıp, dünya üzerindeki insan türü içinde cehennem ve cenneti yarattı.' gibi bencilce düşüncelere kapılınmaması gerekliliğidir.

ve belkide milyarlarca evren vardır ve o evrenleri kapsayan başka milyarlarca evren vardır.

bırakalım evreni dünya üzerinde insandan gayri milyonlarca ve belki milyarlarca başka canlı türü yaşamaktadır.

neden insan bu koskoca karanlığın içerisinde sadece allah'ın kendisini gözlediğini ve günahlarının hesabını tuttuğunu sanar?

allah büyüktür.

hayır ezanda söylendiği gibi allahuekber kadar değil, çok daha yüce insan aklının alamayacağı, göremeyeceği, kavrayamacağı büyüklüklerde.

işte bu yüzden büyüklük kavramının cazibesine kapılamayanlar, allah'ın ne kadar büyük olduğunu kabul edemedikleri için olmayan şeylere inanma geleneklerini sürdürmektedirler.

birgün insan türünün evrende yaşayan başka bir tür tarafından yaratıldığını ve onları da başka bir türün yaratmış olduğunu keşfedersek ne yapacağız?

işte o yüzden allah yoktur. ve o yüzden de o kadar büyüktür.
daha da kotusu, musluman olmayanlarin kesinlikle yanacagini sanan mallardir.

japon kardeslerimizde din yok, kitap yok, cennet cehennem yok. onun yerine teknoloji var, finans var, caliskanlik var, insana saygi ve sevgi var, vatana baglilik var.

bizim gibi gunde 40 vakit namaz kilip, 5000 kere allah diyen okuzlerde cennete gidecek oyle mi ?
Zavallıdır. Acıyın ona.

En komiğide burada kadınlardan içkilerden kaçınarak orada hurilerle grup yapıp şarap şelalesinden içki içeceğini düşünmesidir.

Daha kompleksliler de kendi istediğini başka inancsızlar yaşıyor diye. Hepsi yanacak yalvaracak nihaha tarzında konuşur.
Malın en önde bayrak tutanıdır. Hele ayet paylaşıp cehennemin var olduğunu ispatlamaya çalışanlar yok mu, götümün arasıyla gülüyorum onlara. Dostum birbirimizi kandırmayalım, bu dünya insanların iyilik-kötülük ile sınanacağı bir yer değil, eğer bir tanrı olsaydı dünyada adalet olurdu, ama yok. Böyle bir güce, dahası hayali bir arkadaşa inanmak büyük aptallık. Kısacası doğmadan önce ne isen, öldükten sonra da o olacaksın. Bu sebeple hayatını yaşamaya bak, iyilik yap, insanları güldür ve iyi bir birey olarak hatırlan ilerde.

Saygılar, bir ateist.