bugün

4 büyük melekten vahiy meleğidir.
allah tarafından peygamberlere yollanan vahiyi getirmekle görevli melek.
kur'an'da kendisinden resul diye de bahsedilir. elcidir bir manada cunku.
dört büyük melekten görevini şimdiden tamamlamış olan tek melektir.
(bkz: gabriel)
dogma adlı filmde alan rickman oynamıştır. **
hristiyan alemi tarafından kutsal ruh olarak adledilmiş melektir.
(bkz: cebrail ciftlikli)
"hazreti cebrail aleyhisselam" olarak anılması daha uygun olacak yüce bir melek. peygamberdir aynı zamanda.
bir erkek ismi.
diğer ismi cibril'dir.
sıradan insanlar için de ilham vericidir.
allah her birimizle tek kulu gibi ilgilenmektedir aslında...

fakat şeytan daha çıkarcı ve fedakar olmayışıyla çoğunlukla daha başarılı oluyor ilham verme işinde.
brezilyali hristiyanlara gore adi espirito santo'dur. meryem anaya dokunmadan rahmine hz. isa'yi birakmistir. ismi bir eyalete verilmistir. haç çikarirken baba anne espirito santo derler.
son semavi dinide yeryüzüne ileterek emekliye ayrılmış 4 büyük melekten biridir. şimdilerde ne yaptığı merak konusudur.
(bkz: djibril cisse)
emeir ve vahiy getiren diriliş, bağışlama, intikam, ölüm ve kıyamat meleği. eski ahit'te adı geçen tek melektir. müslümanlara göre vahiy meleğidir.

**melekler sözlüğü**
abbasağa parkının yanındaki çayocağı ve bahçesi karışımı yerdeki tatlı ve bir o kadarda sempatik yaşlı amca.
günümüzde popüler şeyhler arasında görüştüğünü iddia edenler mevcuttur.
latincede 'Spiritus sankti' olarak geçer
600 kanada sahiptir.
cebrail ayrica tanrinin eli anlamina da gelmektedir
cibril isminin daha çok yakıştığı melek.
peyğamber efendimize sureti sorulduğunda ' bir gün kendini göstermesini istedim ve gökte nereye baktımsa onu gördüm' diyerek azametini vurgulamıştır.
emeklilik kavramı kendisi için geçerli olmayan melek; çünkü o artık sadece peygamberlere değil risaletin bitmesiyle artık mü'minlerin hepsine yardım edip onları selamlamakla mükelleftir.

hatta bu selamlamanın bir alameti olarak inananlar bir ürperme hissederler.
miraç olayında hz. peygamber efendimize mihmandarlık yapmış melekklerin efendisi. sidret'ül münteha'ya geldiklerinde cebrail aleyhiselam durur ve ileri gidemez. hz. peygamber efendimiz "ya cebrail, neden gelmiyorsun" diye sorar. "bu noktadan ileri bir tırnak ucu kadar ilerlesem yanarım" der. "bundan sonra sadece sen gidebilirsin ve rabbini perdeler olmadan sadece sen görebilirsin" der. hz. peygamber efendimiz kendisine sorar. "peki rabbinden bir isteğin var mı?". cebrail aleyhiselam şöyle der "ben bir meleğim ne ihtiyacım olacak. yalnız ben senin ümmetini çok seviyorum, rabbimden onları affetmesini ve onlara azab etmemesini dilerim" der. ümmeti muhammed'de çok düşkün bir melektir.
(bkz: muhammed ikbal) 'in anlatımıyla, din adına işlenen kötülükleri görünce kahırdan inleyen büyük melek.

--spoiler--
hakk'ın dini, káfirlikten daha kötü bir adla anılır oldu; çünkü molla, káfir üreten bir mümindir. bizim gözümüzde çiğ damlaları deryaya dönüşüyor; mollanın gözünde ise bizim deryamız bir çiğ damlasıdır. bu din satan adamın hileleri yüzünden cebrail'in bile inlediğini gördüm.
--spoiler--